صفحه اصلی / مقالات / دانستنی ها و توصیه های مفید و حیاتی در مورد ایدز برای مهاجران

دانستنی ها و توصیه های مفید و حیاتی در مورد ایدز برای مهاجران

Leeza

در زمانی نه چندان دور مثبت بودن جواب آزمایش وجود ویروس ناقل بیماری ایدز (اچ آی وی)/ HIV در خون، به مفهوم پایان زندگی مبتلا در آینده نزدیک تلقی می شد. اما آن زمان تقریبا گذشته است. چراکه با پیشرفت های ایجاد شده در حوزه پزشکی، اینک ناقل این ویروس بودن یکی از ناخوشی های مقاربتی به شمار می رود. البته تفاوت بزرگی هم با آنها دارد. یعنی برغم سایر بیماری های مقاربتی، هنوز کاملا قابل درمان نیست. بلکه می توان با استفاده از روش ها و داروهای موجود سرعت رشد اچ آی وی را کند و کنترل کرد، که مبتلا بتواند عمری طولانی داشته باشد. شاید هم در همین دوران طولانی تر شدن عمر دارویی موثرتر کشف، و به درمان کامل بیماری اش منجر شود. البته احتمال اینکه سال ها بعد بر اثر این بیماری هم بمیرد، همچنان وجود دارد.

آگاهی های مفید در مورد اچ آی وی

این ویروس از طریق مایعات بدن افراد (مانند خون، اسپرم مردان، ترشحات آلت تناسلی زنان، و شیر دادن مادر) از فردی به فرد دیگر سرایت می کند. اما منبع اصلی انتقال آن از طریق روابط جنسی می باشد. بنابراین در هر رابطه جنسی محافظت نشده (بدون استفاده از کاندوم) امکان سرایت آن از شخص حامل این ویروس به فرد سالم وجود دارد. سیستم دفاعی بدن چنین شخصی ضعیف تر از دیگران است. به همین سبب امکان دارد به بیماری هایی مبتلا شود، که افراد دیگر نمی شوند. ممکن است برخی از این بیماری ها مرگبار هم باشند. حال اگر چنین فردی مثلا به سبب همین ضعف به سرطان مبتلا شود، می گویند ایدز گرفته است. در چنین مرحله ای سیستم مورد اشاره به کلی کارایی خود را از دست می دهد. بنابراین نمی تواند، در برابر هیچ گونه بیماری مقاومت کند. در چنین مرحله ای دیگر تنها سخن از وجود اچ آی وی در بدن نیست. بلکه فرد کاملا بیماری ایدز دارد، که همواره مرگبار بوده است.

از دیگر سو امکان دارد، خود فرد و یا طرف جنسی اش (اعم از همسر، دوست دختر/ پسر، شریک زندگی بدون ازدواج) اچ آی وی داشته باشند. بدون اینکه خودشان بدانند. زیرا ماه ها و گاه سال ها طول می کشد، که ناقل این میکروب نشانه های ابتلاء را مشاهده کند. ولی همچنان این ویروس را به دیگران انتقال می دهد. بنابراین در حالی که ممکن است در برخی افراد ناقل هیچ گونه علائمی مشاهده نشود، اما نشانه های زیر می توانند دلیل اچ آی وی باشند:

* کاهش وزن سریع

* تب

* اسهال

* عرق کردن در شب ها

* احساس خستگی شدید

* برفک (مخمر عفونی در دهان)

* مخمر عفونی در آلت تناسلی زنان

 

تنها راه احراز اطمینان از داشتن/ نداشتن اچ آی وی آزمایش خون است. در این مورد پزشک عمومی/ خانواده، و بهداری های ویژه بیماری های جنسی مانند بهداری رایگان هاسل تورنتو/ Hassel Free Clinic in Toronto می توانند به افراد کمک کنند، که آیا لزومی به دادن آزمایش وجود دارد، یا ندارد (آدرس این بهداری طبقه دوم، شماره 66 خیابان جرارد شرقی/ Gerrard Street East/ و شماره تلفن آن 0566-922-416 است).

 

چگونگی ابتلاء به اچ آی وی

اچ آی وی به آسانی از کسی به کس دیگر سرایت نمی کند. مثلا از طریق عطسه کردن مبتلا، دست دادن با او، و یا درآغوش گرفتن و بوسیدنش، به دیگران منتقل نمی شود.

تنها راه پیشیگیری از سرایت آن هم استفاده از کاندوم در هنگام آمیزش جنسی با افرادی است، که شخص آنها را نمی شناسد. در بسیاری از اماکن از جمله بهداری های ویژه درمان بیماری های جنسی، و بهداری های درمان ایدز، کاندوم های رایگان ارائه می شوند. زیرا پیشگیری از این بیماری و همچنین ویروس ناقل آن، وظیفه تک تک افراد جامعه است.

حال اگر به هر دلیلی فردی به این ویروس و یا بیماری مبتلا شد، باید به توصیه هایی که در پی می آیند، عمل نماید:

سالم باقی ماندن درعین ابتلاء به اچ آی وی

چنین فردی باید گروهی را بیابد، که بتواند در مورد مدیریت بیماری کمکش کند. این گروه شامل پزشک، کارشناس تغذیه، مشاور، و متخصصان و پزشکانی می شود، که می توانند در این مورد به فرد یاری دهند. زیرا هر قدر شخص حامل ویروس سالم تر باشد، بهتر از عهده مبارزه با آن برمی آید.

در عین حال باید از کلیه پشتیبانی های دولتی مثلا کمیته ایدز تورنتو استفاده کرد. برخی از این سازمان ها به قرار زیرند:

* اتحادیه پیشگیری از ایدز جنوب آسیا/ تلفن: (416) 599–2727 / تارنما: www.asaap.ca

* خدمات ایدز جامعه آسیایی ها/ تلفن: 416) 963–4300 / تارنما: www.acas.org

* مرکز بهداشت و درمان زنان مهاجر/ تلفن: (416) 323–9986/ تارنما: http://immigranthealth.info/

* همکاری آفریقایی ها برعلیه ایدز/ تلفن: (416) 924–5256 / تارنما: www.apaa.ca

* شورای آفریقایی و کارائیبی اچ آی وی/ ایدز/ تلفن: (416) 977–9955 / تارنما: www.accho.ca

حرکات مثبت

امکان مهاجرت ناقلان اچ آی وی به کانادا وجود دارد. بنابراین در صورتی که مهاجری از اینگونه ناقلان می باشد، بهتر است در جستجوی مشاوره برود، تا از حقوق و مسئولیت های خود آگاه شود. زیرا در کانادا ابتلاء به بیماری سبب تبعیض نمی شود. کارفرمایان هم مجاز نیستند، در مورد چند و چون وضعیت سلامتی و یا ناقل اچ آی وی بودن کسی، پرس و جو کنند.

مثبت باقی ماندن

شوربختانه در کانادا بیش از 50 هزار تن ناقل اچ آی وی هستند، تعدادشان رو به افزایش دارد، و شمار زنان مبتلا بیشتر است. این میزان در کل جهان 33 میلیون می باشد، و همه ساله بیش از 2 میلیون و 500 ناقل اچ آی وی و یا بیمار ایدزی به آن افزوده می شوند. البته کانادایی ها خوش شانس هستند. چراکه خوشبختانه دراین کشور بین افراد سالم و ناقلان اچ آی وی و یا بیماران ایدزی، تبعیض قائل نمی شوند.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *