اخباراخبار کانادا

خدشه دار شدن وجهه ترودو در آستانه انتخابات کانادا به دلیل بحران سیاسی

اتاوا- به گزارش فرانس پرس و به نقل از msn.com: جاستین ترودو به عنوان قهرمان فمینیسم و ​​حقوق بومیان در کانادا به قدرت رسید و به سرعت در داخل و خارج از کشور به عنوان یک رهبر پیشرو معرفی شد. اما یک رسوایی بزرگ سیاسی که باعث استعفای دو وزیر او – هر دو زن- که یکی از آنها از اقوام نخستین نیز می باشد، وجهه او را در فاصله هفت ماه مانده تا انتخابات فدرال خدشه دار کرده است.
صاحبنظران می گویند که نخست وزیر 47 ساله برای باقی ماندن در این سمت نبرد سختی را پیش رو دارد. نظرسنجی های اخیر نشان می دهد که برای اولین بار محافظه کاران از لیبرال ها پیشی گرفته اند.

دولت ترودو در هفته های اخیر، با اتهام دخالت در پیگرد کیفری بر علیه غول مهندسی یعنی شرکت SNC-Lavalin که به فساد و پرداخت رشوه برای به دست آوردن قرارداد در لیبی متهم شده، به لرزه در آمد.

دادستان کل و وزیر دادگستری ترودو، خانم جودی ویلسون- ریبالد که مدعی شد که تحت فشار سیاسی مستمر و پایدار برای محافظت شرکت از محاکمه قرار داشت، از عضویت در کابینه استعفا داد.

جین فیلپت، وزیر خزانه داری و همچنین دوست و مشاور ارشد ترودو یعنی جری باتز نیز از مقام های خود استعفا دادند.
ترودو در کنفرانس خبری پنجشنبه گذشته درباره اتهامات وارده اظهار نظر کرد و به خبرنگاران در اتاوا گفت که از این بحران درس گرفته ولی در عین حال منکر هر گونه تخلف شد.

این اظهارات برای مخالفان کافی نبود و آنها خواستار استعفای ترودو شدند.
استفانی شوئینارد، استاد رشته علوم سیاسی در کالج سلطنتی نظامی کانادا می گوید: ترودو با بحران جدی عدم اعتماد به رهبری اش روبرو می باشد. استعفای نه یک وزیر، بلکه دو عضو کابینه طی سال های اخیر در کانادا بی سابقه بوده است و این برای وجهه ترودو پیش از انتخابات اکتبر بسیار بد است.

لیبرال ها نام تجاری خود را پیرامون ترودوی جوان و جذاب، بارتندر سابق و مربی snowboard با ظاهر هالیوودی، ساختند و البته به لطف پدرش که به عنوان نخست وزیر از محبوبیت زیادی برخوردار بود. ترودو انرژی یک ستاره راک و سیاست های پیشروانه را به دولت آورد و اظهارات جسورانه ای درباره اقدامات اقلیمی بیان کرد، ماری جوانا را قانونی کرد و به پناهجویان برای آغاز زندگی جدید در کانادا کمک کرد.
پیروزی لیبرال ها در انتخابات 2015، بار دیگر حزبی که اکثر سال های قرن گذشته قدرت را در دست داشت ولی در انتخابات 2006 شکست خورد و به جایگاه سوم نزول کرد را مجددا به حکومت رساند. ترودو به همین دلیل مورد ستایش قرار گرفت.
شوئینارد می افزاید: حال فضیلت او مورد سوال قرار گرفته است. او وعده داد که سیاست را متحول کند، اما از دید بسیاری از افراد درست مانند سایر سیاستمداران عمل کرد.

SNC-Lavalin در سال 2015 به پرداخت رشوه به مقامات لیبی در فاصله سال های 2001 و 2011 برای به دست آوردن قراردادهای دولتی در دوران حکومت معمر قذافی متهم شد.

شرکت مستقر در مونترال، با لابیگری آشکار، دولت ترودو را به حل و فصل خارج از دادگاه که می توانست به پرداخت جریمه و تعهد منحصر شود، واداشت و مدعی شد که محکومیت در دادگاه به از دست رفتن هزاران شغل در سراسر کانادا منجر خواهد شد. اما ویلسون– ریبالد، اولین دادستان کل کانادا از اقوام نخستین با این درخواست مخالفت کرد. بنابراین محاکمه شرکت انجام خواهد شد. ریبالد در حضور قانونگذاران و اعضای کمیته قضایی مجلس شهادت داد که به دلیل امتناع از این درخواست با تهدید و ارعاب روبرو شده بود. با این ادعا اطرافیان و حلقه نزدیک ترودو مورد سوءظن قرار گرفتند.

اریک مونتینی، استاد علوم سیاسی در دانشگاه لاوال در کبک سیتی، می گوید: از زمان آغاز بحران در یک ماه قبل به نظر می رسد که ترودو کنترل دولت اش را از دست داده است. استعفای دو زن موفق و سرسخت که نماد باورهای ترودو و بخصوص تعهداتش نسبت به زنان و بومیان بودند، در کنار تناقضات واضح در سیاست های او، از جمله اصرار بر کاهش انتشار کربن و در عین حال خرید یک خط لوله انتقال نفت در حمایت از بخش انرژی کانادا، توجهات زیادی را به سوی خود جلب کرده و نام تجاری ترودو را هدف قرار گرفته اند.
مونتینی می افزاید: وقتی دو وزیر ارشد دولت می گویند که اعتمادشان به ترودو را از دست داده اند، برای نخست وزیر متقاعد کردن رای دهندگان به اعتماد به او دشوارتر شده است.

بسیاری از رای دهندگان به لایحه بودجه فدرال که 19 مارچ به رای گذاشته می شود، توجه خواهند کرد.
اگر لیبرال ها که اکثریت پارلمان را در اختیار دارند، صفوف خود را ترک کنند، انتخابات زودتر از موعد برگزار خواهد شد.
اما مارسل چارتراند، استاد رشته ارتباطات در دانشگاه اتاوا به بخشوده شدن اشتباهات ترودو از سوی حزب لیبرال و کانادایی ها خوشبین است. چارتراند می گوید: او جوان است و از اشتباهاتش درس می گیرد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

 

نصب اپلیکیشن ایران جوان