مقالاتمقالات سیاسی

داعشی های بازگشتی به کانادا، گرگ هایی در لباس میش!

سردرگمی دولت ترودو در مورد داعشی های خواهان بازگشت به کشور

به دنبال فروپاشی خلافت خودخوانده اسلامی (داعش) در سوریه و عراق، نیروهای کرد حدود 900 پیکارجوی خارجی را به همراه 500 نفر از همسران و 1 هزار کودک در اختیار دارند و خواهان استرداد هرچه سریع تر آنها به کشورهایشان می باشند.

این در حالیست که بازگشت جنایتکاران خبیث و همسران شان که بعضا در جنایت و وحشی گری یار و یاور شوهران شان بودند، تهدیدی جدی برای امنیت کشورهای زادگاهشان محسوب می شود. آیا چقدر احتمال بازپروری و اصلاح مردانی وجود دارد که با سر بریده گروگان ها و اسرا، فوتبال بازی کرده و یا فرزندان خردسال خود را به در دست گرفتن اسلحه و اعدام گروگان ها تشویق کرده اند؟ زنانی که با هدف زندگی در خلافت اسلامی به سوریه و عراق رفته و به همسری پیکارجویان در آمده اند، آیا پس از بازگشت به کشورهایشان، تربیت اسلامی و افراطی فرزندان شان را متوقف کرده و به راه راست هدایت خواهند شد؟ آیا برای انتقامجویی از جهان غرب ظالم و ستمگر اقدام نخواهند کرد؟  اینها سوالاتی است که ذهن بسیاری از مردم، سیاستمداران و دولتمردان را به خود مشغول کرده است.

البته به نظر می رسد که بیشتر از هر کس، جاستین ترودو و دولت لیبرال اش به توانایی دولت برای بازپروری و اصلاح این جنایتکاران و بازگرداندن آنها به آغوش جامعه اطمینان دارد. او و رالف گودل، وزیر امنیت ملی، بارها در صحبت هایشان به اختصاص بودجه و امکانات دولتی برای اصلاح پیکارجویان بازگشتی به کشور اشاره کرده اند.

محمد علی 28 ساله که در سال 2014 با هدف پیوستن به داعش به سوریه سفر کرد، یکی از کانادایی هایی است که در اسارت نیروهای کرد، در بازداشتگاه موقت <نیروهای دموکراتیک سوریه>  به سر می برد. دانشجوی سابق دانشگاه رایرسون، ملقب به <ابوتراب الکانادی> به همراه همسر کانادایی اش ریدا جابر (اهل ونکوور) و دو فرزندشان بازداشت شده است. خانواده علی در اردوگاهی دیگر در نزدیکی بازداشتگاه موقت نگهداری می شوند. علی در صفوف داعش به عنوان <تک تیرانداز> خدمت می کرد.

مقامات کرد خواهان تحویل علی و 10 داعشی کانادایی (از جمله سه پیکارجو، دو زن و 5 کودک) به اتاوا می باشند. اما متاسفانه RCMP از وارد کردن اتهام رسمی به این تروریست ها ناتوان است. بنابراین تضمینی وجود ندارد که آنها پس از بازگشت به کانادا مورد پیگرد قانونی قرار بگیرند.

نیروهای کرد و مقامات کانادایی مدتی قبل جلسه ای را در سلیمانیه برگزار کردند و مراحل تنظیم فرم های استرداد داعشی های کانادایی آغاز شد، اما دولت کانادا بدون ارائه دلیل موجه، فرایند را متوقف کرده است.

علی در مصاحبه اختصاصی اش با Global News، مدعی شد که از همه چیز خسته شده و فقط می خواهد به کانادا بازگردد. او ادعا می کند که تهدیدی برای امنیت ملی کانادا محسوب نمی شود و اگر می خواست چیزی را منفجر کند، 4 سال برای انجام آن وقت داشت! او همچنین ادعا می کند که از حملات تروریستی داعش راضی نبود و در واحدی که مسوولیت آموزش پیکارجویان خارجی را به عهده داشت، خدمت نکرده بود. آیا این ادعاها واقعیت دارد؟ آیا مردی که در پیام های فیس بوک اش به بازی فوتبال با سر بریده اسرا افتخار کرده بود، برای فریب دولتمردان کانادایی و بازگرداندن او به کشور این ادعاها را مطرح نکرده است؟ علی با همسرش ریدا در خانه ای که عروس های آینده داعش در آن نگهداری می شدند، ملاقات کرد و بعد از گفتگوی 40-30 دقیقه ای او را عقد کرد. او ادعا می کند که تعداد پیکارجویان کانادایی به مراتب کمتر از 80 تا 100 نفر اعلام شده است. علی می گوید که دولت کانادا به آنها پیشنهاد کرده که برای بازگشت به کشور، خود را به ترکیه برسانند. علی و خانواده اش در یکی از شهرهای مرزی سوریه با ترکیه بازداشت شدند.

***

دو زن داعشی اهل تورنتو و مونترال نیز جزو کانادایی هایی هستند که در اردوگاه Roj  در سوریه نگهداری می شوند. زن 26 ساله اهل تورنتو در گفتگو با خبرنگار Global News گفت: <من اینجا می میرم!> او که همسر یک پیکارجوی لبنانی است، دسامبر گذشته توسط نیروهای کرد بازداشت و به اردوگاه منتقل شد. او ادعا می کند که با مقامات کانادایی در مورد بازگشت اش به کشور صحبت کرده، اما ماه هاست که جوابی از آنها نگرفته است.

زن دیگر، 23 ساله، اهل مونترال  و همسر پیکارجوی آلمانی است که به همراه دو فرزندش در اردوگاه نگهداری می شود. او نیز از اینکه خبری از دولت کانادا نشنیده احساس ناامیدی می کند و می خواهد به کشور بازگردد. او ادعا می کند که به دنبال خرابکاری یا اقدام تروریستی نیست و فقط می خواهد زندگی عادی را همراه فرزندانش در کانادا آغاز کند.

هر دوی این زنان ادعا می کنند که در عملیات نظامی شرکت نداشته اند.

***

دولت کانادا برای بازگرداندن آنها به کشور عجله ای ندارد. بخصوص با توجه به موج اعتراضاتی که سال گذشته پس از بازگشت یک مرد داعشی به تورنتو و عدم دستگیری اش از سوی پلیس، در مجلس عوام برپا شد. انتخابات فدرال سال آینده برگزار می شود. بنابراین ترودو نگران واکنش منفی افکار عمومی به بازگرداندن داعش ها به کشور بدون وارد کردن اتهام رسمی از سوی RCMP به ایشان است.

سوال اینجاست که چرا علیرغم اذعان صریح بسیاری از آنها در رسانه های اجتماعی به شرکت در عملیات نظامی یا اعدام گروگان ها و اسرا، مدرک کافی برای بازداشت آنها در بدو ورود به کشور وجود ندارد؟

طی دو یا سه سال گذشته، تنها 4 اتهام تروریستی به کانادایی هایی که به قصد پیوستن به داعش از کشور خارج شدند، وارد شده است.

طبق قوانین کانادا، طرح اتهام در دادگاه کانادایی بایستی بر اساس مدارک جمع آوری شده در کانادا توسط RCMP باشد. بنابراین در مورد داعشی ها نمی توان به اطلاعات و گزارش های شخص ثالث اتکاء کرد.

نه تنها کانادا بلکه بسیاری از کشورهای غربی، با معضلی به نام بازگشت پیکارجویان به زادگاهشان روبرو هستند. بازگشت گرگ هایی در لباس میش!

Behnam Marfou
برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

ایران جوان را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

  • 6
  • 0