صفحه اصلی / زنان / تیلور سوئیفت آماده خروج از انزواست، آیا ما برای پذیرش اش آمادگی داریم؟

تیلور سوئیفت آماده خروج از انزواست، آیا ما برای پذیرش اش آمادگی داریم؟

behzad-azizi

شش ماهی می شود که چهره تیلور سوئیفت را ندیده ایم. یعنی از هنگام آخرین کنسرت اش که اعلام کرد، تا پایان سال 2017 دیگر در ملاعام ظاهر نخواهد شد. البته هنوز آن شش ماه به سر نرسیده است. اما وی آماده بازگشت به صحنه می باشد. آیا ما هم آماده چنین حضوری از سوی او هستیم؟

البته انتشار تک آهنگ وی زیر عنوان “نگاه کن مجبورم نمودی، چه کنم” مانند همه کارهای پیشین اش با موفقیت کامل روبرو شده است. بگونه ای که در 24 ساعت نخست 19 میلیون بار دیده و تنها در یک روز 200 هزار مرتبه بارگیری/ download شد. همچنین در اینستاگرام میلیون ها بار روی دکمه پسندیدم/ like آن تیک خورد. ویدیوی نخستین اجرای رسمی این ترانه در مراسم اهدای جوایز موزیک ویدیو هم، در کمتر از 24 ساعت 20 میلیون بیننده را به خود جلب کرد.

بااینهمه و برغم این اقبال عمومی از او، حرف درست این است که گفته شود هنوز برای بازگشت وی به صحنه زود است. کمااینکه بخش اعظم سال جاری را با چراغ خاموش حرکت کرده و حضور خود در شبکه های اجتماعی مجازی را به شدت کاهش داده است. همچنین با تک ترانه ای بازگشته که مستقیما و با روایت خودش به رسوایی هایی اشاره دارد که به نظر می رسد سبب به گوشه انزوا خزیدن اش شده بودند.  کمااینکه در آن از جمله به طراحی صحنه تور کانیه وست اشاره می شود. اما فراتر اینکه آشکارا می گوید، خویشتن پیشین خود را نابود کرده است. کمااینکه در شعر آخرین تک آهنگ مورد اشاره آمده: در حال حاضر تیلور پیشین نمی تواند، به تلفن پاسخ بدهد. چرا؟ برای اینکه مرده است.

 

در عین حال تیلور سوئیفت به شخصه در مراسم مورد اشاره شرکت نکرد. حرکتی که احتمالا تا جایی که به خودش مربوط می شود، هشیارانه بود. اما ویدیوی اجرای آن آهنگ اش، در مراسم مذکور پخش شد. در این ویدیو تیلور سوئیفت زامبی را مشاهده می کنیم که از جمله دوران گوناگون زندگی خویش را هدف انتقاد قرار می دهد.

پس حالا در این میان، تکلیف ما چیست؟ تارنمای ولچر آهنگ مورد اشاره را مرحله قهرمان منفی بودن آثار دیسنی وی، توصیف کرده است. اما از جمله نوشته او در بهترین حالت یک دانش آموز دوره راهنمایی خبیث است که زندگی سرشار از فانتزی دارد. کسی که می خواهد درونمایه شوخی باشد، به همراه دیگران به خودش بخندد و فراتر از همه به دیگران بخندد.  

در واقع می توان احساس کنونی تیلور سوئیفت را به خواستن خدا و خرما با هم، توصیف کرد. زیرا هم می خواهد موافقت مردم را داشته باشد و هم مایل است که این مردم باشند که بهای این کار را بپردازند. اما در وهله نخست باید گفت که مردم قویا احساس می کنند در خلال سال ها او را به فردی ثروتمند تبدیل نموده اند. ولی ماجراهای کشمکش های وی با کیم کارداشیان و کانیه وست از تابستان گذشته و برخی رخدادهای دیگر این برهه، در بدترین زمان ممکن صورت گرفتند. زیرا وقتی آن دوره وحشتناک در تابستان 2016 به پایان رسید، تیلور سوئیفت آماده بود که آرام شود. اما هنوز در انتخابات ریاست جمهوری امتحان پس نداده بود. زیرا برای کسی که آنگونه با هیجان و احساسات به شکلی مستمر در مورد دوستی زنان داد سخن می داد و لشگرهایی از زنان را پیرامون خود به وجود آورده بود، اختیار کردن سکوت قابل تامل در این مورد که به چه کسی رای خواهد داد، برای عده ای قابل قبول نبود. فراتر اینکه به مرور که همگنانش در مورد رای دادن خویش به هیلاری کلینتون سخن گفتند و برایش آواز خواندند، سکوت وی بیش از پیش جلب توجه می کرد. سرانجام زمانی که در فضای مجازی در مورد رای دادن خویش نوشت، دیگر خیلی دیر شده بود. او دو هفته پس از مراسم ورود دانلد ترامپ به کاخ سفید، به گوشه انزوا خزید.

درست شش ساعت پیش از مراسم مورد اشاره منبعی که نخواست نامش فاش شود، به نشریه مردم (پیپل) گفت که تیلور سوئیفت آماده است، از گوشه انزوا خارج شود. اما امکان دارد، هنوز زمان به نفعش نباشد.

این اظهارات دور از واقعیت نیستند. کمااینکه رخدادها در جهان واقعی نشان می دهند که حتی از افراد متعلق به فرهنگ موسیقی پاپ نیز انتظار می رود، تا اندازه ای در متن مسایل جدی حضور ملموس داشته باشند.

اما حسن قضیه این است که در دنیای اینترنت راه های ساده ای برای طلب بخشش وجود دارد. مثلا کافی است که در این دنیای مجازی اظهارنظری هوشمندانه عنوان شود، تا مردم بسیاری از کم و کاستی ها را نادیده بگیرند. اما حرکات و سکناتی که تیلور سوئیفت از هنگام به گوشه انزوا خزیدن به این سو از خود بروز داده، به اندازه کافی خوب نبوده اند. البته آلبوم نوین اش زیر عنوان خوشنامی در دهم نوامبر منتشر می شود و تا آن هنگام زمان کافی برای تغییر فضای موجود وجود دارد. به همین سبب گرچه در آهنگ مورد اشاره مرگ خود را اعلام کرده، اما ما می دانیم هنوز مدت های مدیدی زنده خواهد ماند و برای مردم خواهد خواند.   

Behnam Marfou

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *