علم و دانش

خشکسالی بی سابقه در هاوایی، هم نعمت و هم بلای بزرگ برای کشاورزان 

 

آهوی گونه Axis، که بومی هند بوده و در سال 1868 از سوی هنگ کنگ به پادشاه هاوایی اهداء شد، از آن زمان به این سو، غذای بسیاری از شکارچیان و خانواده های ساکن جزیره Moloaki را تامین کرده است. 

اما بین 50 هزار تا 70 هزار آهوی ساکن جزیره به دلیل بدترین خشکسالی که حدود دو سال ادامه داشته، نه تنها در خطر نابودی کامل قرار دارند، بلکه با نزدیک شدن به مناطق سکونت انسان و مزارع کشاورزی به دلیل خشکسالی، خسارات سنگینی را به مردم وارد کرده اند. 

تعداد این گونه آهو در جزیره با وسعت 260 مایل مربع، طی چند سال اخیر، به دلیل تهدید نشدن از سوی حیوانات وحشی، افزایش یافته است. 

همانطور که گفته شد خشکسالی از یک سو باعث شده صدها آهو در اثر گرسنگی هلاک شوند و از سوی دیگر آهوهای گرسنه را در جستجوی آب و غذا به مناطق زندگی انسان و مزارع کشاورزی روانه کرده است. ساکنان محلی برای جلوگیری از ازدیاد بی رویه جمعیت این آهوها که می تواند تهدیدکننده منابع محدود آبی و گیاهی باشد به شکار متوسل شده اند. 

ساکنان عاصی، انواع راهکارها از جمله شکار و نصب سیم خاردار به دور مزارع و باغ ها را به کار برده اند. عقیم سازی گوزن ها یکی دیگر از راهکارهای پیشنهاد شده است، اما هزینه آن بالا بوده و هیچ کس مایل به نابود کردن کامل نسل آهوها نیست. 

 

 

مقامات محلی اخیرا 1 میلیون دلار برای مقابله با این معضل در مولاکی و دو جزیره دیگر منطقه یعنی مائوی و لانای، اختصاص داده اند. 

بسیاری از ساکنان مولاکی، خواهان دریافت جواز شکار آهوها می باشند. اما در سال 2019 کمتر از 400 نفر از ایشان چنین مجوزی را دریافت کردند. در مقابل حدود 1500 جواز برای افراد غیر مقیم صادر شده که بخصوص با هدف شکار به جزیره می آیند. اما پاندمی کووید-19 و محدودیت های سفر، مانع آمدن آنها به جزیره شده است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Don`t copy text!
بستن

AdBlock را متوقف کنید

سیاست