صفحه اصلی / مقالات / املاک و مسکن / داغی بازار مسکن در ویسلر حتی بیش از ونکوور

داغی بازار مسکن در ویسلر حتی بیش از ونکوور

bahman-azimi-gif

 

داغ ترین بازار مسکن کشور بودن ونکوور، دیگر مساله ای مربوط به گذشته می باشد. چراکه بهای ملک و املاک در شهر کوچک دارای مجتمع تفریحی اسکی ویسلر چنان افزایش یافته، که حتی ونکوور را به عنوان داغ ترین بازار کشور پشت سر گذاشته است. به موازات اینکه افزایش هزینه زندگی دارد کارکنان را وادار به خروج از ویسلر می کند، صاحبان کاروبارها در تلاشند برای اسکان کارکنان خویش املاک میلیون دلاری بخرند.

هزینه سفر به ویسلر نیز، بالا رفته است. در نتیجه اینک بسیاری از کارکنان این شهر کوچک در حالی در ون می خوابند، که سرمای هوا تا 15 درجه سانتیگراد زیر صفر نیز کاهش پیدا می کند. به عبارت دیگر به همین سبب صاحبان کاروبارها از لحاظ یافتن کارکنان در مضیقه هستند، و دارند دست به خرید مورد اشاره می زنند.

بازار مسکن داغ داغ ویسلر

در سال های اخیر ونکوور از آن رو که بگونه ای مستمر در بین 10 شهر دارای بیشترین مخاطره حباب مسکن در دنیا بوده، در عناوین خبری جهان جا داشته است. سال گذشته تورنتو هم از این نظر در مکانی بالا قرار گرفت. بنابراین سبب شد کانادا در فهرست سالانه بانک چندملیتی سرمایه گذاری و خدمات مالی یو بی اس سوئیس تنها کشوری گردد، که دو شهرش در این لیست قرار دارند. بااینهمه افزایش بهای ملک و املاک در شهر کوچک ویسلر بر این دو شهر بزرگ پیشی گرفته است. زیرا از جمله اینکه شمار ساکنان آن به 12 هزار رسیده، و بیش از هزار و 300 نفر در فهرست انتظار برای خرید یا اجاره مسکن از طریق تنها بنگاه ملک و املاک این شهر کوچک هستند.

مقصدی برای هر چهار فصل

سبب افزایش ساکنان ویسلر این می باشد که از مکانی مطلوب برای فصل اسکی بازی، به مقصدی چهارفصلی برای گلف بازها، کوهنوردها و دوچرخه سواران، تبدیل شده است. تبدیلی که به معنی فشار جهت اسکان کارکنان می باشد. زیرا گردشگران دیگر با آب شدن برف ها از رفتن به آن خودداری نمی کنند. بنابراین خانواده های جوان نیز برای اشتغال در سمت های از فصلی به سالانه تبدیل شده، به ویسلر کوچ نموده اند. در عین حال کلبه های ییلاقی شیک مورد استفاده برای گذراندن تعطیلات، جایگزین آپارتمان هایی شده اند، که روزگاری مکان زندگی مستاجران محلی بودند. تارنماهای مربوطه موجود نیز این امکان را فراهم کرده اند، که صاحبان ملک و املاک به جای اجاره دادن مایملک خود به ساکنان محلی، آنها را به صورت غیرقانونی و با بهایی بسیار بیشتر در اختیار گردشگران بگذارند. در نتیجه برای دست اندرکاران مربوطه، تهیه مسکن جهت این ساکنان به نوعی چالش تبدیل شده است.

وجود محدودیت های قانونی

از آنجاکه ویسلر در دهه 1980 به عنوان مجتمعی تفریحی شبیه به دهکده سوئیسی عاری از عابران پیاده آلپاین ساخته شد، قوانین ناظر بر آن در بسیاری از موارد از جمله ساخت و ساز زیاد، دارای محدودیت هستند.

در اکتبر گذشته برای نخستین بار بهای پایه یک قطارخانه (از هر دو طرف متصل به خانه های کناری) در ویسلر از یک میلیون دلار بالاتر رفت. در حالی که این میزان در ونکوور تنها 835 هزار دلار بود. این قیمت برای خانه های مستقل (از هر دو طرف فاصله دار با سایر املاک) در ویسلر سر به یک میلیون و 670 هزار دلار – یعنی 4 درصد بیش از مشابه خود در ونکوور- زد.  اخیرا هم برای اجاره یک خانه یک خوابه به دو خانم، ماهی 1560 دلار در نظر گرفته شده است.

فاجعه ای صرف

اینک ویسلر با کرایه 745 دلاری جهت گذراندن تعطیلی شب سال نو در یک اتاق دونفره در هتل، گران ترین نقطه کشور برای گردشگران محسوب می شود. در عین حال از این دیدگاه با دومین شهر گران گردشگری یعنی کبک نیز، فاصله زیادی دارد. زیر بهای مذکور برای همان شب، در این شهر 414 دلار می باشد.  این گرانی سبب تعطیلی برخی از کاروبارها در ویسلر شده است. مثلا کتی زگلینسکی که پزشک عمومی/ خانواده می باشد، در سپتامبر گذشته مطب خود در ویسلر را بست. چراکه ساکنان جوانی که روزگاری ستون فقرات مراجعان به مطب او را تشکیل می دادند، دیگر از عهده مخارج زندگی در این شهر کوچک برنمی آیند. این پزشک می گوید: البته اینک خیلی ها در ویسلر درآمد بسیار خوبی دارند. اما افرادی که به اینجا می آیند، با اقتصاد محلی پیوند ندارند. ویسلر روزگاری مکانی ویژه بود. اما اینک بهای ملک و املاک آن، صرفا یک فاجعه می باشد. چراکه دیگر جایی برای مردم محلی باقی نگذاشته است.

hamidreza-safipour

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *