اخباراخبار جهان

خبرنگاران بدون مرز: حداقل پنجاه روزنامه نگار در سال جاری کشته شده اند

 

 

جهان- بر اساس گزارش سالانه سازمان خبرنگاران بدون مرز (RSF)، حداقل 50 روزنامه نگار و کارمند رسانه ها در سال 2020 در سراسر جهان کشته شده اند. اکثر قریب به اتفاق آنها در کشورهایی که جنگی در آن جریان ندارد، ترور شده اند. 

بر اساس این گزارش که توسط CNN منتشر شده است، روزنامه نگاران به دلیل ماهیت کارشان به طور فزاینده هدف قرار گرفته و به قتل می رسند. حدود 84 درصد از خبرنگاران کشته شده در سال 2020، عمدا هدف قرار گرفتند. این میزان در سال 2019، شصت و سه درصد بود. 

لازم به ذکر است که آمار منتشر شده مربوط به 1 ژانویه تا 15 دسامبر 2020 می باشد. 

ده روزنامه نگار، پس از انتشار نتیجه تحقیقات در مورد پرونده های فساد یا سوءاستفاده از بودجه عمومی و چهار روزنامه نگار به دلیل گزارشات شان درباره جرایم سازمان یافته به قتل رسیدند. هفت خبرنگار نیز هنگام تهیه گزارش از اعتراضات جان خود را از دست دادند. 

 

 

در این گزارش به افزایش نگران کننده قتل کارکنان رسانه ها در کشورهایی که در صلح بسر می برند، اشاره دارد. در سال 2020 ، شصت و هشت درصد از روزنامه نگاران کشته شده در کشورهایی کار و زندگی می کردند که درگیر جنگ نبودند. این در حالیست که این رقم در سال 2019 ، شصت و دو درصد و در سال 2018 شصت درصد اعلام شد. 

مکزیک با 8 خبرنگار مقتول، خطرناک ترین کشور برای روزنامه نگاران در سال 2020 بود. در این کشور طی 5 سال گذشته، به طور متوسط ​​سالانه 8 تا 10 روزنامه نگار کشته شده اند.

در گزارش خبرنگاران بدون مرز آمده است: ارتباط بین قاچاقچیان مواد مخدر و سیاستمداران همچنان ادامه دارد و روزنامه نگارانی که جرات پرداختن به این موضوعات یا موضوعات مرتبط را دارند همچنان هدف قتل های وحشیانه قرار می گیرند.

از جمله این جنایات هولناک می توان به قتل خولیو والدیویا رودریگز، خبرنگار نشریه ال موندو اشاره کرد که جسد قطعه قطعه شده وی در ایالت وراکروز مکزیک کشف شد. جسد تکه تکه شده ویکتور فرناندو آلوارز چاوز، سردبیر وب سایت خبری Punto x punto Noticias، نیز در شهر ساحلی آکاپولکو پیدا شد. 

پس از مکزیک، عراق با 6 کشته، دومین کشور و افغانستان با پنج مورد، سومین کشور خطرناک برای روزنامه نگاران بود. هند و پاکستان مشترکا مکان چهارم را به خود اختصاص دادند. طی سال 2020 در هر یک از این دو کشور، 4 روزنامه نگار به قتل رسیدند. 

برچسب ها

نوشته های مشابه

یک نظر

 1. اصلاحات عمیق اقتصادی در کوبا: جیب مردم خالی‌تر می‌شود؟

  https://www.bbc.com/persian/world-features-55506229

  اما رسانه‌های رسمی کوبا لزوم ایثار و کار برای اجرای این اصلاحات را مخفی نمی‌کنند و از قول مقامات می‌گویند که تورم احتمالا زیاد خواهد شد و “نظام پدرسالارانه” گذشته به انتها رسیده است.

  خوزه آلخاندرو رودریگز، مفسر روزنامه سازمان جوانان حزب کمونیست، روز ۱۵ دسامبر نوشت: “نظام مشخصا به این نتیجه رسیده که کوبا نمی‌تواند با وجود حمایت‌های بیش از حد برابرخواهانه به کامیابی برسد.”

  این اصلاحات تقریبا بر تمامی ابعاد بودجه خانوار تاثیر خواهد گذاشت. مقامات می‌گویند که این روند شامل “حذف تدریجی یارانه‌های بیش از اندازه و کمک‌های غیرضروری” خواهد شد.

  در حالی که دولت می‌گوید این اقدامات برای پایان دادن به بی‌کفایتی‌های چندین و چند ساله اقتصاد سوسیالیستی این کشور، و افزایش بهره‌وری، الزامی است، مردم کوبا دارند با در نظر گرفتن قیمت‌ها، دستمزدها و مستمری‌های جدید دخل و خرج خود را با نگرانی حساب می‌کنند.

  در صدها نظری که در رسانه‌های دولتی منتشر شده است، بسیاری از کوبایی‌ها از ناکافی بودن افزایش حقوق‌ها برای پوشش هزینه زندگی بیشتر ابراز نگرانی کرده‌اند.

  ———————————————————–

  – در حالیکه کوبا به اخر خط رسیده پس از ۵۰ سال ،
  – رسما در کوبا می گویند که نظام سوسیالیستی ناکارامد بوده ،
  – کمک های چک اسلواکی و المان شرقی انها را در زمان شوروی سر پا نگه داشته بود ، کمک های ونزوئلا و ملاها پس از فروپاشی شوروی ( ده میلیارد دلار در کشور ۱۲ میلیونی ) ،
  – در حالیکه در کوبا منتظر روی کار امدن بایدن هستند (نه رژیم روسی ملاها) تا کمی دلار از طریق امدن امریکایی ها به کوبا و عیش و نوش با دختران جوان کوبایی (تن فروشی اکنون ۲۰ دلار است معادل صیغه در رژیم ملاها) ،

  – در حالیکه مردم با دسترسی محدود به اینترنت که به تازگی دریافت کرده اند ، مثل مردم ایران زبانشن دراز شده

  مارکسیست های روسی و ماموران ساواما که از ک گ ب کنترل می شوند در این رسانه های فارسی ادرس غلط می دهند ، از نظام سوسیالیستی ورشکسته در برابر نئولیبرالیسم پیشرفته و دموکراسی لیبرال دفاع میکنند

  تلویزیون های من و تو و ایران اینتر نشنال و ایران فردا و میهن و پارس و … و روزنامه های امنیتی کیهان لندن، ایران وایر ، ایران پرس نیوز ، مردم ریپورت ، زیتون ، … و رسانه های اشغال شده توسط اینها ( زمانه ، دوچه ولله ، یورو نیوز ، بی بی سی فارسی ، رادیو فردا، …) هنوز با اوردن سیاه کلیست های تروریست بی سواد و توده ایهای جاسوس و خائن ، و بزرگ کردن مزدوران روسیه ، و ماموران امنیتی سپاهی روسی ملاها ، سعی دارند این کوبا را به مردم ایران که به امریکا و اروپا فرار میکنند از دست اینها و رژیمی که اینها بر ایران مسلط کرده اند ، مردمی که در ترکیه و دوبی و گرجستان دنبال روزنه ای برای فرار هستند تحمیل کنند . انهم با بی شرمی ، فرافکنی ، سانسور !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Don`t copy text!
بستن

AdBlock را متوقف کنید

سیاست