صفحه اصلی / علم و دانش / ثروتمندترین فرد طول تاریخ جهان چه کسی بوده است؟

ثروتمندترین فرد طول تاریخ جهان چه کسی بوده است؟

امروزه وقتی صحبت از ثروتمندترین فرد جهان می شود، افراد مشهوری مانند بیل گیتس یا ایلان ماسک را به یاد می آوریم. اما آیا واقعا تاکنون هیچ کس به اندازه آن ها ثروت نداشته است؟

شاید تعجب کنید، اما ثروتمندترین کسی که تا به حال روی زمین زندگی کرده امپراتور مالی در سال 1312 میلادی بوده است.
منسا موسی، ثروت قابل توجه خود را با تجارت طلا و نمک به دست آورد که در آن زمان در غرب آفریقا فراوان بوده است. اما با این که بزرگترین ثروت جهان را داشت، ناشناخته مانده بود. تا اینکه تصمیم گرفت به مکه برود. در اینجا بود که دنیا وسعت ثروت و گنج‌ های او را دید.
کاروان او شامل بیش از 60 هزار نفر بود. کاروان از قاهره و مدینه گذشت و در نهایت به مکه رسید. لازم به ذکر نیست که آن ‌ها صد‌ها حیوان و مقدار زیادی طلا همراه خود داشتند. همراهان او طلا‌ها را به مردم بخشش می‌ کردند! اقتصاددانان و مورخان معتقدند که سفر آن‌ ها از آفریقا به مکه اقتصاد جهان را برای مدتی به طور کامل تغییر داد، چون موسی کالاهای بسیاری خریداری کرد که گردش طلا در جهان را افزایش داد.

او یک مرد مومن بخشنده و سرافراز بود که هزاران مسجد ساخت. در واقع برخی می ‌گویند که او در دوران سلطنتش هر جمعه یک مسجد جدید می‌ساخت. باوجود ثروتی که در اختیار داشت چنین حرفی کاملا باورکردنی است.
همچنین او یکی از مشهورترین مساجد جهان را در مالی ساخت. اگر ثروت او را با تورم امروز محاسبه کنیم، حدود 400 میلیارد دلار تخمین زده می شود. برای مقایسه، ثروتمندترین فردی که در حال حاضر در جهان زندگی می ‌کند جف بزوس رئیس آمازون است که ثروت خالص او 90 میلیارد دلار است.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *