مقالاتمقالات پزشکی

خواص میکروب‌کش دود کردن گیاهان طب از دیدگاه علمی

این روزها، موضوع دود کردن گیاهان طبی، سنتی که در میان بومیان آمریکا به نام Smudging شناخته شده و در همه‌ فرهنگ‌های کهن انجام می‌گیرد، رفته رفته طرفداران بیشتری در میان مردم اروپا و آمریکا پیدا می‌کند. در فرهنگ بومیان قاره‌ آمریکا و سایر فرهنگ‌های کهن، باور بر این بوده و هست که دود کردن گیاهان طبی، تاریکی و سیاهی روحانی و احساسی را پاک می‌کند. شاید به همین خاطر است که بسیاری با نگاهی شکاک به فواید ادعاشده‌ این کار نگاه می‌کنند و آن را غیرعلمی و وابسته به جادو و خرافات معرفی می‌نمایند.

اما به تازگی پژوهشگران تایید کرده‌اند که این سنت و دود دادن گیاهانی ویژه، می‌تواند به صورتی موثر باکتری‌های زیانبخش را در هوای محیط، از میان ببرد. یکی از تحقیقات این زمینه، در مقاله‌ای پژوهشی که دودهای دارویی نام گرفته خلاصه، و به تازگی در ژورنال تخصصی Ethnopharmacology منتشر شده است. در این پژوهش، تاثیرات روش‌های درمان‌های گیاهی و غیرگیاهی که از طریق سوزاندن و دود کردن مواد مختلف اعمال می‌شوند، مورد بررسی قرار گرفته‌اند. این پژوهشگران، داده‌های گردآوری شده از 50 کشور در پهنای پنج قاره را بررسی کرده و به این نتیجه رسیدند که دودی که در این روش مورد استفاده‌ دارویی قرار می‌گیرد، می‌تواند تاثیری مثبت بر کارکرد مغز، ریه‌ها و پوست داشته باشد.

این دانشمندان، سپس مقاله‌ پژوهشی دیگری را منتشر کردند که با نام دودهای درمانی میزان باکتری‌های هوازی را کاهش می‌دهد منتشر شد. این پژوهش، خواص ضدعفونی‌کنندگی دود گیاهان دارویی را نیز، تایید نمود. پژوهشگران، در این مورد تاثیر یک ساعت دود برآمده از چوب و مخلوطی از گیاهان معطر و دارویی را بر جمعیت باکتری‌های هوازی در یک محیط مورد مطالعه قرار دادند. بررسی‌ها نشان داد که یک ساعت دود گیاهی، باعث می‌شود که جمعیت این باکتری‌ها، تا 94 درصد کاهش یابد. افزون بر این، پژوهشگران دریافتند که چنانچه آزمایش در یک فضای بسته انجام گیرد، توانایی دود برآمده از این گیاهان برای پاکسازی و ضدعفونی کردن هوا، می‌تواند تا 24 ساعت برجای بماند. جالب‌تر اینکه، هنگامی که هوای اتاقی که در آن دود کردن گیاهان انجام گرفته بود، پس از گذشت یک ماه، دوباره آزمایش شد، مشخص شد که بسیاری از باکتری‌های بیماری‌زایی که پیش از دود کردن، در هوای اتاق شناسایی شده بودند، همچنان در هوای اتاق پیدا نمی‌شدند. 

این روزها، هوای بیرون و حتی درون منازل و ادارات بسیار آلوده بوده و اندازه‌گیری‌ها نشان داده که گاهی می‌توان تا هزار و 800 نوع باکتری مختلف را در این هوا پیدا کرد. بسیاری از این باکتری‌ها، از نوع بیماری زا هستند و می‌توانند شما را گرفتار کنند. به همین دلیل، بهره‌گیری از روش دود کردن گیاهان دارویی، راهی مناسب برای پاکسازی هوای این محیط‌ها به نظر می‌رسد.

دانشمندان در پروژه‌های تحقیقاتی دیگر، همچنین متوجه شده‌اند که گیاه مریم‌گلی یا Sage، یکی از قدرتمندترین گیاهان دارویی در زمینه‌ پاکسازی هوا است. تحقیقات نشان داده که سوزاندن و دود کردن این گیاه، می تواند 94 درصد از جمعیت باکتری‌ها موجود در هوا را نابود کند. گیاه مریم‌گلی که در اصل بومی کشورهای حوزه‌ دریای مدیترانه است، در حال حاضر در بسیاری از کشورهای دیگر نیز، بومی‌سازی شده و پرورش می‌یابد. این گیاه که طعمی عطرآگین و کمی تند دارد، در کشورهای اروپای غربی و حوزه‌ بالکان، به عنوان ادویه و چاشنی خوراک نیز استفاده می‌شود. برخی از پژوهش‌ها نشان داده که عصاره‌ این گیاه، ممکن است تاثیری مثبت بر فعالیت مغزی داشته باشد.

اما برای استفاده از گیاه مریم‌گلی در پاکسازی هوا، تنها کاری که باید انجام دهید این است که یک دسته خشک‌شده از این گیاه را برداشته و آن را با پیچاندن، به صورتی یکپارچه درآورید. سپس یک سوی این دسته را آتش بزنید و خاموش کنید و سپس دود ایجادشده را به جهت‌های مختلف فوت کنید و اجازه دهید با هوا ممزوج شود. گفته شده که این دود، باید دست کم یک ساعت در هوا باقی بماند تا فرآیند پاکسازی کاملا انجام شود. این گیاه کاملا طبیعی است و هیچ گونه واکنش آلرژیک نیز ایجاد نمی کند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

ایران جوان را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

  • 6
  • 0