اخباراخبار کانادا

تیر خلاص داگ فورد به حکم دادگاه

تورنتو- در پی بلوکه شدن برنامه دولت محافظه کار برای کاهش تعداد اعضای شورای شهر تورنتو از 47 نفر به 25 نفر توسط قاضی دادگاهی در انتاریو، داگ فورد به این حکم واکنش نشان داد.

قاضی ادوارد بلوبابا در حکم صادره اعلام کرد که دولت محافظه کار انتاریو با تصویب لایحه کوچک تر کردن شورای شهر تورنتو در اندک فاصله باقی مانده تا انتخابات شهرداری که اکتبر سال جاری برگزار خواهد شد، قانون اساسی را نقض کرده است. البته مخالفت قاضی تنها با کاهش شمار اعضا در جریان رقابت های انتخاباتی فعلی است و احتمال بسیار زیادی وجود دارد که دولت داگ فورد طی سال های آینده و قبل از فرا رسیدن موعد انتخابات آتی شهرداری، تصمیم خود را به اجرا بگذارد.

دولت داگ فورد با تصمیم غیرمنتظره خود در حالی که بسیاری از نامزدهای انتخابات شهرداری، کمپین های خود را به راه انداخته بودند، بسیاری از تورنتویی ها را شوکه کرد. فورد قصد داشت تعداد اعضای شورای شهر را با تعداد نمایندگان تورنتو در مجلس انتاریو هماهنگ نماید. او هدف این کار را جلوگیری از بوروکراسی و اتلاف وقت و بودجه در شورای شهر ذکر کرده بود.

 

در پی اعلام حکم دادگاه، جان توری، شهردار تورنتو از آن استقبال کرد و گفت:<شما نمی توانید قوانین را در میانه بازی بر هم بزنید. این عادلانه نیست.>

داگ فورد، رئیس دولت انتاریو ضمن نگران کننده و غیرقابل قبول خواندن حکم دادگاه از سوی تورنتویی ها، اعلام کرد با فراخوان نمایندگان مجلس انتاریو از بند جنجالی notwithstanding clause (بخش 33)  منشور حقوق و آزادی کانادا استفاده کرده و حکم قاضی را باطل خواهد کرد. (مترجم: برخی از حقوق منشور مشمول <بند بی توجهی> می شوند. این بند به مجالس استانی یا دولت فدرال اجازه می دهد تا به طور موقت حقوق و آزادی های بخش 2 و بخش های 7 تا 15 را تا 5 سال نادیده بگیرند. این مدت قابل تمدید نیز می باشد. این بند در گذشته بارها توسط دولت کبک به کار گرفته شده است. همچنین دولت ساسکاچوان برای پایان دادن به یک اعتصاب  و دولت آلبرتا برای محافظت از یک تعریف منحصرا دگرجنس گرایانه از ازدواج از آن استفاده کرده اند. اما هرگز قبلا در انتاریو مورد استفاده قرار نگرفته است. )

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

ایران جوان را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

  • 5
  • 0
  • 7
  • 0
  • 21
  • 0
  • 9
  • 0