Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
صفحه اصلی / فرهنگ و هنر / خم شدن مایکل جکسون با  زاویه‌ چهل و پنج درجه  غیرممکن است؟

خم شدن مایکل جکسون با  زاویه‌ چهل و پنج درجه  غیرممکن است؟

یک پژوهش تازه بر روی بیوفیزیک رقص‌ <مایکل جکسون> در موزیک ویدیو و کنسرت زنده‌ ترانه‌ Smooth Criminal یا <تبه‌کار جذاب> نشان داده که کج شدن 45 درجه‌ او، از نظر پزشکی غیرممکن است.

این پژوهش که در ژورنال تخصصی Journal of Neurosurgery:Spine منتشر شده، توسط بنیاد پژوهش و آموزش دانش‌آموختگان رشته‌های پزشکی در شهر <چاندیگار> هند انجام شده است. پژوهشگران این مرکز، در این مورد، بررسی کردند که بدن انسان به خم‌شدن از ناحیه مچ پاها و تا زاویه‌ 45 درجه – در حالی ‌که بدن به صورت تخت باقی بماند– چه واکنشی نشان می‌دهد.

سه جراح اعصاب که روی این پژوهش کار می‌کردند، محاسبه کردند که این حرکت آکروباتیک تنها برای آن افرادی امکان‌پذیر است که دارای ماهیچه‌های موسوم به <مرکزی> به شدت قدرتمند باشند. <ماهیچه‌های مرکزی> به مجموعه‌ای از ماهیچه‌های بالاتنه گفته می‌شود که از شانه‌ها شروع شده و به ماهیچه‌های نشیمنگاه ختم می‌شوند. این پژوهشگران، در عین حال دریافتند که حتی رقصنده‌هایی که دارای قوی ترین ماهیچه‌های مرکزی هستند نیز، تنها می‌توانند خم شدن از مچ پا را تا زاویه‌ 25 تا 30 درجه تحمل کنند و نه 45 درجه‌ مانند این ستاره‌ پاپ.

این پژوهشگران، همچنین هشدار داده‌اند که تلاش برای انجام این حرکت، برای افراد غیرحرفه‌ای و بدون کمک‌های لازم، می‌تواند به صدمات جدی به بدن منجر شود. آنها می‌گویند، بدون کمک‌های حرفه‌ای، انجام این حرکت، تاندوم <آشیل> در پاشنه‌ پاها را در کشش بسیار شدیدی قرار می‌دهد. آقای <مانجول تریپاتی> از مولفین این پژوهش، در گفتگو با تلویزیون BBC در این مورد می‌گوید: <احتمال جراحت در ناحیه‌ مچ پاها بسیار بالا است. برای این کار، شما علاوه بر قدرت ماهیچه‌های مرکزی، همچنین نیاز دارید که مچ‌ پاها را نیز در روی زمین محافظت کنید>.

تاندوم یا زردپی<آشیل> یکی از مهم ترین پیوندهای ماهیچه‌ای در بدن است. این زردپی در پشت ناحیه‌ مچ پا قرار گرفته و ماهیچه های پشت ساق پا را به پاشنه متصل می‌کند. کشیده‌شدن بیش از اندازه‌ این زردپی، می‌تواند به پارگی آن منجر شود که توانایی راه رفتن را از فرد می‌گیرد و اکثر اوقات برای ترمیم آن، به جراحی نیاز است.

گرچه <مایکل جکسون> یک رقصنده بسیار حرفه‌ای بود، اما این حرکت خم‌شدن او تنها به واسطه کفش‌هایی امکان‌پذیر شدند که برای این کار طراحی شده بودند. در واقع <مایکل>، خود، این کفش‌ها را در اداره ثبت اختراعات آمریکا ثبت کرد. این کفش‌ها، یک شکاف به شکل 7 دارند که در زیر ناحیه‌ پاشنه جاگذاری شده بودند. این شکاف‌ها می‌توانستند به میخ‌هایی که در کف سالن رقص و یا زمینی که رقص روی آن اتفاق می‌افتاد قرار داشتند، قلاب شوند و یا از میخ‌ها رها شوند. وقتی که رقصنده پاشنه‌ها را به میخ‌ها قلاب می‌کند، این باعث می‌شود که پاها روی زمین ثابت بمانند و کج‌شدن تا آن زاویه‌ غیرممکن، امکان‌پذیر شود. طبق گزارش BBC، پیش از ابداع کفش‌ها، <مایکل> این حرکت را با استفاده از ریسمان‌های فلزی که به دور کمرش متصل می‌شد، انجام می‌داد.

 

گردآورندگان این پژوهش، <مایکل جکسون> فقید را، برای اینکه به رقصندگان حرفه‌ای انگیزه می‌داد تا توانایی‌های خود را به ماورای محدودیت‌های جسمی گسترش دهند، تحسین کرده‌اند. اما این دانشمندان همچنین می گویند که رقصندگان گاهی در این زمینه افراط می‌کنند. بنیاد برگزارکننده‌ این مطالعات طی بیانیه‌ای می گوید: <گرچه این حرکت‌ها در رقص، یک تجربه‌ دیداری خوشایند برای تماشاچیان فراهم می‌کنند، می‌توانند به مجموعه‌ای از مشکلات ماهیچه‌ای و استخوانی نیز منجر شوند. رقص پادشاه پاپ نه تنها الهام بخش بود، بلکه چالش‌های جدیدی را نیز برای جامعه‌ پزشکی ایجاد کرد>.

 

این خم‌شدن غیرممکن در رقص که Anti-Gravity Lean یا <کج شدن ضد جاذبه> نامیده شده، یکی از ده‌ها حرکتی است که پادشاه پاپ، به دنیای رقص معرفی کرد. دیگر حرکت معروف او، نوعی قدم زدن به جلو است که در آن، به نظر ناظرین، رقصنده به عقب حرکت می‌کند. این حرکت Moonwalk یا <گام برداشتن روی ماه> نام گرفته است.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *