علم و دانش

جالب و خواندنی؛ رمز و راز نهفته در پس اسامی مارک های مختلف 

میلیاردها مصرف کننده در سراسر جهان با نام برندهای مختلف آشنا هستند، از Nike گرفته تا McDonald’s، Pepsi و غیره، اما بسیاری از آنها از رمز و راز نهفته در پس نام این برندهای محبوب بی اطلاع می باشند. 

Pepsi 

این نام از اصطلاح پزشکی dyspepsia برای سوءهاضمه الهام گرفته شده است. مخترع آن یعنی کیلب دیویس برادام، ابتدا می خواست پزشک بشود، اما یک بحران خانوادگی باعث شد دانشکده پزشکی را ترک کرده و داروساز بشود. کشف او که در ابتدا Brad’s Drink نامیده شد از ترکیب شکر، آب، کارامل، روغن لیمو و Nutmeg درست شده بود. سه سال بعد، برادام نام نوشیدنی اش را تغییر داد زیرا معتقد بود به هضم غذا کمک می کند. 

McDonald’s 

 

 

این برند به نام دو برادر که یک همبرگرفروشی داشتند، نامگذاری شده است. ریموند کروک، بنیانگذار McDonald’s فروشنده ماشین ساخت میلک شیک بود که اولین بار با دیک و مک مک دونالد آشنا شد. این دو برادر در سن برناردینو- کالیفرنیا، همبرگرفروشی داشتند. برادران مک دونالد تعدادی دستگاه میلک شیک را از کروک خریدند. کروک آنقدر از رستوران آنها خوش اش آمد که نمایندگی شان را به عهده گرفت و چندین شعبه رستوران فست فود را در سراسر آمریکا به صورت فرنچایز افتتاح کرد. 

 Adidas 

نام برند از نام بنیانگذار آن یعنی Adolf Dassler الهام گرفته شده است. آدولف پس از بازگشت از خدمت طی جنگ جهانی اول، در زمینه تولید کفش ورزشی فعالیت اش را آغاز کرد. نام Adidas از لقب او Adi و سه حرف اول نام خانوادگی اش تشکیل شده است. 

Rolex 

هانس ویلسدورف، بنیانگذار Rolex می خواست نامی را برای آن انتخاب کند که در زبان های مختلف درست تلفظ شود. ویلسدورف گفت: حروف الفبا را با همدیگر ترکیب می کردم ولی به نتیجه نرسیدم. تا اینکه یک روز صبح حین کالسکه سواری در لندن، یک جن در گوشم نام Rolex را زمزمه کرد! 

IKEA 

IKEA کلمه سوئدی نیست. بنیانگذار آن یعنی انگوار کامپارد (Ingvar Kamprad) برند را با ترکیب حروف اول نام و نام خانوادگی اش(IK)  و حروف اول مزرعه و روستایی که در آن بزرگ شده بود، یعنی Elmtaryd و Agunnaryd نامگذاری کرد. 

Nike

Nike الهه یونانی پیروزی است. این شرکت در سال 1964 با نام Blue Ribbon Sports تاسیس شد. اما در سال 1971 نام خود را به Nike تغییر داد. بنیانگذاران شرکت، یعنی بیل باورمن (مربی دو و میدانی) و فیل نایت (دونده اهل پورتلند) می خواستند نام Dimension 6 را برای برندشان انتخاب کنند. اما اولین کارمند شرکت یعنی جف جانسون، نام Nike را پیشنهاد کرد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!