اخباراخبار جهان

جدیدترین نظر مرکز کنترل بیماری های آمریکا درباره فواید استفاده از ماسک برای دارنده ماسک 

 

به گزارش گلوب اند میل، نظر مقامات بهداشت و سلامت مرکز پیشگیری و کنترل بیماری های آمریکا در رابطه با استفاده از ماسک در دوران پاندمی کووید-19، این هفته به روز رسانی شد. در دستورالعمل جدید گفته شده استفاده از ماسک چند لایه، با کاهش احتمال تنفس ذرات معلق در هوا، به دارنده ماسک در عدم ابتلا به بیماری کمک می کند. بر طبق دستورالعمل های قبل، استفاده از ماسک تنها برای جلوگیری از پراکنده شدن ذرات از دهان و بینی دارنده ماسک و در نتیجه محافظت از دیگران در برابر ابتلا به بیماری توصیه می شد. یافته های جدید کارشناسان مرکز پیشگیری و کنترل بیماری ها اکنون با نظر اداره سلامت کانادا و سازمان بهداشت جهانی همراستا شده است. 

تغییر در توصیه های این سازمان، اظهار نظرات مختلفی را از سوی کارشناسان به دنبال داشته است. در حالی که برخی کارشناسان دستورالعمل جدید را روشی برای ایجاد انگیزه در افرادی که از پوشیدن ماسک اکراه دارند می دانند، برخی دیگر معتقدند لازمه تاثیرگذاری ماسک برای فرد دارنده آن، استفاده از ماسک سه لایه، با یک لایه پلی پروپیلن، است که به خوبی روی صورت فیت شده باشد. بنابراین، با عدم تاکید بر به این الزامات، نظر جدید مرکز کنترل بیماری ها می تواند باعث سوء برداشت افراد و ایجاد احساس امنیت کاذب در صورت استفاده از ماسک و عدم توجه به رعایت فاصله فیزیکی شود.

در طی هشت ماه گذشته، استفاده از ماسک توسط کارشناسان در ابتدا بی اثر، و حتی به دلیل افزایش احتمال تماس دست ها با صورت، مضر توصیف شد اما به تدریج کارشناسان به این نتیجه رسیدند ماسک می تواند با ممانعت از پراکنده شدن ذرات از دهان و بینی فرد، در جلوگیری از انتقال ویروس به اطرافیان موثر باشد.

دکتر امی تن، از دانشگاه کلگری، معتقد است تغییر دستورالعمل ها نشانه پویایی تحقیقات علمی و افزایش شناخت کارشناسان از این ویروس ناشناخته است. او گفت در حال حاضر، همه متخصصان شاهد تغییر نظرات خود درباره پاندمی و نحوه مقابله با آن نسبت به ماه مارچ هستند. در آن زمان تاثیر ماسک در جلوگیری از پراکنده شدن ذرات در یک نقطه کور قرار گرفته بود که کسی به آن متوجه نمی کرد.    

دکتر کریستوفر لابوس، پزشک خانواده در کلگری، معتقد است در ابتدا به دلیل مقایسه ویروس کرونای جدید با سارس و آنفلوانزا، کارشناسان بر این باور بودند کسی که فاقد علائم بیماری است، به ویروس آلوده نیست و در نتیجه استفاده از ماسک توجیهی ندارد. اما با افزایش شناخت متخصصان از ویروس، مشخص شد این احتمال وجود دارد که افراد فاقد علائم نیز ناقل ویروس باشند. به همین دلیل توصیه ها درباره استفاده از ماسک تغییر کرد و تاثیر آن در کنترل شیوع مثبت ارزیابی شد.

 

 

همچنین در ابتدا کارشناسان نگران بودند با توصیه به استفاده از ماسک، و در حالی که همه ماسک ها کارکرد یکسانی در جلوگیری از ابتلا به کووید-19 ندارند، مردم ماسک را جایگزین فاصله گذاری کنند و شاهد تاثیر معکوس ماسک و افزایش شیوع باشیم. 

در حال حاضر نیز کارشناسان بهداشت و سلامت، استفاده از ماسک را تنها یکی از اقدامات مهم در جهت مقابله با پاندمی می دانند که هرچند در کاهش شیوع تاثیر قابل توجهی دارد اما راه قطعی برای جلوگیری از ابتلا به کووید-19 نیست

برچسب ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
نیازمندیهای ایران جوان 

Don`t copy text!
بستن

AdBlock را متوقف کنید

سیاست