مقالاتمقالات اقتصادی

توصیه های مالیاتی برای همه گروه های سنی

جیمی غلامبک- فایننشال پست

سال 2019 تازه آغاز شده، و مردم کانادا طبق معمول به سراغ پر کردن فرم های مالیاتی/ TD1 می روند. اما در این میان برخی از موارد وجود دارند، که ممکن است مردم از آنها آگاه نباشند. این در حالی است که آگاهی از این مقولات می تواند، سبب برخی معافیت های مالیاتی شود.  

آنچه در ادامه می آید، توصیه های مفیدی در این پیوند برای گروه های مختلف سنی است.

نوجوانان

بیشتر نوجوانان چندان درآمدی ندارند، که مشمول پرداخت مالیات شود. زیرا میزان درآمدی که در محاسبات سال جاری مشمول چنین پرداختی نمی شود، تا سقف 12 هزار و 69 دلار است. بنابراین مادامی که درآمد فردی زیر این مبلغ باشد، بدهی مالیاتی ندارد. به همین سبب مجبور هم نیست، فرم های مربوطه را پر کند. اما آیا به صرف نبود چنین اجباری، باید از پر کردن این فرم ها خودداری شود؟ پاسخ این پرسش بستگی به این دارد که آیا فرد در سال 2018 درآمدی داشته، که بتواند براساس آن جایی برای حساب پس انداز بازنشستگی/ RRSP ایجاد کند؟ مثلا اگر از طریق پرستار بچه بودن یا هر شغل دیگر در مجموع 2 هزار دلار درآمد داشته، می تواند جایی برای 360 دلار (معادل 18 درصد درآمد خود) به وجود بیاورد. مبلغی که می شود در سال های بعد که درآمدی مشمول پرداخت مالیات خواهد داشت، از آن و همچنین از کاهش مالیاتی استفاده کند.

دانشجویان

افرادی که در سال 2019 دانشجو هستند، می توانند از برداشت از حساب پس انداز بازنشستگی بهره ببرند. زیرا پول هایی که در چنین حسابی گذاشته می شوند، از پرداخت مالیات معاف هستند. هر پول دیگری هم که از این حساب برداشت شود، می تواند هزینه های کمک تحصیلی/ EAPs به شمار رود. به عبارت دیگر دانشجویان نه تنها می توانند از عدم مشمولیت پرداخت مالیات آن 12 هزار و 69 دلار بهره ببرند، بلکه این امکان را هم دارند که برای هزینه های تحصیلی امتیاز معافیت از مالیات بگیرند. با توجه به اینکه میزان متوسط چنین هزینه ای برای دانشجویان دوره کارشناسی/ لیسانس 6 هزار و 900 دلار است، مبلغ کلی معاف از مالیات آنها سر به تقریبا 19 هزار دلار می زند.

شاغل ها

هر چکی که افراد شاغل دریافت می کنند، شامل میزان مالیاتی هم هست که کارفرمایان از درآمد آنها کسر می نمایند. این اقدام قانونی با درنظر گرفتن برخی از موارد مربوطه صورت می گیرد. اما بعضی از موارد دیگر در نظر گرفته نمی شوند. بنابراین اینگونه افراد می توانند در هنگام پر کردن فرم های مالیاتی که همانگونه که آمد TD1 نام دارد، این گونه موارد را ذکر کنند. برای چنین اقدامی دو راه وجود دارد. نخست اینکه این فرم بازبینی، و فرم T1213 (ویژه درخواست کاهش مالیات) هم پر شود. درصورتی که وضعیت فرد از هنگام آغاز به کار برای کارفرمای کنونی تغییر کرده باشد، درآمدش مشمول معافیت از پرداخت یک یا چند مورد از مالیات های مربوطه می شود.

 

 

البته برای بیشتر شاغل ها حساب پس انداز بازنشستگی، پرداخت های مالی به همسر، دادن بهره و یا پول قرض گرفته شده جهت سرمایه گذاری یا کسب و کار، هزینه هایی در پیوند با نگهداری کودکان، مخارج درمانی و دارویی، و کمک ها به موسسات خیریه، منابع اصلی استفاده از معافیت مالیاتی به شمار می روند. با اینهمه پرکردن فرم T1213 در کنار فرم اصلی قویا توصیه می شود.

بازنشستگان

آنچه مسلم می باشد برای اکثریت ما پر کردن فرم های مالیاتی استفاده از پولی است، که به ما بازگردانده می شود. بنابراین توصیه این است که در صورتی که فردی دست کم 65 سال دارد و هیچ گونه مستمری دریافت نمی کند، بخشی از حساب پس انداز بازنشستگی خود را به حساب موسوم به اعتبار مالی درآمد بازنشستگی/ RRIF انتقال دهد. در ادامه نیز، همه ساله 2 هزار دلار را شامل چنین انتقالی بکند. به این ترتیب می تواند، از معافیت پرداخت مالیات مستمری سالانه بهره ببرد. در صورتی که افراد این گروه سنی در هر سالی از انجام چنین اقدامی خودداری کنند، معافیات مالیاتی آن سال را برای همیشه از دست می دهند.

فراتر اینکه اگر این افراد همسر و یا طرف زندگی مشترک بدون ازدواجی با درآمد کم داشته باشند، می توانند مبلغ آن برداشت را افزایش دهند.

 

برچسب ها

یک نظر

  1. سلام یک سوال داشتم اگر مبلغی از درآمد خودمون رو در حساب پس انداز با سود 0.08% نگهداریم آیا این مبلغ تاثیری روی تکس سالانه ما خواهد داشت؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!