صفحه اصلی / اخبار / جنگ تمام عیار آلبرتا و بریتیش کلمبیا بر سر نفت، آب و شراب!

جنگ تمام عیار آلبرتا و بریتیش کلمبیا بر سر نفت، آب و شراب!

Leeza

آلبرتا- تنش بین دولت های بریتیش کلمبیا و آلبرتا بر سر توسعه خط لوله Trans Mountain دور از انتظار نبود، اما با توجه به بالا گرفتن اختلاف و گسترش دامنه آن به مبادلات تجاری بین دو استان، حل اختلاف و حصول توافق را دشوارتر کرده است.

پس از اینکه دولت نیودموکرات بریتیش کلمبیا محدودیت ها و مقررات جدیدی را بر انتقال  bitumen با خط لوله از آلبرتا به کرانه غربی کانادا، وضع کرد، دولت نیودموکرات آلبرتا بریتیش کلمبیا را به تحریم اقتصادی و شکایت حقوقی تهدید کرده است. اولین اقدام متقابل بریتیش کلمبیا، ممنوع کردن واردات شراب از بریتیش کلمبیا بود.

اما اختلاف نظر بین سیاستمداران دو استان بر سر Trans Mountain موجب نگرانی جدی و خشم ساکنان هر دو استان شده است. حتی حامیان پروژه های نفتی، اینگونه اختلافات را برای آینده پروژه مثبت تلقی نمی کنند.

حتی قبل از اینکه وزیر محیط زیست بریتیش کلمبیا، مقررات جدید را برای جلوگیری از توسعه خط لوله انتقال bitumen وضع کند، شرکت Kinder Morgan، مالک پروژه Trans Mountai خبر تاخیر تاریخ آغاز پروژه به سال 2020 را اعلام کرده بود. علت، موانع متعدد بر سر راه دریافت مجوزهای لازم، اعلام شد.

حامیان پروژه توسعه خط لوله معتقدند که توسعه آن نه تنها ظرفیت شبکه خط لوله فعلی را سه برابر بیشتر می کند، بلکه به کانادا جهت توسعه حضورش در بازارهای آسیایی کمک خواهد کرد. این پروژه همچنین اشتغالزایی قابل توجهی ایجاد خواهد کرد. ضمن اینکه جاستین ترودو نیز حمایت اش را از آن اعلام کرده و آن را برای کانادا سودآور می داند.

اما مخالفان آن، از جمله بسیاری از اعضای کابینه بریتیش کلمبیا می گویند، این پروژه توجیه اقتصادی ندارد و هزینه های زیست محیطی آن، به دلیل نشتی یا آلودگی، به مراتب بیشتر از سود اقتصادی آن خواهد بود.

همانطور که گفته شد، آلبرتا به عنوان مقابله به مثل، واردات شراب از بریتیش کلمبیا را ممنوع اعلام کرده است. این در حالیست که بریتیش کلمبیا یک چهارم شراب و برندی تولید استان را به آلبرتا صادر می کرد. 30 درصد کلیه شراب های فروخته شده در آلبرتا، ساخت بریتیش کلمبیا هستند. بریتیش کلمبیا از سال 2010 تا 2014 به ارزش 270 میلیون دلار شراب و برندی به آلبرتا صادر کرد.

آلبرتا همچنین حجم زیادی آبجوی ساخت بریتیش کلمبیا را وارد می کند. بنابراین دور از انتظار نیست که صادرکنندگان آبجو در بریتیش کلمبیا با تحریم مشابه روبرو بشوند.

hamidreza-safipour

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *