اخباراخبار کانادا

داروی ضدقارچی خوراکی ریسک سقط جنین ناخواسته را افزایش می دهد

bahman-azimi-gif

تورنتو- نتیجه تحقیقات اخیر پژوهشگران کانادایی نشان می دهد که دارویی که به طور معمول برای درمان عفونت قارچی واژن مورد استفاده قرار می گیرد، خطر سقط جنین ناخواسته را افزایش می دهد.

طبق گزارش علمی منتشر شده در نشریه انجمن پزشکی کانادا، زنان بارداری که داروی خوراکی Fluconazole را که تحت نام تجاری Diflucan One عرضه می شود، مصرف کرده اند، اندکی بیشتر از سایر زنان با خطر سقط جنین روبرو می باشند. البته تا به این لحظه مشخص نیست که آیا این دارو به تنهایی باعث سقط جنین می شود یا سایر عوامل، از جمله، استعمال دخانیات و مصرف الکل در دوران بارداری در آن نقش دارند. پژوهشگران می گویند که یافته های آنها به اندازه کافی نگران کننده است که زنان را از مصرف نوع خوراکی Fluconazole برحذر نماید.

این دومین طرح مطالعاتی برای شناسایی ارتباط بین فلوکونازول و سقط جنین در سال های اخیر است. در سال 2016، یک پژوهش دانمارکی نشان داد که ریسک سقط جنین نزد زنانی که از نوع خوراکی این دارو استفاده می کنند، اندکی بیشتر از زنانی است که از شکل نوع موضعی آن استفاده می کنند. پس از انتشار گزارش مورد اشاره، وزارت بهداشت کانادا، ایمن بودن دارو را مورد بررسی مجدد قرار داده، اما به شواهد و مدارک کافی برای اثبات خطرناک بودن آن دست نیافت. علیرغم آن، سازندگان این دارو، برچسب ایمنی روی محصول خود را تغییر داده و در مورد خطرات احتمالی هشدار می دهند.

در طرح مطالعاتی جدید، بیش از 320 هزار زن کبکی که در فاصله سال های 1998 تا 2015 باردار شدند شرکت داده شدند. پژوهشگران این زنان را به دو گروه افرادی که داروی خوراکی را مصرف کرده بودند و زنانی که آن را مصرف نکرده بودند تقسیم کردند. نتایج بررسی ها نشان داد نرخ سقط جنین ناخواسته نزد گروه دوم 6 درصد و ریسک سقط جنین نزد گروه اول 12 درصد بود. ریسک سقط جنین نزد زنانی که دزهای پایین و بالای fluconazole را دریافت کرده بودند نیز بیشتر بود.

عفونت قارچی واژن یا Vaginal Yeast Infection، نوعی عفونت شایع است که در اثر رشد بیش از حد قارچ در واژن ایجاد می شود. عوامل آن از جمله استفاده از آنتی بیوتیک ها در زمان حاضر یا پیش از این، استفاده از کورتیکاستروئید، مشکلات سیستم ایمنی، استفاده از قرص های کنترل بارداری، قند خون بالا در اثر کنترل ضعیف دیابت و غیره می باشد. علائم آن عبارتند از: خارش، خروج ترشح غالبا سفید رنگ، غلیظ و بدون بو از واژن، سرخی، التهام یا ورم پوست اطراف دهانه واژن، آمیزش جنسی دردناک، درد یا سوزش هنگام ادرار کردن.  

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

 

نصب اپلیکیشن ایران جوان