اخباراخبار کانادا

خبر مربوط به واکسن کووید-19، بهره بدهی دولت فدرال را 1.02 میلیارد دلار افزایش داد!

 

کانادا- به نقل از هافینگتون پست: اعلامیه شرکت داروسازی Pfizer در مورد موثر بودن واکسن کووید-19 ساخت شرکت، ممکن است بهترین خبر پزشکی باشد که جهان از زمان ریشه کن شدن آبله در دهه 1970 دریافت کرده است، اما در عین حال می تواند برای مالیات دهندگانی که باید بدهی های سنگین دولت فدرال کانادا را تقبل کنند، خبر خوبی نباشد. 

در پی اعلام خبر مربوط به واکسن، نرخ بهره بدهی های دولت ها در سراسر جهان افزایش یافت، زیرا سرمایه گذاران هم اکنون انتظار بهبود سریع  تر وضعیت اقتصادی را دارند. 

پس از اعلام Pfizer، نرخ بهره برای اوراق قرضه 10 ساله دولت کانادا، در یک روز از 0.64 درصد  به 0.75 درصد افزایش یافت. این به معنای 363 میلیون دلار بهره مضاعف روی مبلغ 330 میلیارد دلاری است که دولت در سال جاری قرض گرفته و همچنین 1.02 میلیارد دلار بهره مضاعف بر کل بدهی های دولت فدرال است. (این مبلغ شامل بدهی های استانی نمی شود که همچنین به سرعت در حال رشد است.)

بسیاری از کارشناسان مالی می گویند پس از پایان همه گیری، دولت بایستی بر کنترل هزینه ها متمرکز شود. کانادا در طی پاندمی بیشتر و سریع تر از هر کشور عضو G20، بدهی به بار آورده است. 

برخی دیگر از وام گیرندگان نیز ممکن است این فشار را احساس کنند. بسیاری از ناظران بازار مسکن مطمئن نیستند که نرخ های وام مسکن تا چه مدت دیگر در سطح پایین فعلی باقی بمانند. 

 

 

استفان براون، کارشناس اقتصادی بانک مرکزی کانادا، گفت اگر رشد اقتصادی کانادا بهتر از انتظار باشد، این می تواند به افزایش نرخ بهره در آینده منجر شود. 

براون خاطرنشان کرد که اعلامیه شرکت Pfizer همچنین باعث جهش قیمت نفت شده است، که برای استان های صادرکننده نفت کانادا خبری مثبت تلقی می شود. وی گفت: این نشانه بازگشت سریع تر سرمایه گذاری در بخش انرژی است. واکسن به آغاز مجدد روند مهاجرت کمک کرده و بخشی از خسارات وارد شده به بازار مسکن اجاره ای به دلیل کاهش شدید تقاضا در شهرهای بزرگ را جبران خواهد کرد. 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
نیازمندیهای ایران جوان 

Don`t copy text!
بستن

AdBlock را متوقف کنید

سیاست