مقالاتمقالات اجتماعی

حتی در رسانه‌های اجتماعی هم فاصله‌ جنسیتی دستمزد وجود دارد

از: کَسی وِربِر – خبرنگار بریتانیایی

هنگامی که برگزارکنندگان جشنواره‌ موسیقی Fyre Festival  – که حالا بدنام شده است- تصمیم گرفتند که اشتیاق جمعی را درباره‌ این جشنواره را افزایش دهند، دقیقا می‌دانستند چه کاری باید بکنند. آنها به سراغ چهره‌های مشهور رسانه‌های اجتماعی رفتند، و به آنها پول دادند تا درباره‌ این جشنواره‌ جزیره‌ای – که برگزار هم نشد– در صفحات شان پست بگذارند. گزارش شده که کندال جنر، تنها برای یکی از پست‌های تبلیغاتی‌اش در اینستاگرام و برای تبلیغ این جشنواره، مبلغ 250 هزار دلار دریافت کرده است. این همه در حالی بود که هنوز برای برگزاری این جشنواره، هیچ برنامه‌ مشخصی معین نشده بود، و البته هرگز هم نشد.

همانطور که بازاریابان و مدیران تجاری، از اینکه برای تبلیغات خود در رسانه‌های اجتماعی، باید به چه کسی و برای چه مطلبی پول پرداخت کنند آگاهی بیشتری کسب می‌کنند، برخی از داده‌های منتشر شده، تصویری از نمونه قیمت‌هایی که این چهره‌های تاثیرگذار رسانه‌های اجتماعی درخواست می‌کنند، به دست می‌دهد. اگر قیمت بسیار بالای کندال جنر را کنار بگذاریم، آمارها نشان می‌دهند که ممکن است در این قیمت‌گذاری‌ها شاهد یک تفاوت جنسیتی دستمزد – به زیان زنان– باشیم.

نتایج یک نظرسنجی که در میان دو هزار و 500 چهره‌ رسانه‌های اجتماعی در سطح بین‌المللی انجام گرفته – کاربرانی که شمار پیروانشان در این سایت‌ها از 500 نفر گرفته تا چند میلیون نفر متغیر است– نشان می‌دهد که شمار زنانی که به عنوان درآمدساز رسانه‌های اجتماعی شناخته می‌شوند، از شمار مردان، به مراتب بالاتر است. کمپانی Klear، شرکتی که نرم‌افزاری با همین نام را برای مدیریت برنامه‌ این چهره‌ها تولید می‌کند، گزارش داده که زنان، 75 درصد از کل کاربران درآمدساز این سایت‌ها را تشکیل می‌دهند. با این حال، پژوهش‌های این کمپانی نشان می دهد که این زنان، در مقایسه با کاربران مرد، قیمت‌های کمتری برای تبلیغات شان طلب می‌کنند. نظرسنجی بین‌المللی Klear که در میان کاربران اینستاگرام، یوتیوب و فیسبوک انجام گرفته، نشان می‌دهد که این کاربران برای هر پست تبلیغاتی مبلغ متوسط 351 دلار را درخواست می‌کنند، یعنی 23 درصد کمتر از مردان که مبلغ درخواستی‌شان تا 459 دلار هم می‌رسد.

یکی از توضیحات ساده برای این تفاوت قیمت، ممکن است این باشد: به خاطر شمار بالاتر زنان درآمدساز، میزان رقابت در میان آنها شدیدتر شده و این، قیمت‌ها را پایین نگه داشته است. در مورد مردان هم به همین ترتیب، شمار پایین‌تر کاربران، باعث شده که پیشنهاد قیمت‌های بالاتر برای این پست‌های تبلیغاتی، امکان پذیر باشد.

البته، برخی صاحب‌نظران هم بر این عقیده هستند که دلیل این است که گاهی زنان در محیط‌های کاری مردانه، دستمزدهای پایین‌تری را درخواست می‌کنند. در واقع، از نظر تاریخی در صنایعی که در آنها، شمار زنان کارگر پایین‌تر است، گاهی این شکل تفاوت دستمزد درخواستی روی می‌دهد. اما حتی در مکان‌هایی که شمار زنان کارگر حتی بالاتر از مردان است، به دلیل رقبت کمتر زنان به ورود به جایگاه‌های مدیریتی، این تفاوت دستمزد همچنان به چشم می‌خورد.

یک نظرسنجی که در سال 2019 و توسط بنیاد Glassdoor انجام گرفته، برای نمونه نشان داده که در ایالات متحده صنایعی که بالاترین میزان این تفاوت دستمزد در آنها به چشم می‌خورد، بخش رسانه‌ و بخش فروش هستند؛ یعنی مکان‌هایی که همیشه به استخدام شمار بالاتر زنان نسبت به مردان، مشهور بوده‌اند.

اما این تفاوت قیمت و دستمزد، در میان چهره‌های رسانه‌های اجتماعی، یک لایه‌ دیگر هم دارد: برای این افراد، مساله‌ درآمدساز، چهره و رفتار و همچنین بافت کلی هواداران آنها هستند. برای نمونه، یک زن وکیل می‌تواند به اندازه یک مرد وکیل کار کرده و درآمد کسب کند، اما یک زن درآمدساز در اینستاگرام نمی‌تواند برای خمیرریش تبلیغ کند و یک مرد درآمدساز نیز نمی‌تواند برای بیکینی تبلیغات کند.

و در نهایت، داده‌های Klear اشاره می‌کند که در مورد رسانه‌های اجتماعی، هیچ قیمت استانداردی وجود ندارد و قیمت‌ها، بیشتر از طریق مذاکره تعیین می‌شوند. گزارش Klear می‌افزاید که این موضع می‌تواند به زیان زنان تمام شود؛ چرا که بر اساس یک نظرسنجی جدید توسط سایت Monster.com، خودداری زنان از مذاکره و ضعف آنان در این زمینه، یکی از دلایل اصلی وجود تفاوت جنسیتی دستمزدها، در سطح بین‌المللی است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

 

نصب اپلیکیشن ایران جوان