علم و دانش

جربوع، موجود کوچکی بین موش و کانگورو! 

 

 

مطالعه و آگاهی از موجودات زنده عجیب، برای بسیاری از افراد هیجان انگیز و حداقل سرگرم کننده است. جربوع (jerboa) یا موش دوپا یکی از این موجودات کوچک ولی بسیار جالب است. 

به احتمال زیاد اگر در طبیعت با این پستاندار کوچک گوش بلند روبرو شوید، از خود سوال می کنید آیا با یک موش، خرگوش یا کانگوروی کوچک با پوزه شبیه خوک سر و کار دارید؟ اما اجزای بدن این موجود کوچک به طوری کنار هم قرار گرفته اند که امکان حیات در زیستگاه طبیعی آن را فراهم می کنند. 

جربوع گوش بلند (Euchoreutes naso) ، بومی کویرهای جنوب مغولستان و شمال غربی چین، در درجه اول یک موش شب رو، مانند جوندگانی است که روزهای خود را در زیرزمین می گذراند تا از گرمای شدید کویر فرار کند، و در شب برای شکار حشرات بیرون می آید. جربوع ها آب نمی نوشند و آب مورد نیاز خود را از حشرات و گیاهانی که می خورند، تامین می کنند. 

گوش های بزرگ خرگوشی برای شنیدن صدای بال های حشرات بسیار عالی هستند و علاوه بر این باعث خنک نگه داشتن این موجود کوچک می شوند. پاهای بلند کانگورویی و پنجه های بزرگ برای پرش به هوا بسیار مناسب هستند. دم بلند برای حفظ تعادل و پوزه خوکی برای بو کشیدن کاملا مناسب می باشند. یک ترکیب عالی برای بیابان نشینی! 

 

 

طول عمر جربوع حدود 2 تا 3 سال است و وزن آن بین 0.85-1.3 اونس (24-38 گرم) است. طول سر و بدن آن 2.8 اینچ (70 میلی متر) و طول دم دو برابر آن، یعنی  بین 5.9-6.4 اینچ (150-62 میلی متر) است. 

تصویر این پستاندار بی نظیر ظاهرا اولین بار در سال 2007 و هنگامی که انجمن جانورشناسی لندن، یک پژوهشگر را برای مطالعه اثرات انسانی بر محیط زیست به منطقه فرستاد، توسط دوربین ثبت شد. از آن زمان به این سو، کمپینی برای محافظت از نسل این موجود منحصر به فرد به راه افتاده است. 

تالیا یوکی مور، فارغ التحصیل هاروارد که در حال مطالعه بر روی سه گونه جربوع می باشد، در گفتگو با خبرنگار نشریه نشنال جئوگرافیک گفت: آنها در یک مسیر زیگ زاگ حرکت کرده و می توانند چندین فوت به طور افقی و عمودی بپرند. 

33 گونه موش دوپا وجود دارد. اما جربوع گوش بلند عجیب ترین آنها می باشد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
نیازمندیهای ایران جوان 

Don`t copy text!
بستن

AdBlock را متوقف کنید

سیاست