اخباراخبار کانادا
موضوعات داغ

خوش رقصی ترودو برای سیک ها و نارضایتی شدید هند

اتاوا- به نقل از Toronto Sun: برایان لیلی مقاله جالبی را در نشریه تورنتو سان منتشر کرده است و به اقدام اخیر دولت ترودو مبنی بر حذف عبارات افراط گرایی سیک از گزارش اطلاعاتی و امنیتی و پیامدهای آن پرداخته است.

لیلی می نویسد: بایستی هند را به جمع کشورهایی که از رهبریت ترودو ناراضی هستند، اضافه کرد. ترودو چند کشور دیگر را از خود ناراضی خواهد کرد؟ نخست وزیر با قول بازگرداندن کانادا به صحنه جهانی در انتخابات پیروز شد. زیرا معتقد بود کانادای تحت حاکمیت استیون هارپر معرف ارزش های کانادایی نیست. اما او طی 4 سال گذشته، آمریکا و چین، دو شریک اقتصادی عمده خود را رنجانده است. در مورد رژیم دیکتاتوری عربستان سعودی نیز همینطور. همه شاهد پیامد توییت انتقادی وزیر امور خارجه از عربستان بودیم. انتشار آن پیام نه تنها هیچ سودی برای فعالان بازداشتی حقوق زنان در عربستان نداشت، بلکه جنجال سیاسی بزرگی برای کانادا ایجاد کرد. مسلما دیپلماسی و درایت بیشتر می توانست نتیجه بهتری عایدمان کند.

حال نوبت هند رسیده است که از اقدام اخیر ترودو خشمگین شود. در گزارش 2018 در مورد تهدیدات تروریستی که کانادا با آنها روبرو می باشد، به صراحت از افراط گرایی سیک به عنوان یک تهدید جدید در کنار افراط گرایی شیعه و سنی نام برده شده بود. اما در پی فشارهای سیاسی جامعه سیک های ساکن کانادا و بیش از هر چیز نگرانی ترودو بابت از دست رفتن کرسی های پارلمانی لیبرال ها در مناطق عمدتا سیک نشین تورنتو و ونکوور، ترودو دستور حذف این عبارات را داد.

به این ترتیب از این پس به جای اشاره مستقیم به افراط گرایی سیک، بایستی از جمله زیر همان استنباط را درباره خطرناک بودن آن برای امنیت کانادا داشته باشیم: افراط گرایانی که از راه های خشونت آمیز برای ایجاد دولت مستقل در هند حمایت می کنند.

منظور آرزوی سیک ها به تشکیل کشور مستقل خالستان می باشد.

ترودو شاید با این سیاست موفق به خرید رای سیک ها بشود، اما هند یعنی بزرگترین دموکراسی جهان و یکی از بزرگترین اقتصادهای درحال رشد جهان را ناراضی کرده است. به همین دلیل نباید انتظار استقبال گرم از ترودو و حتی کانادا از سوی مقامات هندی را داشته باشیم. یکی از منتقدین سرسخت، کاپیتان آماریندر سینگ، وزیر پنجاب می باشد که علیرغم سیک بودن، مخالف جدایی طلبی است و معتقد است که این اقدام ترودو، امنیت هند و جهان را به خطر می اندازد. آماریندر گفت: ترودو با آتش بازی می کند! واضح است که ترودو با توجه به انتخابات آتی در کانادا، اقدام کرده است.

ترودو با محاسباتی که انجام داد تشخیص داد که باید به جای پافشاری بر ارزش های کانادایی، به اقلیت افراط گرا در جامعه سیک که از شیوه های خشونت آمیز برای نیل به اهداف سیاسی حمایت می کنند، نزدیک شود. او همزمان به اختلاف و تنش بین ما و یکی از بزرگترین بازارهای جهان برای کالاهای صادراتی کانادا دامن زده است. برای ترودو رای، بیشتر از اصول، ارزش ها و مشاغل کانادایی اهمیت دارد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

 

نصب اپلیکیشن ایران جوان