مقالاتمقالات سیاسی
موضوعات داغ

جودی ویلسون و جِین فیلپات به عنوان نامزد مستقل در انتخابات شرکت می‌کنند

جودی ویلسون ریبولد و جِین فیلپات، دو عضو حزب لیبرال کانادا و وزیران سابق دولت فدرال، گفته‌اند که در انتخابات فدرال پاییز امسال، دوباره، و به عنوان نامزدهای مستقل شرکت خواهند کرد. این دو عضو پارلمان، که ماه گذشته توسط نخست وزیر جاستین ترودو، از حزب لیبرال اخراج شدند، این خبر را به صورت جداگانه در حوزه‌های نمایندگی خود اعلام کرده‌اند.

خانم ویلسون، که نماینده حوزه Ganville در شهر ونکوور است، در سخنرانی‌اش در یک کامیونیتی سنتر و در حضور نمایندگانی از این حوزه، گفت: من درک می‌کنم که به راه انداختن کارزار تبلیغاتی انتخاباتی به عنوان یک نماینده‌ مستقل، کار آسانی نیست و چالش‌هایی بر سر راه خواهند بود. اما با پشتیبانی شما، من اطمینان دارم که شرکت در انتخابات به عنوان نمانیده مستقل، راه درست و بهترین راه برای تغییر فرهنگ سیاسی این کشور است.

ویلسون، در کابینه‌ ترودو مدتی در جایگاه وزیر دادگستری و دادستان کل خدمت کرد و سپس در ژانویه امسال، ترودو، او را با تنزل رتبه، مسئول بخش کهنه‌سربازان ارتش کرد. ویلسون در ماه فوریه و در میانه‌ مناقشاتی که بر سر دخالت دولت در ماجرای SNC-Lavalin درگرفته بود، از سمت خود استعفا داد. او سپس در برابر کمیسیون قضایی مجلس نمایندگان، شهادت داد که در هنگام حضورش در پست دادستان کل، برای ماه‌ها از سوی نخست وزیر و مقامات دفترش تحت فشار قرار گرفته تا در روند دادرسی پرونده‌ مالی کمپانی SNC-Lavalin اخلال ایجاد کند.

شهادت او، رهبران حزب محافظه‌کار را بر آن داشت تا به صورت علنی، خواستار استعفای جاستین ترودو از مقامش شوند. پس از آن که ویلسون، صدای ضبط‌شده‌ گفتگوی 17 دقیقه‌ای اش با مایکل ورنیک، مشاور سلطنتی نخست وزیر را، به عنوان شاهدی بر گفته‌های خود، منتشر کرد، ترودو، او و فیلپات را، که از او حمایت کرده بود، از کمیته‌ پارلمانی حزب لیبرال اخراج کرد. ویلسون، در ادامه‌ سخنرانی اش در حوزه‌ انتخاباتی‌ خود گفت: این پنج ماه برای من دوره‌ چالش برانگیزی بود و من خودم را در شرایطی یافتم که انتظارش را نداشتم. او سپس با اشاره به پرونده‌  SNC-Lavalin، تاکید کرد که تنها انجام وظیفه کرده است و گفت: من متاسفم که مسایل باید به اینجا می‌کشید. من البته داشتم وظیفه‌ام را انجام می دادم، اما برخی از موارد می‌توانست به شکل سریع تری حل شود.

در آن سوی دیگر کشور، جِین فیلیپات، وزیر پیشین کابینه‌ لیبرال نیز، در یک خانه‌ زراعتی در حوزه‌ انتخاباتی خودش ایستاد و تایید کرد که در پاییز امسال، و بدون پرچم هیچ حزبی بالای سرش، در انتخابات شرکت خواهد کرد. او که نماینده‌ حوزه‌ Markham – Souffville است، مانند ویلسون، نخستین بار در سال 2015 وارد کابینه‌ فدرال شد. او نیز، در میانه‌ مناقشه‌ SNC-Lavalin از مقامش به عنوان رئیس شورای خزانه‌داری کناره‌گیری کرد و در توصیف علت این تصمیم گفت که اعتمادش را به ترودو و شیوه برخورد او با این پرونده، از دست داده است. فیلپات، در سخنانش، ناامیدی‌اش نسبت به سیاست‌های حزبگرا در اتاوا را ابراز کرد. او گفت: من در واقع از اینکه به یک عضو مستقل پارلمان تبدیل شده‌ام، دارم لذت می‌برم. در طول ماه‌هایی که از اخراج من از کمیته‌ حزب لیبرال می‌گذرد، توانسته‌ام صدای خودم و جایگاهم به عنوان یک نماینده را، بهتر درک کنم.

فیلیپات نیز، مانند ویلسون، با نکوهش سیاست‌های حزبگرا، گفت که دیگر نه حزبی دارد و نه مقامات نصب شده‌ دولت بالای سرش هستند که به او بگویند به چه چیزی رای بدهد. از او پرسیدند که اگر، بر فرض محال، دولت لیبرال با حزب حداقلی در پارلمان روبرو شود، آیا او همراه با هم‌حزبی‌های سابقش رای خواهد داد و فیلیپات در پاسخ گفت که از دولت حداقلی حمایت خواهد کرد، چه لیبرال باشد و چه احزاب دیگر.

فیلیپات، در پایان، با نگاهی مثبت‌اندیش به رای‌دهندگان حوزه‌اش گفت: ما ممکن است در مجلس تنها یک کرسی داشته باشیم، اما با همکاری هم، می‌توانیم دنیا را تغییر دهیم.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

ایران جوان را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

  • 6
  • 0