مقالاتمقالات سیاسی

خودبینی و بی صداقتی جاستین ترودو

برگرفته شده از نشریه زنان واقعی کانادا

نخست وزیر جاستین ترودو دارای آن چنان خودبینی نامحدود و احساس عمیق حقانیت است، که باور می کند فرای استانداردهای اخلاقی و مقررات رفتاری عادی می باشد. این باور سبب شده قول هایی بدهد و توافقنامه هایی امضاء کند، که هیچ قصدی برای عمل به آنها نداشته باشد. او فکر می کند به ویژه قرار است کانادا و در واقع جهان را در شیوه ای رفتاری که از سوی شخص خودش تعیین شده، قرار دهد. همچنین به طور جدی معتقد است که درکی منحصر به فرد دارد، که او را قادر می سازد دیگران را هدایت کند. هرچند که تجربه زندگی خودش بسیار محدود می باشد. نمونه های زیر باور وی به فرادست بودن خویش و… را نشان می دهند:

  • وقتی زنی در نشست یک شهرداری در مورد مهاجرت به کانادا پرسشی مطرح کرد، ترودو وی را نژادپرست خواند.
  • زمانی که لیسا رایت معاون رهبر حزب محافظه کار از بیل مورنو وزیر اقتصاد و دارایی پرسید، آیا بودجه فمینیستی در نظر گرفته شده حرکتی سیاسی و… برای جلب آرای زنان است؟، مورنو (به تأسی از رهبر خود) او را انسان دوران یخبندان نامید. نه مورنو و نه ترودو از بابت چنین تحقیری پوزش نخواستند.
  • وقتی حزب محافظه کار به انتقال تری- لین مک کلینتیک قاتل توری استفورد دختر 8 ساله از زندان دارای تدابیر امنیتی به مرکز درمانی بدون حفاظ که در آن کودکان هم هستند اعتراض کرد، ترودو نگرانی محافظه کاران را دلواپسی وکلای دعاوی پیگیر مطالبات افراد آسیب دیده خواند.

نمونه های نقض اخلاقیات از سوی ترودو

  • ترودو در سال 2016 ترتیب سفری خانوادگی به جزیره ای را داد، که مالکش آقاخان است. او با این اقدام یک سری از قوانین اخلاقیات رسمی از جمله گرفتن هدیه از فردی که از دولت کمک بلاعوض دریافت می کند، سفر با هلیکوپتر خصوصی غیرتجاری آقاخان، و امتناع از گفت وگو با وی درباره پروژه با کمک مالی دولت را، شکست.
  • ترودو با این ادعا که ماجراهای حمله به زنان و آزار و اذیت آنها را باید همواره باور کرد، خویشتن را به پشتیبانی از حرکت <من هم همینطور> متعهد ساخت. اما زمانی که آشکار شد خودش چندین سال پیش در کرستون واقع در استان بریتیش کلمبیا به یک زن خبرنگار دست زده، ابتدا منکر این مساله شد. بعد هم گفت، برداشت مردان و زنان از رویدادها متفاوت است.
  • ترودو از طریق تصویب لایحه مربوطه در ماه ژوئن 2018 که شامل استفاده، توزیع و تولید مواد مخدر از جمله ماری جوانا می شود، پیمان های منع استفاده از این مواد سازمان ملل متحد را نقض کرد. زیرا این مصوبه استفاده تفریحی از ماری جوانا در کانادا را قانونی نمود. در هفدهم اکتبر همان سال هیئت بین المللی کنترل مواد افیونی سازمان ملل اقدام ترودو را نقض پیمان های مربوطه، و غیرهمخوان با وظایف قانونی و تعهدات سیاسی کشور ما در قبال این پیمان ها اعلام کرد. و…..
  • در تابستان 2018 ترودو دستور داد سازمان هایی که مایلند در راستای برنامه تابستانی دولت مرکزی از کمک های بلاعوض مالی مربوطه استفاده کنند، فرم هایی را امضاء نمایند که پشتیبان کورتاژ بدون محدودیت هستند. به این ترتیب درخواست هزار و 561 متقاضی به سبب اعتقادات دینی، و سازمان های پشتیبان زندگی رد شد. در مقابل از جمله 88 هزار دلار از بودجه مربوطه به سازمان های هوادار کورتاژ پرداخت گردید.
  • ترودو با رئیس جمهور ترامپ موافقتنامه نفتا (این پیمان اینک موافقتنامه آمریکا- مکزیک-کانادا خوانده می شود) را امضاء کرد، که رضایتبخش نبود. زیرا نمی توانست در صورت عدم توانایی در رسیدن به پیمانی تجاری با آمریکا، در داخل با موج سیاسی مربوطه روبرو شود. یکی از شروط این موافقتنامه محدودیت تجارت آزاد با چین بود. ترودو بعدا با نادیده گرفتن این شرط اعلام کرد، دولتش از طریق پیمان تجاری در پی نزدیکی به چین است.

کانادا در برهه پیگیری روابط مطلوب تجاری با چین، در نشست ششم نوامبر 2018 شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد به منظور تحقیق درباره چندین مورد نقض منشور و پیمان های سازمان از سوی این کشور، رفتاری عجیب بروز داد. کمااینکه در حالی که سایر کشورهای غربی درباره بسیاری از موارد نقض حقوق بشر از چین سوال کردند، کانادا به شکلی عجیب درباره دادن حق مساوی ازدواج و خانواده به زوج های دگرباش جنسی پرسید.

اینکه به گفته لری کادلو مشاور اقتصادی رئیس جمهور ترامپ، یکی از مقامات آمریکا که در خلال مذاکرات مربوط به نفتا ترودو را <آن کودک ولگردی که کانادا را اداره می کند> نامید، تنها بازتاب روابط پرتنش آمریکا با ترودو نیست. بلکه بازتاب احترام اندک بین المللی به وی نیز، می باشد.

 

 

از این نمونه ها باز هم وجود دارند.

به نظر می رسد حس خودبرتربینی و نبود صداقت در ترودو به او اجازه می دهند در هر زمانی که مایل باشد، هر قانون و استاندارد رفتاری را نقض کند. بنابراین شاید در اظهارات مقام آمریکایی مورد اشاره، رگه هایی از حقیقت وجود داشته باشد.  

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *