مقالاتمقالات سیاسی

تیم ترامپ هشدارها درباره پاندمی و دارو را نادیده گرفت

به گزارش آسوشیتد پرس، یک دانشمند دولتی پس از آن که دولت ترامپ هشدارهای جدی او را در مورد بیماری کووید-19 و داروی ضد مالاریا که به رغم عدم وجود شواهد کافی در مورد تاثیرگذاری آن بر ویروس کرونا، مورد توجه رئیس جمهور قرار گرفته بود، نادیده گرفت، از کار خود برکنار شد.

ریک برایت، مدیر سابق مرکز تحقیق و توسعه پیشرفته بایومدیکال، روز سه شنبه شکایتی را در دفتر مشاوره امور خاص ثبت کرد.

او مدعی است به دلیل مقاومت در برابر فشارهای سیاسی در جهت استفاده گسترده از هیدروکسی کلروکوئین، داروی ضد مالاریا مورد توجه ترامپ، از مقام خود کنار گذاشته شده و به پست پایین تری منصوب شده است. او گفت دولت ترامپ قصد داشته مرکزهای بیماری مانند نیویورک و نیوجرسی را از این دارو اشباع کند. 

در مقابله با پاندمی، انتقادات زیادی به دولت ترامپ در رابطه با کمبود کیت های تست، دستگاه های تنفس مصنوعی و سایر تجهیزات لازم وارد شد.

 تا امروز ابتلای بیش از 1 میلیون و دویست هزار نفر در آمریکا به ویروس کرونا تایید شده و بیش از 70 هزار نفر جان باخته اند.

 

 

برایت همچنین گفت دولت ترامپ نسبت به هشدارهای جدی او در مورد لزوم جلوگیری از گسترش ویروس از ماه ژانویه بی توجه بوده و اعضای دولت، به ویژه الکس آزار وزیر بهداشت و نیروی انسانی، عامدانه قصد کم اهمیت جلوه دادن این فاجعه بزرگ را داشتند.

برایت در شکایت خود ادعا می کند دولت قصد داشت هیدروکسی کلروکوئین را نوش داروی کووید-19 معرفی، و در مراکز بیماری مانند نیویورک و نیوجرسی آن را به وفور توزیع کند؛ دارویی که از شرکت های سازنده در پاکستان و هند وارد می شود که هنوز تاییدیه FDA را ندارند. اما برایت، با توجه به فقدان شواهد علمی کافی از اثرگذاری این دارو بر ویروس کرونا در برابر استفاده گسترده از این دارو مقاومت کرد. او لازم می دانست یک نفر به مردم بگوید که این ادعا پشتوانه علمی ندارد.

ماه گذشته، اداره غذا و داروی آمریکا به پزشکان درباره تجویز این دارو، به جز برای مصارف بیمارستانی و تحقیقاتی، هشدار داد. داده ها حاکی از آن است که تعدادی از بیماران مبتلا به کووید-19 که از هیدروکسی کلروکوئین استفاده کرده بودند بر اثر عوارض جانبی این دارو روی قلب، جان خود را از دست داده اند. عوارض جانبی این داروی قدیمی شامل آریتمی قلبی، افت شدید فشار خون، و آسیب به عضلات و اعصاب می باشد.

برایت می گوید در اواخر ماه ژانویه تلاش کرده است ذخیره ماسک های N95 را که از تجهیزات لازم برای کادر درمان است- و اخبار کمیاب شدن آن در سراسر دنیا به گوش می رسید- افزایش دهد، اما مقامات بالاتر توجهی به هشدارهای او نشان ندادند.

در این شکایت همچنین آمده است وزیر بهداشت نسبت به اخطارهای برایت و اعلام وضعیت اضطراری اظهار تعجب کرده و تصریح کرده است ایالات متحده قادر است ویروس را کنترل کرده و آن را از کشور دور نگه دارد.

مشاور تجاری کاخ سفید، ناوارو، نیز در این نگرانی با برایت شریک بوده است. 

برایت می گوید: در زمانی که ناوارو از من می خواست تجهیزات لازم برای مقابله با ویروس و اقدامات لازم برای مدیریت این شرایط بحرانی را شناسایی کنم، و به مقامات ارشد کاخ سفید در این رابطه هشدار می داد و آنها را از بلایی که در راه بود آگاه می کرد، رئیس جمهور به مردم اطمینان می داد شیوع ویروس تحت کنترل است.

برایت که احساس می کرد مقامات دولت تمایلی به شنیدن حرف های او و یا آگاه کردن مردم از خطر ندارند، با خبرنگاری که درباره سابقه داروی هیدروکسی کلروکوئین تحقیق می کرد، مصاحبه افشاگرانه ای انجام داد. او می گوید باید به مردم می گفتم علی رغم حرف های رئیس جمهور، تاثیرگذاری این دارو بر ویروس کرونا پشتوانه علمی ندارد.

در شکایت برایت آمده است روز 20 ژانویه سازمان بهداشت جهانی در یک جلسه فوری با حضور مقامات وزارت بهداشت آمریکا نسبت به شیوع هشدار داد و آن را معضلی بزرگ خواند. اما حالا ترامپ این سازمان را متهم به مخفی کاری کرده و کمک های مالی به آن را قطع می کند.

اداره تحت نظر برایت روی مقابله با پاندمی ها و تولید واکسن کار می کند. حالا مقامات دولتی او را برای بستن قرارداد با مشتری یکی از لابی گرها تحت فشار گذاشته اند. برایت می گوید او بارها با مقامات بالادستی خود درباره نقش جان کلریسی یکی از لابی گرهای صنعت داروسازی در قراردادهای دارویی اختلاف پیدا کرده است. او می گوید خود کلریسی گفته است مدیر شرکتی که او برایش لابی می کند از دوستان جرد کوشنر داماد ترامپ است. 

برایت در این شکایت خواستار بازگشت به پست قبلی خود و بررسی کامل موضوع شده است. ماه گذشته، زمانی که تصمیم برایت مبنی بر شکایت افشا شد، وزارت بهداشت برکناری او را از سمت خود تایید کرد اما به اتهامات او درباره دخالت های سیاسی در صنعت داروسازی، و ناکارآمدی دولت در واکنش به کووید-19، پاسخی نداد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

Don`t copy text!