اخباراخبار کانادا

حاکمیت آمازون، کاسکو و والمارت بر بازار خرده فروشی انتاریو با قوانین جدید لاک داون

 

انتاریو- یکی از برجسته ترین گروه های تجاری کشور، قوانین جدید لاک داون در انتاریو را مورد انتقاد قرار داده و می گوید این قوانین به فروشگاه های بزرگ مانند Costco و Walmart و همچنین غول تجارت الکترونیکی یعنی آمازون اجازه می دهد بر بازار خرده فروشی حکمرانی کنند، در حالی که بقاء بیزنس های کوچک و مستقل به خطر افتاده است. 

از سوی دیگر دولت استان می گوید خرده فروشی های بزرگ زنجیره ای برای مدیریت فعالیت های تجاری در شرایط پاندمی در موقعیت بهتری قرار دارند.  

یکی از محدودیت های جدید که از بامداد پنجشنبه 14 ژانویه به اجرا گذاشته می شود، قانون بسته شدن فروشگاه ها و بیزنس های غیرضروری در ساعت 8 شب است. این قانون شامل همه خرده فروشی ها، به جز فروشگاه های عرضه مواد غذایی، داروخانه ها، پمپ بنزین ها، بقالی ها و رستوران ها برای تحویل گرفتن غذای سفارش شده یا دلیوری است. 

طبق قوانین جدید، هر فروشگاهی که مواد غذایی بفروشد- مانند والمارت و کاسکو – مجاز است بعد از ساعت 8 شب باز بماند. در حالی که آمازون پس از ساعت 8 شب نیز قادر به تحویل کالا خواهد بود، خرده فروشان مستقل و کوچکتر مجبورند تعطیل کنند.  

دن کلی، رئیس CFIB (فدراسیون بیزنس های مستقل کانادایی) گفت: اینکه این قانون چگونه به جلوگیری از شیوع کووید-19 کمک خواهد کرد، جای سوال دارد. 

 

 

دفتر داگ فورد، رئیس دولت انتاریو، با ارسال بیانیه برای هافینگتون پست، از تصمیم دولت دفاع كرد و اظهار داشت كه هدف محدود کردن تعداد فروشگاه هایی است که انتاریویی ها برای مراجعه به آنها خانه شان را ترک می کنند.  در ادامه بیانیه آمده است: با اقدامات دقیق ایمنی و محدود شدن ظرفیت، فروشگاه های بزرگ امکان یکبار مراجعه و خرید همزمان مواد غذایی و کالاهای دیگر را برای مشتریان فراهم می کنند.  علاوه بر این، در بسیاری از مناطق استان، مردم به راحتی به خرید آنلاین دسترسی ندارند و به خرید از فروشگاه های بزرگ را مقرون بصرفه می دانند. 

جولی كویچینسكی، از مسوولین CFIB گفت: به والمارت ، كاسكو و آمازون اجازه داده شده تا به سلطه خود در بخش خرده فروشی ادامه بدهند در حالی که مشاغل کوچک با بحران روبرو می باشند. سازمان ما پیشنهاداتی را ارائه داده است که به خرده فروشان کوچکتر نیز اجازه می دهد باز بمانند.

CFIB ایده متوقف کردن فروش کالاهای غیرضروری در فروشگاه های بزرگ (مانند آنچه در مانیتوبا اعمال شده است) را مطرح کرده است، ولی دولت انتاریو این پیشنهاد را رد کرده است. 

مسدود کردن قفسه های کالاهای غیرضروری به روی مشتریان در برخی حوزه های قضایی امتحان شده است اما اغلب در شبکه های اجتماعی مورد تمسخر قرار گرفته است. 

کسب و کار خرده فروشی های بزرگ در دوران پاندمی رونق گرفته است 

بسیاری از حامیان مصرف کنندگان از سلطه فروشگاه های بزرگ که در شرایط لاک داون شاهد افزایش فروش بودند، نگران شده اند. 

ارزش سهام آمازون در طول سال گذشته 65 درصد افزایش یافته است، و مدیر عامل و موسس آن جف بزوس، اولین فرد جهان است که ثروت اش رسما به 200 میلیارد دلار رسیده است. 

اما این یک داستان متفاوت برای مشاغل کوچک و مستقل بوده است. در گزارشی که روز چهارشنبه منتشر شد، اقتصاددانان TD Bank هشدار دادند كه كانادا می تواند انتظار موجی از تعطیلی مشاغل را داشته باشد، زیرا به ویژه مشاغل کوچک و متوسط در وضعیت مرگ و زندگی قرار دارند. 

CFIB تخمین می زند که 150 هزار بیزنس در کانادا (شامل 90 هزار بیزنس در انتاریو) در نتیجه لاک داون تعطیل شوند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
Don`t copy text!
بستن

AdBlock را متوقف کنید

سیاست