Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
صفحه اصلی / مقالات / خرید اسباب بازی مناسب برای کودکان

خرید اسباب بازی مناسب برای کودکان

شریل سانگ- مربی و کارشناس آموزش پیش دبستانی

مشاهده کودکانی که یک اتاق پر از اسباب بازی را نادیده می گیرند و با وسایل خانه مانند قابلمه بازی می کنند، عادی است. اما این روزها شاهد آن هستیم، که کودکان زمانی بیش از اندازه را به بازی با اسباب بازی های الکترونیکی مانند بازی های ویدیویی در پای تلویزیون و تلفن های دستی هوشمند اختصاص می دهند. وضعیت موجود سبب ایجاد این پرسش می شود، که آیا ما برای فرزندان مان اسباب بازی های مناسب می خریم؟

البته هرگز نمی توان، با قاطعیت یک اسباب بازی را بهترین و مناسب ترین نامید. چراکه هر کودک نیازها و علایق خاص خود را دارد. همچنین لازم نیست که همواره از روند رایج پیروی کرد، و تازه ترین و محبوب ترین اسباب بازی های موجود در بازار را برای فرزندان خرید.

اگر شما خواننده گرامی می خواهید برای فرزندتان اسباب بازی/های مناسب بخرید، پیش از اقدام به این کار، پرسش های در پیوند با ده موردی را که در ادامه به آنها اشاره می شود، برای خود مطرح کنید.

هدف یا ارزش اسباب بازی موردنظر:

این اسباب بازی برای فرزندتان چه سودهایی دارد؟ کودک می تواند از با بازی با آن چه مهارت هایی بیاموزد؟ آیا این اسباب بازی برای اهداف آموزشی، سرگرمی، و یا هر دو، تولید شده است؟

 

مفید و مناسب بودن برای رشد:

آیا اسباب بازی درنظر گرفته شده، با منافع کودک همخوانی دارد؟ آیا از نظر رشد برای سن فرزندتان مناسب است؟، و به مراحل گوناگون رشدش کمک می کند؟

 

مواد به کار رفته:

آیا اسباب بازی مورد نظر حاوی مواد آسیب زننده شیمیایی ماند سرب است؟ آیا تولید محلی می باشد؟ آیا کارخانه سازنده از نظر مسایل محیط زیستی و یا اجتماعی، مسوولانه عمل می کند؟

ارزش های خانوادگی و فرهنگی:

آیا اسباب بازی موردنظر نماد خشونت زیاد است؟ آیا عروسک ها بازتاب رنگ پوست و موی کودک می باشند؟ در مورد ارزش های خانوادگی حامل چه پیامی هستند؟

نوآوری:

آیا اسباب بازی های درنظر گرفته شده کودک را تشویق می کنند، از تخیل و نوآوری خود بهره ببرد؟ آیا می توان از آنها برای کودکان در سنین گوناگون و دارای علایق و مهارت های متفاوت، و همچنین به شکل های مختلف استفاده کرد؟

ابعاد اسباب بازی ها، چیدن، پخش و جمع کردن آنها:

اندازه اسباب بازی های مورد نظر چقدر است؟ آیا جای زیادی می گیرند؟ آیا چیدن و پخش کردن آنها برای بازی، و سپس جمع نمودن شان و مرتب کردن اتاق، آسان تلقی می شود؟

استحکام و دوره قابلیت بازی:

آیا اسباب بازی های درنظر گرفته شده به آسانی می شکنند؟، یا آنقدر دوام دارند، که چند نسل از کودکان با آنها بازی کنند؟ آیا می توان بگونه ای مکرر با آنها بازی کرد؟

قابلیت مطابقت، و حمل و نقل:

آیا اسباب بازی موردنظر بگونه ای است، که کودکان می توانند بدون وجود یک بزرگتر و مستقلانه با آن بازی کنند؟ یا اینکه نیاز دارند، از دیگران کمک بگیرند؟ آیا کودکان و بزرگسالان گروه های گوناگون سنی می توانند، با آن بازی کنند؟ آیا امکان دارد در خانه، بیرون از خانه، و در اتومبیل، با آن بازی کرد؟

بها:

قیمت اسباب بازی درنظر گرفته شده چند است؟ آیا باید برخی از قطعات آن و یا باطری اش را عوض کرد؟ آیا جایگزینی این قطعات یا باطری ها گران تمام می شود؟ اگر برخی از قطعاتش گم شوند، آیا هنوز می توان با آن بازی کرد؟ یا اینکه حتما باید قطعات گم شده را خرید؟

 

 

ایمنی:

آیا اسباب بازی مورد نظر خطر بالقوه جهیدن در گلو و خفه کردن، زخم کردن دست و پا و…،  افتادن دور گردن و بستن مجاری تنفس، آسیب زدن به توانایی شنوایی، و ایجاد تورم در بدن کودکان را، دارد؟ باید در مورد هر اسباب بازی دقیق بود، و کاملا از اینکه نکات ایمنی وزارت بهداشت و درمان کانادا در آن راعایت شده باشد، احراز اطمینان کرد.

نتیجه گیری:

امروزه اسباب بازی های پرشمار و گوناگونی در بازار وجود دارند. بنابراین خانواده ها می توانند با برنامه ای دقیق برای فرزندان شان اسباب بازی هایی بخرند که نه تنها سبب یادگیری مطالب مفید شوند، بلکه ساعات پرشماری از لذت خانوادگی و سرگرمی را هم ایجاد کنند. در عین حال خریدشان مقرون به صرفه باشد.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *