مقالاتمقالات سیاسی

جلوی ضرر را از هر جا بگیریم منفعت است؛ دولت ترودو بالاخره در رابطه با چین نصیحت پذیرفت

به گزارش گلوب اند میل، هفته گذشته انتقادی که مدت هاست به رویکرد دولت جاستین ترودو در ارتباط با چین مطرح است، بالاخره توسط خود دولت ترودو نیز مطرح شد. مقامات امور خارجه کانادا گزارشی درباره چگونگی رابطه با چین تهیه کردند، و تحلیل ارتباط کشور با دومین قدرت بزرگ جهان توسط کمیته ویژه روابط کانادا-چین هفته گذشته در مجلس به اطلاع عموم رسید. 

پس از سال های متمادی که کانادا چین را سرزمین دلار می دید، اکنون شاهد روی دیگری از رابطه است. عکس العمل چین در برابر دستگیری مدیر ارشد شرکت هواوی، منگ وانژو، از جمله تنبیه اقتصادی کانادا و همچنین گروگان نگه داشتن دو تن از شهروندان کانادایی، برای اتاوا چاره ای جز سر عقل آمدن باقی نگذاشت.

در گزارش کمیته ویژه آمده است: هرچند کانادا از دیرباز به رابطه با چین به عنوان یک فرصت اقتصادی نگریسته است، اما حالا وقت آن رسیده به چالش های استراتژیکی که پکن در درازمدت برای منافع و ارزش های کانادا ایجاد می کند، توجه کند.

این نصیحت عاقلانه ای است که از زمان روی کار آمدن دولت ترودو بسیاری آن را زمزمه می کردند.

در سال 2018، بسیاری از کارشناسان گفتند دولت درباره چین دچار توهم است و به سرانجام نرسیدن مذاکرات درباره شروع تجارت آزاد با چین را نعمتی در قالب شکست توصیف کرده و حتی عده ای نسبت به اینکه دولت به واقع این قدر ساده انگارانه به چین نگاه می کند دچار تردید شدند.

 

 

منتقدان همان سال این سوال را مطرح کردند که آیا دولت واقعا متوجه نیست که چین اگر یک فرصت اقتصادی است، در عین حال تهدیدی هم برای نظمی است که خودش در جهان به وجود آورده و ما را زیر سایه آن قرار داده است؟ شاید در ظاهر بتوان چین را یک کوزه پر از طلا دید اما واقعیت امر بسیار پیچیده تر است.

چالش اصلی از آنجا ناشی می شود که جمهوری خلق چین یک رژیم دموکرات نیست. بنابراین به انتخابات، حاکمیت قانون و حقوق بشر اعتقاد ندارد. یا به قول کمیته ویژه، روش حکومت چین در کشورداری، امنیت اقتصادی و حقوق بشر با کانادا تفاوت های بنیادین دارد.

و اما رویای دولت کانادا رسیدن به توافق تجارت آزاد با چین بود، و آن هم به سرعتی که ما را از همه شرکای اقتصادی مان جلو بیاندازد. دولت ترودو در سال 2015 بی صبرانه در پی دستیابی به این رویا بود اما در سال 2020 این اشتیاق کمی تعدیل شده است.

در گزارش کمیته همچنین آمده است: بررسی ها درباره توافق احتمالی با چین بر سر تجارت آزاد حاکی از آن است  که رسیدن به نتیجه ای که به طور همه جانبه به نفع کانادا باشد، دشوار است. به علاوه، چنین توافقی مد نظر بسیاری از شرکای همفکر کانادا نیست، و بسیاری از آنها فشار بر سازمان تجارت جهانی  را بهترین راه تجارت قانون-محور با چین می دانند.

درست است. در معامله ای که چندین طرف دارد می توان به تجارت قانون-محور با چین امیدوار بود. اما در یک رابطه دو جانبه، به هیچ عنوان نمی توان از نتیجه بخش بودن آن اطمینان داشت. چین در برابر یک شریک کوچک، در رابطه با توافق بر اساس میل خود عمل می کند نه توافقنامه. کانادا هم قدرت و ابزار لازم را برای وادار کردن چین به پایبندی به تعهدات خود ندارد.

بنابراین، برای آن که در تعامل با چین برنده باشیم، یا حداقل بازنده نباشیم، نیاز به متحدانی داریم. آن طور که در گزارش آمده: همچنان که چین به رفتارهای مدعیانه خود در سیاست خارجی ادامه می دهد کانادا باید با قرار گرفتن در کنار متحدان و ائتلاف های همفکر، از ارزش ها و منافع خود دفاع کند.

با اینهمه چین سیاست تفرقه بیانداز و حکومت کن را خوب بلد است. چین در آسیا گام هایی را برای اختلاف افکنی بین آمریکا و متحدانش و کاهش نفوذ آن برداشته، و راهبردهایی مانند محدود کردن دسترسی به بازار و کاهش تعاملات دیپلماتیک با انگلیس، استرالیا، ژاپن، کره جنوبی، نروژ، سوئد و بعضی کشورهای دیگر را به کار بسته است.

اکنون بیش از یک سال است که این سیاست را در رابطه با کانادا نیز در پیش گرفته است. شاید این سیاست پکن در حال حاضر برای ما ناراحت کننده و پر هزینه باشد، اما در بلندمدت، از آنجا که اتاوا را متوجه اشتباه خود درباره دولت چین می کند، به نفع کانادا عمل کرده است.

