اخباراخبار جهان

تیم فوتبال دختران افغانستان به پرتغال پناهنده شد

دختران تیم ملی فوتبال افغانستان پس از هفته ها سرگردانی درباره خروج از کشور، بالاخره پیامی را که منتظرش بودند دریافت کردند. یک پرواز چارتر برای بردن این دختران و خانواده هایشان به مقصدی نا مشخص آماده شد و اتوبوس هایی برای رساندن آنها از خانه هایشان به فرودگاه اختصاص یافت. هرچند، آنها مجبور بودند برای خروج از افغانستان و پیگیری رویاهایشان، خانه و زندگی خود را در افغانستان رها کنند. 

به نوشته آسوشیند پرس، با روی کار آمدن طالبان، جان این دختران 14 تا 16 ساله که به عنوان طرفداران ورزش زنان شناخته می شدند، در معرض خطر قرار گرفت. اما پس از هفته ها نگرانی و سردرگمی خانواده ها، این جمع یکشنبه گذشته وارد لیسبون پرتغال شد.

به گفته نیک مک کاینلی، از اعضای سیا و نیروی هوایی آمریکا، و همچنین بنیانگذار یک موسسه غیر انتفاعی که اسکان 50 خانواده افغان را به عهده گرفته است، همه اقدامات لازم باید خیلی سریع اتفاق می افتاد. او گفت: رابط ما در افغانستان گفت فقط 3 ساعت برای انجام این کار زمان داریم. این در حالی است که با احتساب خانواده های 26 عضو تیم، در مجموع 80 نفر باید با این پرواز از افغانستان خارج می شد. رابرت مک کرری، از مقامات کاخ سفید در دوران جورج بوش و دست اندرکار اقدام برای نجات دختران فوتبالیست، با اشاره به اینکه پرتغال به این خانواده ها پناهندگی اعطا کرده است، آنها را سمبل نور برای انسان ها در سراسر جهان خواند.

با وجود اینکه طالبان با عفو مخالفان سعی در ارائه چهره متفاوتی از خود دارد، اما اکثر مردم افغانستان به این وعده ها بی اعتمادند و فکر می کنند این گروه به زودی به روش سابق خود در جلوگیری از کار و تحصیل زنان باز خواهد گشت. ضمن اینکه اخیرا طالبان نام وزارت زنان را به وزارت امر به معروف و نهی از منکر تغییر داد. دختران فوتبالیت در چند هفته گذشته در خانه های امن مختلف جا داده شده بودند تا اینکه بالاخره عملیات نجات آنها به نتیجه رسید. ویدا زمارای، مربی تیم ملی زنان افغانستان که با روی کار آمدن طالبان به سوئد گریخته بود، ضمن ابراز خوشحالی از خروج این دختران از افغانستان، گفت: آنها حالا اجازه دارند رویا پردازی کنند و به دنبال ورزش مورد علاقه خود بروند

 


برچسب ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
Don`t copy text!
بستن

AdBlock را متوقف کنید

سیاست