مقالاتمقالات اجتماعی

توصیه های کارشناسان برای مقابله با تغییرات اقلیمی 

حنا هوآگ و جک مارلی – رسانه اینترنتی مکالمه

اعتراض جهانی در بیستم سپتامبر امسال بزرگترین تظاهرات برعلیه تغییرات اقلیمی در تاریخ بود. این حرکت که با گرتا ثانبرگ نوجوان سوئدی در آگست 2018 آغاز شد، میلیون ها نفر را بسیج کرده است. همزمان گروه های معترض دیگر پویش/ کمپین های خود در خیابان های سراسر جهان را افزایش داده اند.

از دیگر سو گزارشی که پیش از حضور سران دنیا در اجلاس اقدام (برعلیه) تغییرات اقلیمی سازمان ملل متحد منتشر شد، نشان داد که این تغییرات دارند شتاب می گیرند، و… براساس این گزارش جهت تحقق این امر که افزایش دمای زمین به زیر 2 درجه سانتیگراد محدود بماند، باید تعهدات کنونی برای کاهش آلودگی هوا سه برابر شود…. 

آنچه در پی می آید، دیدگاه کارشناسانی از سراسر جهان از جمله جاگاناث آضیکاری استاد دانشگاه نوین  ولش جنوبی، شان بی یر استاد رشته کشاورزی دانشگاه بورنماث، الساندرو دمائیو دانشمند زمین شناس دانشگاه کپنهاگ، و زیتا سبسواری رئیس خدمات آسیب پذیری محیط زیست و بوم سازگان/ اکوسیستم دانشگاه سازمان ملل متحد، برای مقابله با تغییرات اقلیمی است.

وضعیت کره زمین

 

 

تغییرات اقلیمی در شمالگان بیش از سایر نقاط زمین ک قابل مشاهده است. بگونه ای که براساس برآوردها دریای شمالگان دست کم سریعتر از دوبرابر میزان متوسط کل کره ما گرم می شود. همچنین روند موجود سبب کاهش میزان یخچال های طبیعی و لایه های یخ شده است. در خلال 100 سال اخیر 50 درصد زمین های مرطوب ساحلی از بین رفته اند/ گرمای اقیانوس ها سبب مرگ جمعی ماهیان و سایر آبزیان شده/ حیوانات وحشی به سختی خود را با وضعیت موجود مطابقت می دهند، و… 

 

پنج توصیه برای مهار فوری آلودگی 

  1. موظف کردن تمامی بخش های دولتی برای داشتن یک راهکار اقلیمی که نشانگر خط مشی های آنها برای کمک به کاهش آلودگی باشد.
  2. دخیل کردن مردم و کارکنان در راهبردهای اقلیمی جهت طراحی خط مشیی برای کنار گذاشتن صنایع تولیدکننده گازکربنیک مانند استخراج معادن ذغال سنگ!
  3. اقدامات نمادین چون منع تبلیغ برای خودروهای بنزین سوز، و اجازه دادن به مردم جهت تولید و فروش سوخت های تجدیدپذیر در خانه!
  4.  ممانعت از بهره برداری از سوخت های فسیلی باقیمانده در زمین مانند منع استخراج نفت! 
  5. کنارگذاشتن دیدگاه های مخالف با مقابله با تغییرات اقلیمی

 

مدنظر قرار دادن راه حل های طبیعی در قبال تغییرات اقلیمی 

بیش از میلیاردها سال است، که گیاهان گازکربنیک را جذب و به هوای پاکیزه تبدیل کرده اند. کارشناسان انگلیسی برآورد نموده اند که هر هکتار جنگل جدید می تواند، گازکربنیک تولیدشده 90 خودرو را جذب کند. اما به همین آسانی نمی توان طبیعت را واداشت، که همه کارهای لازم را خودش انجام بدهد. بلکه برای استفاده از این راهکار باید مثلا درختانی را کاشت که به سرعت رشد می کنند، و می توانند سریعتر گازکربنیک را جذب نمایند. 

 

گذاشتن جای تنفس برای کره زمین

در حال حاضر انسان بیش از 70 درصد سطح یخ نزده کره زمین را به ویژه برای تولید موادغذایی به خود اختصاص داده است درحالی که مثلا برای تولید یک گرم پروتئین از طریق دامداری و تولید لبنیات در مقایسه با انواع لوبیاها، 100 برابر زمین لازم می باشد. کارشناسان برای مقابله با تغییرات اقلیمی، از جمله داشتن برنامه غذایی سالم گیاهی، پرورش گیاهان مقاوم در برابر خشکسالی، کاهش ضایعات موادغذایی، و.. را توصیه می کنند.

 

اقدام برعلیه تغییرات اقلیمی به معنی تغییر اقتصاد است 

اینک برخی از سیاستمداران مانند الکساندریا اوکازیو- کورتز، و همچنین احزابی چون سوسیالیست اسپانیا و کارگر انگلیس از خط مشی های پیمان سبز نوین پشتیبانی می کنند، که عمدتا بر سرمایه گذاری برای مشاغل بخش انرژی پاکیزه و زیربناسازی جهت عاری از گازکربنیک کردن اقتصاد، تصحیح نابرابری از طریق تضمین اشتغال، و خدمات بنیادین ملی مانند خدمات درمانی و حمل و نقل عمومی رایگان، استوار است. 

رسیدگی به شکایات برعلیه شرکت های بزرگ دخانیات و نفتی که سبب آلودگی و در برخی نقاط مانند پرو باعث ذوب یخچال های طبیعی می شوند، از دیگر اقدامات برعلیه تغییرات اقلیمی از طریق تغییر اقتصادند. 

 

سرانجام رسانه ها به توصیه های کارشناسان گوش می دهند

برغم تمامی آنچه آمد، تغییرات اقلیمی در دستورکار رسانه ها جای اندکی داشته اند. کمااینکه تا همین چندسال پیش خبرنگاران حوزه آب وهوا به نظریه تغییرات اقلیمی توجه چندانی نشان نمی دادند. فراتر اینکه برای دیدگاه مخالفان آن زمینه مساوی فراهم می کردند. اما مدتی می شود، که این روند دارد تغییر می کند. تغییری که می تواند، سبب اقدام بیشتر برعلیه تغییرات اقلیمی شود.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 

نصب اپلیکیشن ایران جوان