صفحه اصلی / اخبار / خطر عفونت؛ لوازم آرایشی را پس از هر بار مصرف تمیز کنید

خطر عفونت؛ لوازم آرایشی را پس از هر بار مصرف تمیز کنید

Behnam Marfou

آمریکا- هنگامی که کتی رایت متوجه برآمدگی قرمز رنگ بر بالای ابرویش شد، به تصور اینکه با جوش دردناک زیر پوستی سر و کار دارد، آن را ترکاند. اما این کار باعث شد از بخش اورژانس بیمارستان سر در بیاورد. پس از معاینه، مشخص شد که برآمدگی در واقع عفونت باکتریایی (staph infection) بود که در صورت درمان نشدن می توانست سبب نابینایی و یا عفونت مغزی بیمار بشود.

پزشکان نوع عفونت را سلولیت (عفونت لایه های عمیق تر پوست که باعث قرمز شدن و تورم سطح پوست می شود) تشخیص دادند. کتی بلافاصله تحت درمان آنتی بیوتیکی قرار گرفت. خوشبختانه درمان به موقع باعث شد عفونت به سایر قسمت ها گسترش پیدا نکند. وی احتمال می دهد که به دلیل استفاده از مداد ابروی کثیف یا برس آرایشی به عفونت دچار شده بود.

رایت با انتشار عکس و پیامی در توییتر، ضمن اطلاع رسانی در مورد آنچه بر وی گذشته بود، زنان دیگر را از خطرات تمیز نکردن لوازم آرایشی آگاه کرد.

دکتر لیزا کلت، متخصص پوست می گوید: انواع مختلف عفونت staph وجود دارد. اما ما در این مورد از نوع استافیلوکوک اورئوس (staphylococcus aureus) صحبت می کنیم که در پوست یافت می شود. اما مشکل اینجاست که برخی از گونه های این عفونت، در برابر آنتی بیوتیک مقاوم هستند و درمان آن دشوار می باشد. معمولا این عفونت ها در پوست ایجاد می شوند، اما خطر انتقال آن به جریان خون وجود دارد که در این صورت می تواند جان بیمار را به مخاطره بیندازد. همچنین خطر گسترش آن به مغز و ایجاد شدن التهاب مغز یا آنسفالیت (encephalitis) نیز وجود دارد.

دکتر کلت می افزاید: این عفونت توسط تماس دست، یا از طریق استفاده از برس  یا دیگر لوازم آرایشی و بهداشتی در خانه، سالن های آرایش و زیبایی و پدیکور/ مانیکور، منتقل می شود. باید توجه داشته باشید که جوش و عفونت staph شبیه یکدیگر به نظر می رسند. بنابراین بایستی از ترکاندن جوش های زیر پوستی خودداری کرد. قبل از هر کار با متخصص پوست مشورت کنید تا نوع برآمدگی تشخیص داده شود. اگر برآمدگی جوش معمولی باشد، می توانید با benzoyl peroxide که بدون نیاز به نسخه فروخته می شود، آن را درمان کنید. اما اگر به تب و لرز دچار شده باشید، یعنی با یک جوش معمولی سر و کار ندارید.

Leeza

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *