علم و دانش

خود را گول نزنیم؛ نوشابه رژیمی به اندازه نوع معمولی برای قلب مضر است

 

دانشمندان فرانسوی می گویند نوشابه رژیمی به اندازه نوع معمولی آن خطرناک است. نوشیدنی های حاوی شیرین کننده مصنوعی و نوشیدنی های حاوی قند، هر دو، ریسک دچار شدن به بیماری قلبی را تا 20 درصد افزایش می دهند. 

پژوهشگران فرانسوی طی بیش از 10 سال، 104 هزار نفر را تحت نظر قرار دادند تا از تعداد نوشیدنی های اشباع شده با قند و همچنین نوشیدنی های به اصطلاح بدون قند مصرفی آنها اطلاع حاصل نمایند. آنان دریافتند که مصرف کنندگان نوشیدنی های حاوی شیرین کننده مصنوعی و قند هر کدام 20 درصد بیشتر از سایر افرادی که نوشیدنی گازدار مصرف نمی کنند، با ریسک بیماری قلبی و سکته روبرو می باشند.  

پژوهشگران دانشگاه سوربون – پاریس، شرکت کنندگان در طرح مطالعاتی را بر اساس مصرف نوشیدنی به سه گروه تقسیم کردند. این گروه ها شامل افراد غیرمصرف کننده، مصرف کنندگان کم و مصرف کنندگان زیاد بود. نوشیدنی ها نیز  به دو گروه حاوی شیرین کننده مصنوعی و قند تقسیم شدند. از شرکت کنندگان خواسته شد که هر 6 ماه، سه گزارش روزانه رژیمی را تکمیل کنند. 

سوابق ثبت شده از 2009 تا 2019، برای یافتن هر گونه ارتباط بین میزان مصرف و مشکلاتی مانند سکته، حمله ایسکمیک گذرا (TIA)، سکته قلبی، سندرم حاد کرونر و آنژیوپلاستی بود. 

یک دهه سوابق از 2009 تا 2019 به دنبال هر گونه رابطه بین میزان مصرف و مسایل مربوط به قلب مانند سکته، حمله ایسکمی گذرا (TIA)، سکته قلبی، سندرم حاد کرونر و آنژیوپلاستی بود. (مترجم: حمله‌ ایسکمی گذرا به حالت و شرایطی گذرا و ناپایدار از عملکرد ناقص و ناکامل مغز یا بخشی از آن گفته می ‌شود که دلیل آن اختلال در خون رسانی (ایسکمی) به مغز باشد.)

 

 

مشخص شد افرادی که مقدار زیادی نوشیدنی کم شیرین و رژیمی می نوشند، به همان میزان افرادی که نوشیدنی اشباع شده با قند می نوشند، با خطر ابتلا به بیماری قلبی روبرو می باشند. 

نوشیدنی های رژیمی مانند Diet Coke و شیرین کننده مصنوعی داخل آن، اغلب به عنوان گزینه های کم کالری و بدون قند تبلیغ می شوند. اما کارشناسان نگران شواهد علمی روزافزون درباره تاثیر منفی شیرین کننده های مصنوعی بر متابولیسم بدن و افزایش سرعت جذب قند، می باشند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
نیازمندیهای ایران جوان 

Don`t copy text!
بستن

AdBlock را متوقف کنید

سیاست