علم و دانش

خرید و فروش هزاران گونه خزنده در معرض خطر انقراض به عنوان حیوانات اهلی خانگی

 

 

یک مطالعه جدید نشان داده است که تقریبا چهار پنجم از 3 هزار و 943 گونه خزنده که به صورت آنلاین و به عنوان حیوانات اهلی خانگی به فروش می رسند، به دلیل فقدان مقررات تجاری، در معرض نابودی قرار گرفته اند.

کارشناسانی از چین و تایلند دریافتند که حدود 36 درصد از گونه های شناخته شده خزندگان، از جمله بسیاری از گونه های در خطر انقراض، به عنوان حیوانات خانگی به فروش می رسند. این ها شامل آفتاب پرست، ببر سیشل و لاک پشت شنل خالدار است که هر دو در دسته گونه های در معرض خطر انقراض طبقه بندی می شوند.

این تیم سوابق آنلاین تجارت حیوانات خانگی طی دو دهه گذشته را با داده های دو پایگاه اطلاعاتی از تجارت بین المللی حیات وحش مقایسه کرده و دریافتند که 79 درصد از گونه های خزندگان فروخته شده مشمول مقررات کنوانسیون تجارت بین المللی گونه های در معرض خطر نیستند.

به گفته محققان، تجارت کنترل نشده خزندگان می تواند گونه های خاصی که فقط در مناطق محدودی از جهان زندگی می کنند را به سمت نابودی سوق دهد.

 

 

آلیس هیوز، از آکادمی علوم چین می گوید: خزندگان به حیوانات خانگی محبوب تبدیل شده اند. آنها به ویژه در مناطق شهری با سبک زندگی مدرن مطابقت دارند. وی افزود: نگهداری از این موجودات آسان است و به فضای کمی نیاز دارند. خزندگان همواره موجوداتی جالب تلقی شده اند و اکنون به راحتی در دسترس می باشند. بنابراین می توان انتظار ادامه تجارت بی رویه آنها را داشته باشیم. 

دکتر هیوز و همکارانش در مطالعات خود، اطلاعات مربوط به تجارت آنلاین خزندگان را از سال 2000 تا 2019 جمع آوری کردند. سپس با داده های دو پایگاه اطلاعاتی از تجارت حیات وحش، یعنی کنوانسیون تجارت بین المللی گونه های در معرض خطر و سازمان نظارت بر اجرای قوانین آبزیان و حیات وحش ایالات متحده، مقایسه کردند. 

دکتر هیوز گفت: بر اساس اطلاعات استخراج شده از این دو پایگاه اطلاعاتی و 24 هزار صفحه وب به 5 زبان، متوجه شدیم که بیش از 36 درصد از گونه های خزندگان (حدود 4 هزار گونه) در حال خرید و فروش می باشند. ضمن اینکه 79 درصد از این گونه ها در حال حاضر مشمول مقررات کنوانسیون تجارت بین المللی گونه های در خطر انقراض نیستند. 

وی افزود: اگر نتوانیم تاثیرات تجارت غیرقانونی را کاهش دهیم، گونه های کوچک و بومی می توانند قربانیان بعدی باشند.

محققان دریافتند ویتنام منبع اصلی تامین برخی از گونه های خزندگان می باشد، در حالی که بزرگترین بازارهای مصرف در اروپا و آمریکای شمالی می باشند. 

طبق آخرین مطالعه سالانه انجمن تولیدکنندگان غذای حیوانات خانگی، 0.55 میلیون مارمولک، مار و لاک پشت در انگلیس در سال 2020 به عنوان حیوانات خانگی نگهداری شدند، در حالی که تعداد سگ ها و گربه های خانگی به ترتیب 9 میلیون و 7.5 میلیون گربه تخمین زده می شود. 

خزندگان و سایر حیوانات خانگی برای بقاء به صاحبان خود متکی هستند تا نیازهای آنها، از جمله نیاز به دمای محیطی صحیح، نور و رطوبت و غذای آنها را تامین کنند. برخی از گونه ها به سرعت رشد کرده و برای مدت طولانی زنده می مانند. ولی متاسفانه اکثر خزندگان به دلیل بی توجهی صاحبان آنها در فاصله یک سال می میرند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
نیازمندیهای ایران جوان 

Don`t copy text!
بستن

AdBlock را متوقف کنید

سیاست