صفحه اصلی / اخبار / حقوق مدیران ارشد کانادایی صد و نود و سه برابر متوسط دستمزد من و شما

حقوق مدیران ارشد کانادایی صد و نود و سه برابر متوسط دستمزد من و شما

اتاوا- بر اساس آخرین گزارش منتشر شده از سوی مرکز سیاست های جایگزین یا

Canadian Centre for Policy Alternatives ، یکصد مدیرعامل کانادایی به طور متوسط ​​9.5 میلیون دلار در سال درآمد دارند. این یعنی 193 برابر حقوق متوسط یک شهروند کانادایی (49 هزار و 510 دلار). البته این 9.5 میلیون شامل حقوق و دستمزد، سود سهام و پاداش نیز می شود.

با اینکه حقوق و دستمزد مدیران ارشد، همواره در سطح بالا بوده، ولی در سال های اخیر افزایش یافته است. این مدیران در فاصله سال های 1998 تا 2015 شاهد دو برابر شدن میزان دستمزد دریافتی شان بودند. روندی که در آینده نیز ادامه خواهد داشت.

نکته جالب در مورد فهرست 100 مدیر ارشد با بالاترین میزان درآمد، اینکه تنها نام دو زن در کنار 98 مدیر مرد دیده می شود. این دو مدیر زن عبارتند از داون ال. فارل (مدیر Transalta با 4 میلیون و  517  هزار و 160 دلار / رتبه هفتاد و چهارم) و لیندا  هاسنفراتز (مدیر Linamar با 14 میلیون و 217 هزار و 834 میلیون دلار / رتبه هشتم). شرکت Linamar سازنده قطعات یدکی اتومبیل و شرکت Transalta شرکت انتقال نیرو مستقر در کلگری می باشد.

اما علت کم بودن تعداد مدیران ارشد زن در این فهرست چیست؟ برخی از منتقدان استدلال می کنند که شکاف دستمزد بین مردان و زنان زمانی که فاکتورهایی مانند سن، میزان تجربه و تحصیلات در نظر گرفته می شود، از بین می رود. در نتیجه مطالعات جهانی که توسط موسسه مشاوره ای Catalyst انجام شد، محققان مردان و زنان دارای مدرک دانشگاهی MBA  را در نظر گرفته و میزان حقوق آنها در اولین شغل شان پس از فارغ التحصیلی و با مهارت های یکسان را مقایسه کردند. محققان دریافتند که حتی در میان فارغ التحصیلان با سطح تحصیلات یکسان، زنان کانادایی دارای مدرک MBA  در اولین شغل شان بطور متوسط 8 هزار و 200 دلار کمتر از همتایان مرد خود حقوق می گیرند.
اما در یک مطالعه اخیر جهانی، کاتالیست مشاوره در محل کار در مردان و زنانی که درجه MBA دریافت و در مقایسه چه مقدار از آنها در اولین کار خود را از مدرسه به دست آورده، قبل از هر گونه تفاوت مهارت ممکن است پدید آمده بود.
در فهرست مورد اشاره، مردان دارای نام خانوادگی انگلیسی، اسکاتلندی و فرانسوی در اکثریت قرار دارند.

پردرآمدترین مدیرعامل کانادایی با 182 میلیون دلار دستمزد سالانه، مایکل پیرسون (مدیر شرکت داروسازی Valeant Pharmaceuticals ) بود. پیرسون در بهار 2016 به دلیل پزشکی از سمت خود استعفا داد.

Naser Hashemi2

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *