اخباراخبار کانادا

خویشاوندسالاری در دولت فدرال؛ فامیل، دوستان و همسایه نماینده لیبرال در مسند قضاوت

نیوبرانزویک- خویشاوند گماری یا پارتی بازی در اصطلاح عام، یکی از مصادیق شایع فساد اداری است که به جایگزینی رابطه به جای ضابطه دلالت دارد.

طبق افشاگری CBC، طی یک سال گذشته 5 نفر از بستگان، دوستان و حتی همسایه های دومینیک لابلان، نماینده لیبرال مجلس فدرال و یکی از وزرای کابینه ترودو، 6 کرسی قضاوت در استان نیوبرانزویک را در اختیار گرفته اند. این 5 نفر شامل یکی از همسایه ها، یکی از بستگان و سه وکیلی هستند که وکالت او را در سال 2008 و در جریان کمپین ناموفق وی برای کسب مقام رهبری حزب لیبرال به عهده داشتند می باشد. 

ارین کراندال، از استادان دانشگاه Acadia University  که مقالات متعددی را در مورد سیستم انتصاب قضات در کانادا به رشته تحریر درآورده است می گوید که علیرغم تدابیری که برای اصلاح سیستم اتخاذ شده است، خویشاوندسالاری همچنان در نیوبرانزویک رایج است. 

دیوید لامتی، وزیر دادگستری کانادا ماه گذشته وکیل مستقر در مونکتون – نیوبرانزویک به نام رابرت ام. دیسارت، وکیل مستقر در سنت جانز به نام آرتور تی. دویل را در مسند قضاوت گمارد. این دو وکیل از کمک کنندگان عمده حزب لیبرال فدرال و شاخه این حزب در Beusejour (حوزه انتخابی لابلان) می باشند. این دو وکیل همچنین جزو 50 نفری بودند که مبلغ 31 هزار دلار به لابلان کمک کردند تا بتواند بدهی سنگین خود بابت هزینه کمپین سال 2008 را تسویه کند. دو فرد دیگر اهداکننده پول به لابلان، چارلز لبلاند (وکیل) و دیگری ژاک پینه (بیزنسمن) ساکن مونکتون بودند. لبلاند مارچ سال جاری به سمت قضاوت منصوب شد. پینه نیز همسر قاضی تریسی دیوار است که اوایل جون 2019 از سوی جاستین ترودو به سمت قضاوت منصوب شد. 

فرد پنجم، ماری-کلود بلانژه-ریچارد (وکیل) می باشد که با یکی از بستگان لابلان ازدواج کرده است.

 

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *