صفحه اصلی / اخبار / حواشی ماجرای ساختگی حمله و بریدن حجاب دانش آموز یازده ساله !

حواشی ماجرای ساختگی حمله و بریدن حجاب دانش آموز یازده ساله !

bahman-azimi-gif

تورنتو- همانطور که می دانید، جمعه گذشته، خاولا نومان (Khawlah Noman) دانش آموز یازده ساله کلاس ششم که در مدرسه دولتی  Pauline Johnson  تورنتو تحصیل می کند، مدعی شد که  حوالی ساعت 8 و 30 دقیقه صبح، در مسیر مدرسه از سوی یک مرد ناشناس دو بار مورد حمله قرار گرفته و آن مرد با قیچی آشپزخانه روسری اش را برید. دانش آموز، مشخصات ظاهری مهاجم را مردی آسیایی با عینک و سبیل، هودی و شلوار مشکی توصیف کرده بود.  

در پی مطرح شدن این ادعا، دانش آموز مورد اشاره، مادر و برادر کوچکترش در کنار مسوولین مدرسه و اداره آموزش و پرورش، با شرکت در کنفرانس خبری، ماوقع را شرح دادند. خاولا مدعی شد که مرد ناشناس از پشت سر به او نزدیک شد، کلاه کاپشن او را پایین کشید و سپس با قیچی روسری اش را برید. مادر دانش آموز از پلیس خواست که این اتفاق را به عنوان <حمله ناشی از نفرت بر علیه یک فرد مسلمان> تلقی کند. خبر حمله به این دانش آموز، به سرعت در جهان پخش شد و واکنش بسیاری از مقامات عالیرتبه کانادایی را در پی داشت. ساعتی پس از انتشار خبر از سوی رسانه ها، نخست وزیر جاستین ترودو، کتلین وین (رئیس دولت انتاریو) و جان توری (شهردار تورنتو)، به آن عکس العمل نشان داده و هرگونه حمله ناشی از <اسلام هراسی> را محکوم کردند. پلیس تورنتو نیز اعلام کرد که تحقیقات خود را تا شناسایی مرد مهاجم ادامه خواهد داد.

مارک پوگاش، سخنگوی اداره پلیس دوشنبه 15 ژانویه در گفتگو با خبرنگاران اعلام کرد: در پایان تحقیقات کامل پلیس و بررسی شواهد و مدارک موجود، به این نتیجه رسیدیم که ماجرای حمله مرد ناشناس و بریدن حجاب دانش آموز 11 ساله، ساختگی بود و این اتفاق رخ نداده است.

در پی اعلام نتیجه تحقیقات، خبرنگاران Global News برای گفتگو با سایما صمد (مادر دانش آموز) به منزل آنها مراجعه کردند، اما خانم صمد از باز کردن درب منزل امتناع کرد.  

با فاش شدن دروغگویی دانش آموز، دست اندرکاران و رهبران یکی از گروه های مسلمان کانادا، نگرانی خود را از پیامدهای آن برای مسلمانانی که واقعا مورد توهین و حمله قرار می گیرند، ابراز کردند. سفوان چودری، سخنگوی Ahmadiyya Muslim Jama’at Canada، ضمن تاکید بر واقعی بودن تهدیداتی که متوجه جامعه مسلمان می باشد، از انتقاداتی که به سوی دانش آموز 11 ساله و خانواده اش روانه شده، ابراز نارضایتی کرد.

امیره القوابی، نویسنده و کنشگر حقوق بشر که در اتاوا زندگی می کند نیز به این خبر واکنش نشان داد و ضمن ابراز تاسف، گفت: نمی دانم چه چیز این دختر جوان را به مطرح کردن ادعای ساختگی وادار کرد؟ آیا جو <اسلام هراسی> حاکم بر جامعه در آن موثر نبود؟ ما هر روز شاهد حملات متعدد بر علیه مسلمانان، بخصوص زنان و دختران محجبه هستیم. فرزندان ما در اینترنت، شاهد گزارش های حاکی از حملات ضد مسلمانان، ضد یهودیان، نژادپرستانه، ضد همجنسگرایان و غیره هستند. در حالی که مشخص نیست که چگونه با این اخبار منفی برخورد کرده و کنار می آیند. نمی دانیم چرا او، این داستان ساختگی را مطرح کرد. اما نباید او را به خاطر یک اشتباه بسیار بد، سرزنش کرد. امیدوارم که او کمک و حمایتی که به آن نیاز دارد را دریافت کند. حالا که دروغ بودن ادعایش ثابت شده، چه احساسی دارد؟ خانواده اش چه؟ مسلما آنها دلشکسته و ناراحت هستند. زیرا دخترشان ادعایی را مطرح کرد که به سرعت به یک خبر جهانی تبدیل شد.

پس از انتشار گزارش نهایی پلیس، کتلین وین با انتشار بیانیه ای ضمن تشکر از پلیس برای انجام تحقیقات، از اینکه اصولا چنین اتفاقی رخ نداده بود، ابراز خرسندی کرد.

جان توری نیز با انتشار بیانیه ای، موضع مشابه وین را اتخاذ کرد.

سوال مهم این است که چرا 4 ساعت پس از گزارش شدن به اصطلاح حمله به پلیس، مسوولین اداره آموزش و پرورش تورنتو (TDSB) به دانش آموز 11 ساله، مادر، مادربزرگ و برادر 10 ساله اش و همچنین شاری شوارتز-مالتز، مدیر روابط رسانه ای TDSB اجازه داد که مقابل دوربین خبرنگاران بایستند تا دانش آموز ماجرا را شرح بدهد؟ حتی اگر، خبر واقعی بود و حمله صورت گرفته بود،  حضور قربانی زیر 18 سال مقابل دوربین خبرنگاران، امری غیرعادی است. در هر صورت این اتفاق افتاد و نام و تصویر دانش آموز 11 ساله توسط رسانه ها و تلویزیون فاش شد.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *