مقالاتمقالات پزشکی

خیره‌شدن به صفحه‌ موبایل، عقل را زایل می‌کند

اگر در این سال‌ها نگران بوده‌اید که خیره‌شدن به صفحه‌ تلفن همراه تان برای مدت طولانی، ممکن است برای مغزتان بد باشد، بدانید که نگرانی شما بیهوده نبوده است. یافته‌های یک پژوهش جدید که در ژورنال تخصصی Applied Cognitive Psychology منتشر شده، حاکی از این است که استفاده از تلفن‌های هوشمند، می‌تواند به کاهش توان مغزی در تحلیل اطلاعات دریافتی بینجامد. این پژوهش آزمایش اثرات ماندگار استفاده از تلفن‌های هوشمند بر مهارت‌های تحلیلی نام گرفته و دربردارنده‌ دو آزمایش کنترل شده است که سرانجام نگرانی‌های شما را تایید می‌کند: پرسه‌زدن بی‌هدف در وب برای ساعت‌های طولانی، باعث کاهش قدرت تفکر مستقل شما می گردد. 

در مطالعه‌ نخست که در آن 105 دانشجو شرکت کرده بودند، پژوهشگران متوجه شدند که استفاده از تلفن‌های هوشمند با کاهش کارکرد مغزی برای حل کردن مشکلات اجتماعی و ایجاد تاخیر در خشنودی و رضایت فردی، ارتباط مستقیم دارد. پژوهش دوم، آزمایشی کنترل شده بر روی 50 نفر از دانشجویان بود که یک هفته به طول انجامید. این دانشجویان، به صورت تصادفی در دو گروه قرار داده شده بودند: گروه اول، تنها می‌توانستند برای دو ساعت در روز از تلفن‌های هوشمندشان استفاده کنند و گروه دوم، باید برای دست کم پنج ساعت در روز، از تلفن‌های هوشمندشان استفاده می کردند. 

پژوهشگران با بکارگیری تست روانشناختی تفکر مستقل موسوم به Cornel دریافتند که در شرکت‌کنندگان گروه دوم، توانایی تفسیر و تحلیل مفاهیم کاهش یافته است. این پژوهشگران، برای آزمودن یافته‌های خود، در پایان هفته دوباره شرکت‌کنندگانی را که بیش از پنج ساعت در روز با تلفن هوشمند خود کار کرده بودند، آزمایش کردند و به نتایج مشابهی رسیدند. یافته‌های آنها، همچنین پس از انجام آزمایش مهارت‌های تفکر مستقل دانشگاه کالیفرنیا نیز، تایید شد.

گردآورندگان این پژوهش، در گزارش خود می‌نویسند: در هر دو آزمایش، استفاده طولانی‌تر از تلفن‌های هوشمند، توانایی شرکت کنندگان برای تفسیر و تحلیل مفاهیم عمیق تر داده ها و اطلاعات را کاهش داد. با این حال، پس از گذشت یک ماه از آزمایش، نتایج به دست آمده از هر دو گروه، به حد یکسان رسید. این نشانگر این نکته بود که ممکن است تاثیرات منفی تلفن‌های هوشمند بر مغز، موقتی بوده باشند و مغز، به خاطر انعطاف‌پذیری بالایی که دارد، این تاثیرات را تخفیف داده و سپس از میان برده باشد.

با این همه، پژوهشگران، نتیجه تحقیقات را اینگونه ارزیابی کردند که کار کردن و استفاده‌ از تلفن‌های هوشمند برای ساعات طولانی، می تواند توانایی استخراج معانی عمیق از داده‌های دریافتی مغز را مختل می‌کند، گرچه این اختلال می‌تواند موقتی باشد. اما نکته جالب تر این بود که پژوهشگران همچنین یک تاثیر مثبت در استفاده  طولانی از تلفن‌های هوشمند نیز پیدا کردند و آن افزایش توانایی ذهنی در قضاوت در مورد اعتبار اطلاعات دریافتی بود.

پرسش‌ها پیرامون تاثیر پرسه‌زدن در دنیای آنلاین بر سطح هوش انسان، نخستین بار یک دهه پیش مطرح شدند. در آن زمان، نیکلاس کار، خبرنگار مجله‌ Atlantic در مقاله‌ای با عنوان آیا گوگل دارد ما را احمق می‌کند؟ از این سخن گفت که در دسترس بودن بیش از حد اطلاعات، ممکن است تاثیری مخرب بر مهارت‌های مغزی انسان بگذارد. از آن زمان تا کنون، پژوهش‌های بسیاری پیرامون تاثیرات تکنولوژی بر مغز انسان انجام گرفته است. 

یکی دیگر از این پژوهش‌ها، که این ماه در ژورنال تخصصی JAMA Pediatrics منتشر شد، نشان داده که در مورد جوانان و نوجوانان، به ازای هر یک ساعت زمان که صرف رسانه‌های اجتماعی مانند فیسبوک و یا تماشای تلویزیون می‌شود، شدت عوارض افسردگی افزایش می‌یابد. اما تاثیرات تکنولوژی، حتی می‌تواند از دایره ذهنی عبور کرده و به تاثیرات جسمانی تبدیل شوند. پژوهشی که اخیرا در سوئیس انجام شده، گویای یک رابطه‌ مستقیم میان خیره‌شدن به صفحه تلفن‌های هوشمند و لرزش عصبی دستان و انگشتان در نوجوانان بود. البته برخی ادعاهای دیگر هم در این مطرح شد و البته پس از انتشار، از سوی جامعه علمی رد شده‌اند. یکی از این موارد که در استرالیا منتشر شد، مدعی شده بود که استفاده از تلفن‌های هوشمند، باعث رشد برآمدگی‌های شاخ مانند بر روی سر می‌گردد!

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

ایران جوان را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

  • 6
  • 0