مقالاتمقالات سیاسی

جیمی کارتر؛ طولانی‌ترین عمر و بیشترین خدمات

اکنون چهار دهه از زمانی که مردم آمریکا با انتخاب جیمی کارتر برای دوره‌ دوم ریاست جمهوری مخالفت کردند، می‌گذرد. حالا کارتر، که سی و نهمین رئیس جمهور آمریکاست، به تنها رئیس جمهور این کشور تبدیل شده که تا این حد عمر کرده است.
روز جمعه‌ آینده، 172 روز پس از زادروز 94 سالگی کارتر خواهد بود. این یعنی او، یک روز بیشتر از جرج اچ.دبیلیو.بوش (بوش پدر) عمر کرده که در سی‌ام نوامبر سال گذشته و پس از 94 سال و 171 روز زندگی، درگذشت. هر دوی آنها در سال 1924 به دنیا آمده بودند، بوش در 12 جون و کارتر در یکم اکتبر.
این عمر طولانی، تنها یکی از ویژگی‌های جدیدی است، که کارتر را از سایر رئیس‌جمهورهای آمریکا جدا می‌کند. میراث سیاسی او در دوران حضورش در کاخ سفید، پستی و بلندی‌های بسیاری داشت. او که در مزرعه‌ بادام‌زمینی خانوادگی‌اش کار می‌کرد، در جوانی در جریان یک رشد سیاسی قرار گرفت که او را نخست به کرسی‌اش در مجلس سنای ایالتی، سپس به ساختمان فرمانداری ایالت و سرانجام به پیروزی‌اش در انتخابات ریاست جمهوری سال 1976 رساند.
رسیدن به این عمر طولانی، همچنین از نظر پزشکی شگفت انگیز است: کارتر، سه سال پیش اعلام کرد که به نوعی سرطان پوست موسوم به Melanoma دچار شده، که به کبد و مغزش نیز سرایت کرده است. او وارد دوره درمانی خود شد، درمان را کامل کرد و به سلامتی کامل دست یافت. خانم دینا کانگیلیو، سخنگوی جیمی کارتر و همچنین بنیاد Carter Center است، که کارتر و همسرش روزالین – که اکنون 90 سال دارد– در سال 1982 و در آتلانتا تاسیس کردند تا بر موضوعات حقوق بشری جهانی تمرکز کنند. تلاش‌های چندین ساله‌ این مرکز برای بهداشت و درمان عمومی، نظارت بر انتخابات و حل اختلافات و درگیری‌های در سراسر جهان، جایگاه سیاسی رئیس جمهوران سابق آمریکا را، بازتعریف کرده است.
خانم کانگیلیو می‌گوید: برای این دستاورد جدید در مورد عمر، هیچ جشنی برنامه‌ریزی نشده است. ما در بنیاد Carter Center همه هوادار او هستیم و از عمر طولانی اش که به خدمت‌رسانی گذشته، و به بسیاری از فقیرترین مردم دنیا سود رسانده، شکرگزاریم.
کارتر، خود در توصیف زمینه‌ کاری این بنیاد، با کم‌اهمیت جلوه دادن جایگاه سیاسی خود، کار در این بنیاد را بزرگترین دستاورد سیاسی خود معرفی می‌کند. او در کتاب خاطراتش، که به مناسبت نودمین زادروزش منتشر شد، می‌نویسد: من چهار سال از 90 سال زندگی‌ام را، در کاخ سفید گذراندم و آن چهار سال، اوج زندگی سیاسی من بودند. با این حال، آن سال‌ها در زنجیره خاطرات من برتری ویژه‌ای ندارند، و در زندگی من پیش از آن دوره، مسیر و یا نقشه‌ای برای رسیدن به آن جایگاه سیاسی وجود نداشت…. او ادامه می‌دهد: در عوض، آموزش، نوشتن و کمک به تعالی بنیاد Carter، از نقاط قوت زندگی من به شمار می‌رود.
این مردی است که در دوران حضورش در کاخ سفید، کدهای تسلیحات هسته‌ای آمریکا را در دست داشت، یک پیمان صلح تاریخی را در کمپ دیوید برقرار نمود، و تلاش کرد که بحران گروگان‌گیری را که جلوی کار و فعالیت دولتش را گرفته بود، به بهترین شکل حل و فصل کند. با این حال، هر گاه از او می‌پرسند مهم ترین و بهترین تصمیم زندگی‌اش را بیان کند، می‌گوید: اینکه از همسرم روزالین خواستگاری کردم…
کارتر و همسرش، همچنان در شهر Plains در ایالت جورجیا زندگی می‌کنند؛ شهری با جمعیت 750 نفری که هر دو در آن زاده شدند، بزرگ شدند و 73 سال پیش ازدواج کردند.
اما بنیاد Carter یک دستاورد بزرگ نیز در کارنامه‌اش دارد؛ برنامه‌ای که همچنان در حال ادامه دادنش است. در دهه 1980، این بنیاد برنامه‌ای را برای ریشه‌کنی بیماری ناشی از کرم Guinea آغاز کرد. این بیماری عفونی انگلی، به خاطر نوشیدن آب آلوده و تصفیه نشده و در مناطق فقیر جهان روی می‌دهد.
در سال 1986 میزان سه و نیم میلیون نفر در 21 کشور جهان به این بیماری مبتلا بودند که با تلاش‌های این بنیاد، در سال 2018 این آمار، به تنها 28 مورد رسید.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

 

نصب اپلیکیشن ایران جوان