اخباراخبار کانادا

جیرجیرک عامل بیماری مرموز دیپلمات های کانادایی و آمریکایی در کوبا

کوبا- عامل دچار شدن دیپلمات های کانادایی و آمریکایی به بیماری مرموز که گمان می رفت نوعی سلاح صوتی پیشرفته باشد، جیرجیرک از کار در آمد!

همانطور که می دانید گروهی از دیپلمات های کانادایی و آمریکایی در کوبا طی دو سال گذشته به عوارض ناشناخته ای دچار شده و به کشورهایشان بازگردانده شدند. حال دانشمندان انگلیسی و آمریکایی ادعا می کنند که موج های صوتی عامل بیماری توسط جیرجیرک ها ایجاد شده اند.

آلکساندر استابز، دانشجوی مقطع فوق الیسانس رشته زیست شناسی دانشگاه برکلی – کالیفرنیا و فرناندو مونتلگره-زاپاتا، استاد رشته زیست شناسی دانشگاه لینکلن می گویند: <وضعیت دیپلمات ها در کوبا همه را نگران و مضطرب کرد و باعث گسترش شایعه استفاده کوبا از سلاح صوتی در رسانه ها شد. اما نتیجه تحقیقات ما نشان می دهد که برای صداهای ضبط شده منشاء طبیعی وجود دارد. صدایی که توسط کارکنان سفارت آمریکا در کوبا ضبط و از سوی آسوشیتد پرس منتشر شد، از گونه ای جیرجیرک می باشد.>

در فاصله نوامبر 2016 تا آوریل 2017، چندین دیپلمات آمریکایی در کوبا، ابتلای خود به عوارضی مانند سردرد، حالت تهوع و اختلالات حافظه را گزارش کرده و درباره مشاهده شدن عوارض مشابه نزد دیپلمات های کانادایی پرس و جو کردند. در آگوست 2017، پنج کارمند کانادایی و 16 کارمند آمریکایی سفارت، به عوارض مشابه مبتلا شدند. بسیاری از آنها، همزمان از شنیدن صدای مداوم در اطراف خود گله کردند. تا ژانویه 2018، تعداد کانادایی ها به 8؛ در آوریل به 10 و در نوامبر سال گذشته به 13 نفر افزایش یافت. تا سپتامبر 2018، بیست و شش آمریکایی به عوارض مشابه دچار شدند. مقامات آمریکایی اواخر 2017، حدود 60 درصد از کارکنان خود را از سفارت خود در کوبا فراخوانده و صدای ضبط شده را از طریق آسوشیتد پرس منتشر کردند.

مقامات کوبایی در ابتدا ادعا کردند که صدای ضبط شده به یک گونه جیرجیرک جامایکایی تعلق دارد، در حالی که این گونه جیرجیرک صدای متفاوتی از خود ایجاد می کند. پژوهشگران آمریکایی و انگلیسی هم اکنون ادعا می کنند که نوعی جیرجیرک دم کوتاه هندی، عامل صدای مرموز می باشد. هرچند ارتباط شنیده شدن این صدا و ابتلا به عوارضی مانند سردرد، حالت تهوع و مشکلات دیگر، مشخص نشده است. بسیاری از علائم مشاهده شده، به عوارض استرس شدید شباهت دارند.

 

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!