اخباراخبار جهان

جایزه کارفرمایان موفق آلمان برای بانوی ایرانی تبار

آلمان- امیتیس پوهل متولد تهران است. او 31 سال پیش در 13 سالگی و به تنهایی به آلمان آمد. این بانوی ایرانی با پشتکار به یکی از کارفرمایان موفق آلمان بدل شده است.

سرگذشت زندگی امیتیس پوهال پر از فراز و فرود بوده است. 13ساله بود که والدینش او را برای آن که از بلایا و گزند ناشی از جنگ ایران و عراق در امان دارند، سوار هواپیما کردند و به خارج از کشور فرستادند. او به آلمان آمد؛ به عنوان یک کودک پناهجو، تک و تنها و بی ‌آن که در این کشور یار و یاوری داشته باشد.

امیتیس در کتاب خود با عنوان <آلمانی بودن برای مبتدیان> درباره روزی که ایران را ترک کرد چنین نوشته است: <وقتی روز رفتن رسید، از جنگ ایران و عراق هفت سال می ‌گذشت. هفت سال آژیر بمباران‌ های هوایی، قطع برق و خاطراتی از آن ایام که هرگز از ذهن من پاک نشدند.>

از آنجایی که این نوجوان 13 ساله نمی توانست تقاضای پناهندگی بدهد، ناچار به دادن تقاضای اقامت موقت در آلمان شد. او می بایست هر هفته برای تمدید آن به اداره خارجیان شهر هامبورگ مراجعه می کرد. سفرهای سالانه همراه با دانش آموزان به کشورهای دیگر برای امیتیس دشواری های خود را داشت. زیرا نگران بود هنگام بازگشت به آلمان دچار مشکل بشود.

امیتیس برای تحصیل در رشته ساختمان سازی در دانشگاه ثبت نام کرده بود، ولی خیلی زود متوجه شد که این رشته رضایت اش را جلب نمی کند. او مایل بود در رشته ارتباطات تحصیل کند. برای فراهم کردن زمینه تحصیل دانشگاهی دست به هر کاری زد؛ از ایستادن پشت میز شرکت ها در نمایشگاه ها گرفته تا پذیرش وظایف تدارکات و کارهای تبلیغاتی مربوط به بازاریابی. او مایل بود به هر ترتیبی شده در حوزه ارتباطات فعالیت کند.

یک دشواری بزرگ مانع از تغییر رشته تحصیلی او می‌شد و آن اینکه اقامت او در آلمان وابسته به پذیرش تحصیلی او در رشته ساختمان ‌سازی بود. از این رو تغییر رشته برای او کار چندان ساده‌ای نبود، مگر آن که با یک شهروند آلمانی ازدواج می‌ کرد و از این طریق اقامت می ‌گرفت. در همان ایام بود که یکی از دوستانش از او تقاضای ازدواج کرد. تصمیمی که به سود امیتیس و همسر آینده او تمام شد. چون پیدا کردن زنی چنین سخت ‌کوش و قوی همچون امیتیس (امی) کار ساده‌ای نیست. همین ازدواج باعث تغییر نام خانوادگی او به پوهل شد. خود او می‌گوید: <هدف من از همان ابتدا ایجاد یک شرکت بود. گمان می ‌کنم این خصلت ایرانی‌هاست که همیشه هدفی را برای خودشان تعیین می‌کنند.>

 

 

سال 2007 بود که دل به دریا زد و به این آرزوی خود عمل کرد. در آن ایام و پس از پایان تحصیلات دانشگاهی ‌اش، در یک شرکت تبلیغاتی مشغول به کار بود. امیتیس در آن سال به کارش در آن شرکت خاتمه داد و با آن که در آن زمان مادر شده بود و دو دختر داشت، در خانه‌ خود یک آژانس تبلیغاتی راه‌ اندازی کرد: شرکت <ای ‌پی کامیونیکیشن با مسوولیت محدود>.

امیتیس سه سال قبل شرکت خود را به یک ساختمان زیبا در یکی از نقاط خوب و ثروتمندنشین شهر کلن در منطقه مارینبورگ منتقل کرد. شهرت و آوازه آژانس تبلیغاتی امیتیس بسیار فراتر از محدوده شهر کلن آلمان می رود. در آلمان به امیتیس به عنوان یک کارشناس زبده و توانمند ارتباطات احترام می گذارند و از سرسختی او در پیشبرد سیاست هایش در این حوزه واهمه دارند.

از نظر هیئت داوران اتحادیه کارفرمایان شرکت های نیمه بزرگ و کوچک آلمان، این تنها موفقیت و پیشرفت امیتیس نبود که او را شایسته دریافت این جایزه می کرد. بلکه تلاش های نوع دوستانه و فعالیت های اجتماعی او از نظر داوران مثال زدنی است. او از کودکان تهیدست در ایران و همچنین پناهجویان جوان افغان در آلمان حمایت می کند.

امیتیس پوهل، 10 سپتامبر جایزه کارفرمایان آلمان را دریافت کرد. پدر او همان روز 77 ساله شد. بی تردید پدر امیتیس به دخترش، یعنی همان دختری که 31 سال پیش به علت حفظ جانش به آلمان فرستاده بود، افتخار می کند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن

 
 

نصب اپلیکیشن ایران جوان