مقالاتمقالات اقتصادی

دانستنی های لازم در مورد نخستین سال پر کردن فرم های مالیاتی

bahman-azimi-gif

گری ویکتوراتوس- مربی ارشد و کارشناس مالیات و حسابداری تامسون رویترز
در سال 2018 شمار نومهاجران به کانادا 310 هزار تن بود. برنامه دولت این است، که تا سال 2021 این میزان را به 350 هزار نفر افزایش دهد. یکی از معانی و مفهوم های این روند این می باشد، که تعداد تازه واردانی که فرم های مالیاتی پر خواهند کرد نیز، بیشتر خواهد شد.

امکان دارد پر کردن این فرم ها برای بار اول پیچیده به نظر برسد، اما الزاما چنین نیست. به ویژه اینکه کسی این کار را با استفاده از نرم افزارهای توصیه شده از سوی اداره مالیات بر درآمد مانند یوفایل/ UFile پر کند. البته امکان دارد چنین اقدامی همچنان به ویژه برای نومهاجران آسان نبوده، و آنها به برخی اطلاعات بیشتر نیاز داشته باشند. توجه به توصیه های زیر و به کار بستن آنها می توانند، در این مورد بسیار مفید واقع شوند.

قانون 90 درصد
اعتبارهای مالیاتی/ Tax Credits افرادی که به تازگی مقیم کانادا شده اند، بر اساس قانون موسوم به 90 درصد تعیین می گردد. معنی ساده این قانون این است که اگر این افراد در سال مالی مورد نظر درآمدی نداشته اند و یا 90 درصد و یا بیشتر از درآمدشان در خارج از کشور به دست آمده و شامل مواردی مانند حقوق و مزایای مشمول مالیات، درآمد حاصل از خویش کارفرمایی و یا شراکت، اجاره دادن ملک و املاک و… بوده، می توانند مانند سایر کانادایی ها درخواست اعتبارهای مالیاتی کامل کنند. در غیر این صورت این اعتبارات برمبنای شمار روزهای اقامت در کانادا سرشکن می شوند. برای اینکه کسی ببیند آیا مشمول قانون 90 درصد هست یا نیست، باید میزان درآمد خود در آن مدت از سال را که در کانادا نبوده ردگیری کند. این ردگیری شامل درآمد به دست آمده در کشورهای دیگر است. البته برای آن درآمد، مالیاتی گرفته نمی شود. اما در پیوند با قانون 90 درصد مدنظر قرار می گیرد.
افراد چه زمانی مقیم واقعی تلقی می شوند؟
امکان دارد کسی در فلان روز وارد کانادا شده باشد. اما از نظر اداره مالیات بر درآمد زمانی مقیم واقعی تلقی می شود، که در خلال سال مربوطه پیوندهای اقامتی برقرار کرده باشد. به طور کلی پیوندهای اقامتی عمده مورد نظر این اداره، نشانی محل سکونت/ خانه خود فرد، همسر و افراد تحت تکفلش در کانادا است. موارد دیگر شامل مایملک خصوصی (مانند مبلمان و لباس)، پیوندهای اقتصادی (مثل داشتن شغل و یا کسب و کار در کانادا و حساب بانکی)، کارت بیمه خدمات درمانی استانی، گواهینامه رانندگی استانی و… می باشد.
اگر کسی فاقد پیوندهای اقامتی مورد نظر اداره مذکور باشد، این اداره وی را غیرمقیم محسوب می کند. حتی اگر واقعا در کانادا بوده باشد. همچنین ضرورت دارد نومهاجران به محض ایجاد پیوندهای مورد اشاره درخواست کارت شماره تامین اجتماعی/ Social Insurance Number (چیزی معادل کارت ملی در ایران) کنند، که به اختصارSIN نامیده می شود. زیرا از جمله برای اشتغال و پر کردن فرم های مالیاتی، به این کارت نیاز دارند.
افراد چه زمانی مقیم فرضی تلقی می شوند؟
همانگونه که آمد اگر کسی فاقد پیوندهای اقامتی مورد نظر اداره مذکور باشد، این اداره وی را غیرمقیم به شمار می آورد. بااینهمه در صورتی که فردی بیش از نیمی از سال را در کانادا به سر برده باشد، عنوان مقیم فرضی/ Deemed resident پیدا می کند. معنی و مفهوم چنین عنوانی برای دانشجویان و کسانی که با قرارداد/ کنترات در کانادا شاغلند، این است که باید در مورد وضعیت اقامت خویش محتاط باشند. زیرا قوانین پر کردن فرم های مالیاتی برای مقیمان فرضی با مقیمان واقعی تفاوت دارد. البته مقیمان فرضی هم می توانند، مدعی اعتبارهای کامل مالیاتی شوند. اما انتظار می رود به جای مالیات های استانی، مالیات های بیشتری بدهند.
اهمیت پر کردن فرم های مالیات بر درآمد برای مقیمان جدید
پس از آن که تازه واردان به کانادا پیوندهای اقامتی مورد اشاره را برقرار نمودند، پر کردن فرم های مالیات بر درآمد برای آغاز دریافت منافعی مانند اعتبارهای مالیات بر کالاها و خدمات/ GST و حق اولاد اهمیت دارد. زیرا تنها راه بهره مند شدن از این منافع، پر کردن فرم های مربوطه است.
پرسش از کارشناسان
برای اطلاعات بیشتر در مورد وضعیت اقامتی می توان، به تارنمای اداره مورد اشاره/ CRA website مراجعه کرد. در صورت پیش آمدن پرسش و یا تردید در هنگام استفاده از نرم افزار مذکور نیز، همواره می شود با کارشناسان مربوطه تماس تلفنی و یا اینترنتی برقرار نمود.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

ایران جوان را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

  • 5
  • 0
  • 7
  • 0
  • 21
  • 0
  • 9
  • 0