مقالاتمقالات اقتصادی

حمایت دولتی CERB به کجا سرازیر شد؟ مناطق روستایی بی نیاز از حمایت دولت

 

 

کلی ارنست، معاون مرکز کمک به جمعیت های آسیب پذیر کلگری، صحنه خانواده هایی را که در شمال شرق کلگری برای برداشتن بسته های غذایی از پشت در خانه هایشان با ذوق درها را باز می کردند را به خاطر می آورد و می گوید این صحنه را همیشه به عنوان نمادی از بلایی که کووید-19 بر سر اوضاع مالی خانواده ها آورد به خاطر خواهد سپرد. ارنست می گوید محله اسکای ویو رنچ کلگری یکی از پرتنوع ترین محله ها از نظر جمعیت است. محله ای که طیف گسترده ای از اقلیت های بومی و نژادی و تازه واردین به کانادا را در خود جای داده است. به گفته ارنست، بیشتر این افراد در فروشگاه ها به عنوان فروشنده مشغول به کار بودند که اکثرا در دوران پاندمی از کار بیکار شدند. به همین دلیل، در ابتدای پاندمی تقریبا از هر 10 ساکن بالای 15 سال در این محله، 7 نفر برای دریافت حمایت دولتی CERB اقدام کردند. آمار دقیق دولت به تفکیک محلات نیز- که نشان دهنده تجمع متقاضیان دریافت حمایت های مالی دولتی است- نشان می دهد در بین 1600 محله، اسکای ویو یکی از پر متقاضی ترین محلات برای استفاده از برنامه های حمایتی بوده است.

بر اساس آمار دولت، بین ماه های مارچ تا اکتبر سال گذشته، حدود 82 میلیارد دلار تحت برنامه CERB  به 8.9 میلیون کانادایی که شغل خود را از دست داده یا ساعت های کاری شان کم شده بود، پرداخت شد. با بروز پاندمی، حدود 3 میلیون نفر از کارکنان مشاغل غیر ضروری شغل خود را در ماه های مارچ و آوریل از دست دادند، و ساعات کاری 2.5 میلیون نفر نیز به کمتر از نصف کاهش یافت. داده های اداره کار حاکی از آن است که 6.5 میلیون نفر- یا به عبارتی یک نفر از هر 5 کانادایی بالای 15 سال- در ماه اول اعلام برنامه CERB برای دریافت آن اقدام کرد. 

اما آمار به تفکیک کد پستی نشان دهنده آن است که تجمع اصلی دریافت کنندگان CERB بیشتر در مناطق شهری متمرکز بوده است تا مناطق روستایی. دیوید مک دونالد، اقتصاددان ارشد مرکز سیاست های جایگزین کانادا، معتقد است از آنجا که شهرنشینان بیشتر به صنعت توریسم، رستورانداری و هتلداری به عنوان محرک های اقتصادی متکی هستند، از بروز پاندمی و پیامدهای آن صدمه جدی تری دیدند، در حالی که ساکنان مناطق روستایی که بیشتر بر منابع طبیعی تکیه دارند، کمتر تحت تاثیر پاندمی قرار گرفتند.

اما در محلاتی مانند اسکای ویو، که 12 درصد مردم پیش از پاندمی نیز زیر خط فقر قرار داشتند، اکثر افراد بخش عمده درآمد خود را برای اجاره خانه می پرداختند، و در بیشتر خانه ها چند نسل از یک خانواده با هم زندگی می کردند، حمایت مالی CERB کمک بزرگی محسوب می شد و توانست اوضاع اقتصادی این قشر از جامعه را نسبت به پیش از پاندمی نیز بهبود بخشد. برنامه CERB در ابتدا با هدف کمک به افرادی که با بروز پاندمی همه درآمد خود را از دست داده بودند آغاز شد، اما در ادامه افرادی را که ماهانه تا سقف 1000 دلار درآمد داشتند نیز تحت پوشش قرار داد.

 

 

اما کم کم اوضاع بهبود یافت. برخی مشاغل بازگشایی شده و کارکنان آنها دوباره سر کار خود بازگشتند، به طوری که کاهش دریافت کنندگان CERB در محله اسکای ویو را می توان نشان دهنده کاهش نرخ کلی متقاضیان این برنامه در ماه های بعدی دانست. به این ترتیب، برنامه ای که با 4.4 میلیون متقاضی آغاز به کار کرد، در پایان با تنها 2.3 میلیون دریافت کننده، یعنی حدود نصف متقاضیان اولیه، با برنامه های حمایتی دیگری جایگزین شد. در مدتی که برنامه CERB برای مردم کانادا قابل دسترس بود، شهر گوییلیمبری انتاریو با 24 درصد دریافت کننده دارای بیشترین متقاضی و شهر وینکلر منیتوبا با تنها 3.83 درصد دریافت کننده، دارای کمترین میزان تقاضا بودند.

اکنون در اسکای ویو نیز تعداد دریافت کنندگان کمک های دولتی به یک چهارم افراد بالای 15 سال کاهش یافته است. البته از ماه دسامبر بار دیگر درآمدها رو به کاهش گذاشته و به نظر می رسد لازم است دولت به حمایت های خود نه از همه، بلکه از کسانی که حتی پس از پاندمی و در دوران احیای اقتصادی با مشکل بزرگی به نام بیکاری مواجه خواهند شد، ادامه دهد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
Don`t copy text!
بستن

AdBlock را متوقف کنید

سیاست