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

یک نظر

 1. حکومت اسلامی ؟ عربستان و پاکستان و افغانستان حکومت اسلامی هستند .
  این حکومت بعثی فقاهتی روسی است . بیش از همه مارکسیست ها ، لنینیست ها ، مائوئیست ها دین را لکه دار کرده و مردم را از دین بیزار (به خاطر دخالت دادن دین در دولت انهم به شکل لنینیستی) . به همین دلیل مارکسیست های روسی انرا دوست دارند و ضمن اینکه انرا ساختند تا امریکا ستیزی را در ایران دین رسمی حکومت و اپوزیسیون کنند ، ۴۱سال با ان بودند و حمایت و حفاظت کردند وروسوفیل ها را در همه سوراخهای امنیتی ، نظامی ، مدیریتی ، سیاسی ، فرهنگی ، اقتصادی ، امور بین الملل این رژیم شتر گاو پلنگ ( دقیقا کپی جعلی خنده دار روسیه پوتین ، مادورو ، اسد، کاسترو) بچپانند (چون در زمان شاه فقط ۶نخست وزیر و۳ وزیر و رادیو تلویزیون و روزنامه ها و کانون های نویسندگی و هنر و شعر را در دست داشتند ، البته نه به این شوری شور) .
  وگرنه ، مگر این رسانه های فارسی در لندن و برلین و پاریس و استکهلم و امستردام و واشنگتن اسلامی هستند ؟ صد البته که نیستند . می گویند چپ هستند ، می گویند سلطنت طلب هستند ، می گویند بختیاریست هستند (سوسیال دموکرات مخالف حکومت موروثی ، سکولار دموکرات ، مصدقی توده ای ، ….) و اخیرا گوادلوپیست به ظاهر ترامپیست !
  پس چرا یک خبر ساده ، خیلی ساده ، همه جای دنیا دارند در مورد ان حرف می زنند ! الا رسانه های فارسی ( مخصوصا من و تو و ایران اینتر نشنال و ایران فردا و ..)

  “روسیه در جهان امار دوم مبتلایان را دارد !!! همین . گند دروغ های پوتین هم مثل خامنف و چین در امده ! ”

  که انرا به شدت سانسور میکنند و به جای ان به امریکای همین ترامپ ( نه اوباما و جرج بوش ) همه روزه به اندازه ای می پردازند که رادیو تلویزیون ملاها نمی کنند تا چه رسد به چین و روسیه !
  چرا به برزیل و شیلی امروز که دیگر از فساد دولت های سوسیالیست لولا ، دیلما ، باشله در انها خبری نیست را اینقدر اگراندیسمان تبلیغاتی میکنند ، حالا با ترکیه دشمنی دارند چون مارکسیسم را در ایران ارمنی ها اوردند و به روشنفکران ما چپاندند ، و کردهای تجزیه طلب کلاشینکفی انرا تبدیل به حکومت سایه تروریستی موازی کردند .
  برزیل و شیلی ، جلیقه زرد ها ی انارشیست فرانسوی ( که چپ های فرانسه هم دنبال انها نیستند ) ، هر خبر منفی از کره جنوبی ، ژاپن ، سنگاپور ، تایوان ، کانادا ، استرالیا ، نیوزیلند ، ….. بیاید در صدر اخبار اینها است . انوقت امار دولتی روسیه را هم نمی دهند که در جهان دوم است !
  اگر ترامپیست هستید و سلطنت طلب چرا مرکل را که امار مبتلایان او هم در مکان چهارم پس از انگلیس است ماست مالی میکنید ؟ چون پوتین متحد روسیه پوتین است و شاهرودی را برای ملاها فرار میدهد ، و در پول شویی ونزوئلا با ملاها و انصاری و چپ هایی که در ونزوئلا خانه سازی میکرند پرونده دارد و ضد ترامپ است و فرانسه . دوچه ولله از بی بی سی ملاتر است . همه اخبار ان از تهران می اید و مسکو .
  روس‌ها بیخ گوش اطلاعات سپاه؛ قسمت پایانی
  https://www.peykeiran.com/Content.aspx?ID=206692
  سانسور می شود , اما:
  -گشایش کنگره ملی خلق چین؛ نمایش قدرت و غلبه بر کرونا
  -گمانه‌زنی درباره آینده لاریجانی پس از ۱۲ سال ریاست مجلس
  -حمله سایبری به هزاران وبسایت اسرائیلی
  دوچه ولله علیه ترامپ و تبلیغ برای لاریجانی اسب مرده روسیه
  https://www.radiozamaneh.com/
  کنگره ملی خلق چین در میانه بحران کرونا: نمایش اقتدار
  خامنه‌ای خواهان ادامه «جهاد» در مسئله فلسطین شد
  اینم از رسانه هلندی نیکفر مارکسیست
  بازم بیارم یا اینکه میرین این رسانه ها سر میزنین ؟
  همه برای ملاهای روسی و روسیه و الان چین ! وهمه آمریکا و اسرائیل و علیه لیبرال دموکراسی و جدایی دین و ایدیولوژی از حکومت و توسعه پایدار و حقوق شهروندی برای دگر اندیشان و دگر باشان مخصوصا زنان و کودکان . کارگران و معلمان و هنرمندان که ابزار تبلیغاتی و فرافکنی هستند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!