Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
صفحه اصلی / مقالات / تکرار سرقت ادبی ملانیا ترامپ از میشل اوباما

تکرار سرقت ادبی ملانیا ترامپ از میشل اوباما

سوفیا تسفی- نشریه سالن

درست در روزی که ملانیا ترامپ بانوی نخست خود را به کمک به کودکان متعهد ساخت، شوهرش پیشنهاد کاهش چشمگیر مالی برنامه بیمه درمانی بچه ها را ارائه کرد. همزمان دادستان کل دانلد ترامپ از اعلام رسمی شدن خط مشی ای خبر داد، که در مرز آمریکا- مکزیک کودکان را از والدین شان جدا می کند. فراتر اینکه این تصمیمات ضد و نقیض در کنار آشکارا نشان دادن نبود ارتباط بین جناح های غربی و شرقی کاخ سفید با یکدیگر، اقدام در واقع درست ملانیا ترامپ را نیز، فورا به یک سرافکندگی دیگر تبدیل نمود. چراکه مردم به سرعت شباهت های بین پویش بانوی نخست کنونی، و مقام پیشینش میشل اوباما را به خوبی پیدا کردند.

روز هفتم ماه مه ملانیا ترامپ شانزده ماه پس از به عهده گرفتن سمت بانوی نخست، در سخنرانی خود  در باغچه گل سرخ از پویش خویش زیر عنوان بهترین باشند، رونمایی کرد. پویشی که بر سه درون مایه اصلی یعنی خاتمه دادن به سوء مصرف موادمخدر، پایان بخشیدن به قلدری اینترنتی، و ترویج و ارتقای بهزیستی، استوار است. اما بعدا آشکار گردید که مطالبی که در این نوآوری در پیوند با کودکان و نوجوانان ارائه گشته اند، در سطحی بسیار گسترده از جزوه موسوم به کمیسیون دادوستد دولت مرکزی منتشره در سال 2014 نسخه برداری شده اند.

کمااینکه در کنار اعلام این نوآوری از سوی ملانیا ترامپ، کاخ سفید صفحه ای را روی تارنمای رسمی خود قرار داد، که در نزدیکی انتهای آن فراز والدین اینجا تیک بزنید/ کلیک کنید و مطالعه نمایید، دیده می شود. موضوع مطالعه هم گفت و گو با کودکان در مورد آن-لاین بودن است. همچنین در این صفحه آمده که این جزوه اثر ملانیا ترامپ بانوی نخست، و کمیسیون دادوستد دولت مرکزی می باشد.

اما به نوشته نشریه اسلیت جزوه ملانیا ترامپ به جز چند تغییر مختصر، تقریبا به طور کامل و صفحه به صفحه همانی است، که این کمیسیون در دوران اوباما منتشر کرد. بایگانی های اینترنتی هم نشان می دهند، که این جزوه در ابتدا به عنوان بروشوری متعلق به پویش ملانیا ترامپ و کمیسیون نامبرده منتشر شد. اما بعدا ذکر گردید که از سوی بانوی نخست ترویج گشته، ولی نوشته (دست اندرکاران) این کمیسیون می باشد.

به هر حال در این سند کمیسیون دادوستد دولت مرکزی از جمله می خوانیم:

برخی از تله ها با ظاهر ایجاد روابط اجتماعی و به اشتراک گذاشتن بخش بیش از اندازه ای از اطلاعات، عکس ها، فیلم های کوتاه و کلماتی وارد دنیای مجازی می شوند، که می توانند به حسن شهرت افراد آسیب بزنند، و یا احساسات آنها را جریحه دار کنند. مدنظر قرار دادن شعور و ملاک های قضاوت دنیای حقیقی می توانند کمک کنند که بخش نادرست اینگونه موارد کاهش پیدا نماید.

در جزوه اصلی کمیسیون مورد اشاره همچنین با اشاره به کلمه سکستینگ (ترکیبی از سکس/ روابط جنسی و تکست/ پیامک)، افزوده شده، این اقدام را انجام ندهید. اما در جزوه نوین تنها به ذکر کلمه مورد اشاره کفایت شده است.

از دیگر سو به نوشته نشریه تایم نخستین بار در نشست سال 2016 زنان ایالات متحده بود، که میشل اوباما برای اولین بار پیشنهاد زیر عنوان بهتر باشند را مطرح کرد. در آن هنگام اپرا وینفری از بانوی نخست وقت پرسید، که مردان برای پایان بخشیدن به جنسیتگرایی می توانند چه کنند؟، میشل اوباما پاسخ داد: بهتر باشند.

بنابراین پویش/ کمپین ضد قلدری ملانیا ترامپ زیر عنوان بهترین باشند، در واقع از توصیه مشابه بهتر باشند سال 2016 میشل اوباما نسخه برداری شده است.

البته این نخستین بار نیست، که ملانیا ترامپ از ایده های میشل اوباما بهره برداری کرده است. کمااینکه در کنوانسیون سراسری حزب جمهوریخواه در سال 2016 نیز، از سخنرانی او نسخه برداری کرده بود.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *