صفحه اصلی / مقالات / خرچنگ دریایى کانادا در مسیر راهیابی به بازارهای جهانی

خرچنگ دریایى کانادا در مسیر راهیابی به بازارهای جهانی

banner-niazmandiha2

روزی روزگاری خرچنگ دریایى/ لابستر منبع غذایی تامین پروتئین افراد فقیر به شمار می رفت، و عمدتا به زندانی ها داده می شد. اما این روزها این آبزی بیش از همیشه محبوب است. کمااینکه اخیرا دانلد ترامپ و امانوئل مارکون رؤسای جمهور آمریکا و فرانسه در برج ایفل خرچنگ دریایى خوردند.

در واقع اینک تقاضا برای این آبزی فراوان شده، و قیمتش بسیار بالا رفته است. به همین سبب اخیرا محبوبیت آن به تغییر صورت غذا/ منوی برخی از شرکت های ارائه دهنده موادغذایی منجر شده است. کمااینکه رستوران های زنجیره ای مک دانلد به سبب گران شدن خرچنگ دریایى، در شعبات بخش موسوم به کانادای آتلانتیک (استان های نیوفاندلند و لابرادور، جزیره شاهزاده ادوارد، نیوبرانزویک و نوااسکوشیا، که در کنار اقیانوس اطلس قرار دارند) خود، خوراک موسوم به مک لابستر را از فهرست غذایشان حذف کردند.

در تمامی استان های نامبرده به علاوه استان کبک، خرچنگ دریایى صید می شود. در این میان نوااسکوشیا با فاصله زیادی تولیدکننده نخست آن به شمار می رود. کمااینکه اینک خرید و فروش خرچنگ دریایى صنعتی بالای یک میلیارد دلار است، که نسبت به سال 2010 دوبرابر شده است. بااینهمه عرضه کنندگان نمی توانند، با تقاضای رو به رشد آن هماهنگ شوند. کمااینکه صادرات خرچنگ دریایى کانادا به چین از سال 2012 به این سو سه برابر شده است. همچنین به سبب وجود فروشگاه اینترنتی علی بابا حتی به صورت آن-لاین به آن کشور فروخته می شود.

اما وضعیت همین صنعت پررونق امروزی، روزگاری کساد بود. کمااینکه چندین سال خرچنگ دریایى نه تنها ارزان بود، بلکه چندان محبوب هم به شمار نمی رفت. بگونه ای که تنها در استان های مورد اشاره برخی گردشگران از روی کنجکاوی آن را می خوردند. در نتیجه صنعت غذاهای دریایی این آبزی را به عنوان یکی از اجزای سایر غذاها، و نه یک خوردنی مستقل ارائه می کرد. این در حالی است که خرچنگ دریایى به خودی خود نه تنها یک منبع غذایی غنی به شمار می رود، بلکه در مقایسه با مرغ پوست کنده هم وزنش، کالری کمتری دارد. همچنین منبع غنی اسید چرب امگا-3، پتاسیم، و ویتامین های ئی، ب 12 و ب 6 می باشد.

 

 

توافقنامه جامع تجاری و اقتصادی کانادا و اتحادیه اروپا که در واقع پیمان تجارت آزاد بین طرفین است، و به زودی به مرحله عمل درمی آید، سبب افزایش تولیدات صیادان خرچنگ دریایى کانادا در مقایسه با همتایان اهل مین (آمریکا) آنها خواهد شد. چراکه براساس این توافقنامه در آینده نزدیک اروپایی ها می توانند، خرچنگ دریایى را بدون پرداخت تعرفه گمرکی از کانادا بخرند. زیرا در حال حاضر برای چنین خریدی به آمریکا تعرفه می پردازند.

سال گذشته میزان واردات خرچنگ دریایى اروپایی ها از آمریکا معادل 150 میلیون دلار این کشور بود. این میزان اندکی از صادرات خرچنگ دریایى کانادا کمتر بود. اما از حالا به بعد به سبب ارزش کمتر دلار کانادا نسبت به همتای آمریکایی خود، و همچنین امضای آن پیمان، محصولات ما از نظر مالی برای قاره اروپا جذاب تر می شود. قاره ای که در آن شمار علاقمندان و مصرف کنندگان خرچنگ دریایى زیاد، و همچنین رو به افزایش است. می توان این مساله را در نشست بازبینی موافقتنامه تجارت آزاد آمریکای شمالی (نفتا) مطرح کرد. در عین حال آن پیمان ما با اروپایی ها، می تواند برای آمریکایی ها هم سودمند باشد. چراکه آنها نیز میزان قابل توجهی از خرچنگ دریایى خود را برای فرآوری شدن به کانادا می فرستتد.

بااینهمه در حال حاضر نباید قیمت خرچنگ دریایى را در خرده فروشی کانادا افزایش داد. چراکه این روزها دیدن برخی پرس های غذایی خرچنگ دریایى به بهای 30 دلار به خودی خود برای مشتریان ترسناک است. و امکان دارد آنها را فراری دهد. چیزی که چند سال پیش در مورد گوشت گاو و گوساله رخ داد. بنابراین در صورتی که این دیدگاه مطرح شود که خرچنگ دریایى غذایی لوکس است، سبب می گردد مشتریان به شکلی مشابه از مصرف آن نیز کناره گیری کنند.

صنعت مربوطه که از سوی شورای خرچنگ دریایى کانادا مورد پشتیبانی قرار دارد، دارد کارش را به درستی انجام می دهد. از جمله اینکه به قابل دسترس بودن خرچنگ دریایى برای جامعه ادامه می دهد، که کلید موفقیت بازار این موجود دریایی محسوب می شود. این صنعت راهبردی نوین برای معرفی خرچنگ دریایى کانادا در پیش گرفته است. از قضا این کار در موقع مناسبی انجام می شود. زیرا د رمورد خرچنگ دریایى کانادا حرف های نادرستی در جهان گفته می شد. البته این صنعت نیز موفقیت ها و ناکامی های خود را داشته است. اما به نظر می رسد اینک کنترل سرنوشت خود را در دست گرفته باشد. خرچنگ دریایى ببینم چکار می کنی!


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *