صفحه اصلی / اخبار / خسارت عظیم افراط در نمک پاشی معابر کانادا بر محیط زیست، پل ها و اتومبیل ها  

خسارت عظیم افراط در نمک پاشی معابر کانادا بر محیط زیست، پل ها و اتومبیل ها  

Behnam Marfou

تورنتو- حجم نمکی که بر روی سطح خیابان ها، جاده ها و بزرگراه های کانادا پاشیده می شود، سبب پوسیدگی پل ها، بدنه اتومبیل ها، آلوده شدن رودخانه ها و وارد شدن خسارات عظیم و پرهزینه دیگر می شود.

زمستان سال جاری، مسوولین شهر کلگری، به استفاده از آب چغندر به جای نمک پاشی بر سطح معابر و بزرگراه ها، افزوده اند. این ماده طبیعی هرچند اندکی گران تر از نمک است، اما کارآیی آن بیشتر و میزان آلودگی آن به مراتب کمتر می باشد. علیرغم وجود مواد کم خطرتر مانند آب چغندر، مسوولین شهرهای کانادا همچنان به نمک پاشی افراطی بر سطح خیابان ها و معابر ادامه می دهند. هرچند نمک، ارزان ترین ماده برای پاکسازی خیابان ها از یخ و برف است، اما این کم هزینه بودن خسارات عظیمی که کامیون های نمک پاش بر محیط زیست، اتومبیل ها و تاسیسات زیربنایی کشور، ایجاد می کنند را توجیه نمی کند.

از ژانویه 2017 به این سو، میزان نمک های پاشیده شده بر سطح معابر و بزرگراه های کانادا، سبب پوسیدگی بدنه اتومبیل ها، مجروح شدن دست و پای سگ های بیچاره و وارد شدن 5 میلیارد دلار خسارت به تاسیسات زیربنایی کانادا از جمله پل ها شده است. در سال 2015، اداره ملی امنیت بزرگراه های آمریکا، پوسیدگی ناشی از نمک را عامل از کار افتادن ترمز هزاران اتومبیل اعلام کرد. در همان سال، وزارت حمل و نقل کانادا، دستور فراخوان 3 هزار دستگاه ب.ام.دبلیو و مینی را که در طول یخبندان سال 2015 در پارکینگ بندر هالیفکس متوقف شده بودند را صادر کرد. هم اکنون، کارگران شهرسازی مشغول مرمت و جایگزین کردن پل Champlain Bridge مونترال هستند. هزینه این پروژه 4.2 میلیارد دلار برآورد شده است.  این پل که در سال 1962 ساخته شد، طی 50 سال به دلیل پوسیدگی شدید ناشی از نمک، در آستانه فرو ریختن  قرار گرفته بود. نمک عامل اصلی پوسیدگی و فرو ریختن پل De la Concorde در لاوال (حومه مونترال) در سال 2006 بود که به کشته شدن 6 نفر منجر شد. پاشیده شدن مقدار زیادی نمک بر سطح بزرگراه Gardiner تورنتو نیز یکی از عوامل اصلی خرد شدن بلوک های سیمانی پل و سقوط آنها بر سر اتومبیل های عبوری می باشد.

پس از فرو ریختن سقف مرکز خریدAlgo Centre Mall  در الیوت لیک انتاریو در سال 2012 که به کشته شدن دو نفر از کارکنان مرکز خرید انجامید، کارشناسان اعلام کردند که ظاهر اسکلت فلزی ساختمان به گونه ای بود که انگار ده ها سال در زیر آب دریا فرو رفته بود. با اینکه اشکالات ساختاری اساسی در ساختمان وجود داشت، اما یکی دیگر از عوامل، پاشیده شدن حجم زیادی نمک به مدت 30 سال بر سطح پارکینگی بود که در طبقه فوقانی این مرکز خرید قرار داشت.

طبق آمار منتشر شده در سال 2009، در کانادا سالانه حداقل 7 میلیون تن نمک استفاده می شود. این میزان نمک، معادل 4.8 میلیارد دلار خسارت وارد می کند، که 1 میلیارد دلار بیشتر از کل خسارت 3.6 میلیارد دلاری است که در اثر آتش سوزی Fort McMurray ایجاد شد.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *