صفحه اصلی / اخبار / خبر خوب برای افراد حساس به بادام زمینی

خبر خوب برای افراد حساس به بادام زمینی

تورنتو- سارا نیکول در هنگام آماده کردن غذا، نهایت احتیاط را به کار می برد. زیرا پسر 9 ساله اش لوک به بادام زمینی حساسیت شدید دارد. او می گوید که در هنگام خرید مواد غذایی، فهرست مواد اولیه داخل آن را با دقت بررسی می کند. این میزان دقت و وسواس نزد والدین دو کودک از هر 100 کودک کانادایی که از حساسیت شدید به مواد غذایی مختلف رنج می برند نیز معمول است.

همزمان با آغاز سال تحصیلی جدید و ادامه اعمال ممنوعیت بردن غذاهای حاوی بادام زمینی به مدرسه، محققانی که در زمینه حساسیت های غذایی تحقیق می کنند به طور فزاینده امیدوارند که بتوانند به زودی این مشکل را حل کنند. دکتر آدل آتکینسون، ایمونولوژیست بالینی در بیمارستان کودکان تورنتو (Sick Kids)  می گوید که خبرهای خوب برای مبتلایان به حساسیت در راه است. آتکینسون به نتیجه مطالعات اخیری که در ملبورن – استرالیا انجام شده است اشاره می کند، که در آن به روش های جدید درمان اشاره شده است.

در گزارش تحقیقات مورد اشاره که در شماره ماه آگوست Lancet Child and Adolescent Health  منتشر شد، آمده است که کودکانی که باکتری پروبیوتیک همراه پروتئین بادام زمینی مخلوط در پودر نشاسته ای دریافت می کنند، می توانند پس از پایان دوره درمانی 18 ماهه، به مدت چهار سال حساسیت را سرکوب کنند.

حدود 2.5 میلیون کانادایی در حال حاضر حداقل از یک نوع حساسیت غذایی رنج می برند. آتکینسون می گوید حساسیت به بادام زمینی طی 5 سال گذشته به میزان 18 درصد افزایش یافته است. وی می افزاید: هنگامی که من به مدرسه می رفتم، کسی را نمی شناختم که به بادام زمینی حساسیت داشته باشد. حال یک پسر 16 ساله مبتلا به حساسیت به بادام زمینی دارم. دو نفر از دوستان نزدیک پسرم هم از همین حساسیت رنج می برند. علت افزایش تعداد مبتلایان چیست؟   

آتکینسون می گوید: اگر چه علت آن به طور کامل درک نشده است، اما یکی از دلایل می تواند بو دادن بادام زمینی قبل از افزودن آن به محصولات غذایی مانند کره بادام زمینی باشد. بو دادن بادام زمینی، مواد آلرژی زای آن را فعال می کند. اشکال دیگر این است که ما تا قبل از این توصیه های اشتباه به مردم داده ایم. توصیه ما این بود که این مواد غذایی را قبل از رسیدن کودک به 3 سالگی به او نخورانیم. حالا می دانیم که این توصیه اشتباه بود.

آتکینسون تاکید می کند که مکانیزم دقیق روش درمانی جدید با پروبیوتیک، بایستی بیشتر مورد بررسی قرار بگیرد. اما آنچه تاکنون از نتیجه مطالعات حاصل شده این است که احتمال درمان حساسیت با این روش وجود دارد.

در دستورالعمل جدید غذایی U.S. National Institutes of Health که بر اساس یک پروژه مطالعاتی بریتانیایی در سال 2015 با شرکت 640 کودک تدوین شده و اوایل سال جاری منتشر شد، خوراندن مواد غذایی حاوی بادام زمینی از 6 ماهگی توصیه شده است. بر اساس گزارش علمی که تحت عنوان LEAP (Learning Early About Peanut Allergy)  منتشر شده است، خوراندن بادام زمینی از 6 ماهگی تا 5 سالگی، باعث کاهش 81 درصدی احتمال دچار شدن به حساسیت می شود.

آتکینسون می گوید که محققان بیمارستان Sick Kids همچنین بر روی تکنیک جدیدی کار می کنند که می تواند خطرات ناشی از تست های حساسیت انجام شده توسط پزشکان در کلینیک ها را با دقت ارزیابی کند. این تکنیک ها باعث کاهش احتمال دچار شدن کودکان به واکنش های شدید، در حین انجام تست های حساسیت می شود.

با اینکه کپسول های پروبیوتیک که در پروژه مطالعاتی محققان استرالیایی از آنها استفاده شد را می توان با هزینه پایین تولید کرد، اما آزمایش تاثیر آن بر روی گروه بزرگتری از بیماران، بسیار بالا خواهد بود. زیرا تست های بالینی در مقیاس بزرگتر، مستلزم بستری شدن بیمار در بیمارستان و قرار دادن آنها تحت نظارت 24 ساعته و همچنین مراجعات مکرر به کلینیک ها خواهد بود.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *