علم و دانش

تولید ماسک‌ های شفاف مخصوص ناشنوایان

 

یک زن انگلیسی ده‌ ها ماسک با بدنه شفاف درست کرده که افراد ناشنوا یا کم‌ شنوا را قادر می‌ سازد تا در دوران همه‌ گیری ویروس کرونا، از طریق لب‌ خوانی با دیگران ارتباط برقرار کنند. 

افراد جامعه در دوران قرنطینه سراسری به زدن ماسک ترغیب شده ‌اند، و با سپری شدن ماه‌ ها، مقررات سختگیرانه ‌تر شده‌ است. با آن که زدن ماسک ممکن است خطر سرایت کووید-19 را کاهش دهد، اما ممکن است با از بین بردن امکان لب‌ خوانی، افراد کم شنوا یا ناشنوا را از فهم آنچه که دیگران می‌ گویند محروم سازد. 

کلیر کراس، مدیر بیکار شده یک میخانه اهل دوون، با استفاده از صفحه‌ های شفاف حدود صد ماسک مخصوص افراد ناشنوا و کم‌ شنوا تولید کرده است. 

این زن 45 ساله گفت که پس از درخواست یکی از دوستانش که باید لب‌ خوانی کند، دوختن ماسک با استفاده از صفحات شفاف را آغاز کرد. 

خانم کراس گفت:‌ درباره کاری که انجام می ‌دادم به دیگران اطلاع‌ رسانی کردم و کلی سفارش گرفتم، نه‌ تنها از کسانی که به لب‌ خوانی اتکا دارند، بلکه از سوی کسانی که با افراد ناشنوا و کم ‌شنوا سر و کار داشتند، مانند امدادگران و همچنین پرستارانی که در کلینیک‌ های گفتاردرمانی کار می ‌کنند. بدون شک تقاضا برای این محصول وجود دارد، دلیلی ندارد که افراد کم ‌شنوا و ناشنوا مجبور باشند یک مانع ارتباطی دیگر را تحمل کنند.

 

 

خانم کراس افزود که امیدوار است با تداوم تسهیل مقررات قرنطینه، تولید ماسک‌ های شفاف به افراد در احیای اعتماد‌ به نفس کمک کند. او گفت:‌ اگر بتوانم با دادن اعتماد به نفس به افراد برای بازگشت به زندگی عادی، کمک به فرو ریختن آن مانع کنم، عالی می ‌شود. 

خانم کراس علاوه بر صد ماسک مخصوص لب‌ خوانی، سه هزار ماسک عادی و بدون صفحه شفاف نیز تهیه کرده است. 

در ماه مه، جامعه ملی کودکان ناشنوا، در بیانیه ‌ای گفت اگر میلیون‌ ها ناشنوا نتوانند به ماسک‌ های شفاف دسترسی پیدا کنند، با ماه‌ ها مصیبت دست‌ به گریبان خواهند بود. 

9 سازمان خیریه، از جمله جامعه ملی کودکان ناشنوا، با ارسال نامه ‌ای به سازمان بهداشت عمومی و سلامت همگانی انگلیس، از این نهاد خواست تا با سفارش تولید ماسک‌ های شفاف، این مساله را ساماندهی کند. 

فیلیپ جراند، مدیرعامل گروه اقدام ناشنوایان، اخیرا بیانیه ‌ای را در وبسایت خود انتشار داد و در آن توضیح داد که به علت رواج ماسک، ناشنوایان از فهم تمامی مکالمه‌ های روزمره محرومند. به ویژه آنها که برای برقراری ارتباط به لب‌ خوانی و حرکات ماهیچه‌ های صورت نیاز دارند. 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
Don`t copy text!
بستن

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید