علم و دانش

جوان بنگلادشی خواهان قطع شدن دست هایش برای خلاصی از درد جانکاه

آبول باجاندار 28 ساله که به عارضه نادر  پوستی دچار می باشد می گوید که دیگر نمی تواند درد و رنج ناشی از بیماری را تحمل کند و می خواهد جراحان دست هایش را قطع کنند. 

باجاندار به دلیل وجود ضایعات پوستی شبیه درخت بر روی دست هایش با لقب مرد درختی شناخته می شود، از بدتر شدن تدریجی وضعیت اش، علیرغم ده ها عمل جراحی که بر رویش انجام شده است، به تنگ آمده است. 

او از سال 2016 به این سو، 25 بار زیر تیغ جراحی رفته است تا ضایعات پوستی پاکسازی شوند. Epidermodysplasia verruciformis، نوعی عارضه ژنتیکی نادر است که در دوران کودکی بروز کرده و ریسک ابتلا به سرطان پوست را افزایش می دهد. تا به امروز، حدود 200 مورد ابتلا به این بیماری در جهان ثبت شده است. 

اپیدرمودیسپلیژا وروسِفورمیس، یک بیماری بسیار نادر ژنتیکی و ارثیِ پوستی از نوع اتوزومال مغلوب است. مشخصه این بیماران آن است که به‌ شدت در معرض ابتلا به ویروس پاپیلوم انسانی پوستی می باشند که در نتیجه رشد بی ‌رویه ویروس، ماکول‌ ها و پاپول‌ های پوسته‌ دهنده و فلس ‌مانند بسیاری در پوست بدن و به ویژه در ناحیه دست‌ ها و پاها ایجاد می‌ شود. علائم بیماری معمولا خود را مابین سن 1 تا 20 سالگی نشان می ‌دهد، اما گاهی ممکن است این بیماری در سنین میان سالگی آغاز شود. 

متاسفانه این بیماری درمان قطعی ندارد و تنها می ‌توان با روش ‌هایی، علائم آن را کنترل کرد که از آن میان، تجویز روزانهٔ اسیترتین به مدت 6 ماه، موثرترین روش درمانی بوده‌ است. از دیگر داروهای بکاررفته در این بیماری، می ‌توان به اینترفرون در ترکیب با رتینوئید و همچنین کلسیپوتریول اشاره کرد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

ایران جوان را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

  • 6
  • 0