صفحه اصلی / مقالات / املاک و مسکن / توصیه هایی در مورد بیمه حق مالکیت و مخاطرات ناآگاهی از مفاد آن

توصیه هایی در مورد بیمه حق مالکیت و مخاطرات ناآگاهی از مفاد آن

بیمه حق مالکیت بخش مهمی از معاملات ملک و املاک است. در عین حال همانگونه که از نام این بیمه برمی آید، جایگاهش این می باشد که حق مالکیت را به نفع خریدار پوشش بدهد. بااینهمه اینگونه نیست که مفاد آن شامل تمامی وضعیت هایی بشوند، که امکان دارد این حق را مورد تهدید قرار دهند.

در روند انجام معامله خریدار پوشه ای در این یپوند دریافت می کند، که حاوی اوراق زیادی هستند. اوراقی که در بردارنده اطلاعات فراوان در مورد تاریخچه پیشین مالکیت ملک مورد نظر می باشند.

آنچه در پی می آید، توصیه هایی مهم در این پیوند است، که سبب پیشگیری از زیان های احتمالی بعضا هنگفت می شوند.

توصیه 1: خواندن محتویات پوشه

البته این درست که چنین کاری خسته کننده و کسالت بار است. اما انجام این کار سبب آگاهی از موارد قانونی می شود، که دانستن آنها برای خریدار ضرورت دارد. مثلا در برخی از نقاط روستایی مالکان پیشین ممنوعیت هایی برای چگونگی استفاده از ملک مربوطه در نظر می گیرند. برای نمونه در مورد  شمار درختانی که می توان برید، محدودیت قائل می شوند. امکان دارد، چنین محدودیتی در ابتدا مهم به نظر نرسد. اما اگر هدف خریدار قطع شمار زیادی از درختان ملک مورد نظر و تبدیل آن به کشتزار باشد، این محدودیت کاملا نقض غرض می شود.

نمونه دیگر داشتن انباری است، که بسیاری از خریداران مایلند در ملک نوین خویش آن را بسازند. اما امکان دارد حتی پس از ساخت این انباری نامه ای از اتحادیه مالکان مسکن دریافت کنند، که به دلایل متفاوت اجازه چنین کاری را نداشته اند. به همین سبب باید انباری مورد نظر را خراب کنند.

خطر یا اشکال غیرمنتظره توصیه 1: عدم درک انتظارات

در بین محتویات پوشه مورد اشاره مفادی نیز وجود دارند که به مواردی می پردازند، که از سوی بیمه پوشش داده نمی شوند. اما خریدار اغلب آنگونه که باید و شاید مفهوم این موارد را درک نمی کند، که می توانند منجر به محدودیت های شدید شوند. بنابراین باید دانست که همواره برخی از موارد از سوی بیمه پوشش داده نمی شوند، که به عنوان مشت نمونه خروار به یکی از آنها اشاره می گردد:

  • خریدار نمی تواند در مورد انجام برخی اقدامات در پیوند با خدمات، ادعا و یا شکایت قانونی داشته باشد. برای نمونه اگر لازم شود شرکت های خدماتی مانند تسهیلات برق، آب، فاضلاب و گاز، زمین بخشی از ملک را تا عمق ده پایی بکنند که سیم ها و یا لوله هایی در پیوند با این خدمات از زیر آنها عبور می کنند، مالک نمی تواند ادعای خسارت و یا شکایت قانونی داشته باشد. حتی اگر در این بخش از ملک خود مکانی محکم ساخته باشد، و اقدامات شرکت های مورد نظر سبب وارد شدن خسارت بر این برساخته، و یا از بین رفتن آن بشوند.

توصیه 2: درک پوشش

برخی از موارد موجود در بیمه حق مالکیت استانی هستند. مثلا این بیمه در انتاریو از شرایط لازم معامله ملک و املاک نیست. اما اگر خریداری مایل به داشتن چنین بیمه ای است، بهتر می باشد که با درک کامل مواردی که زیرپوشش آن قرار نمی گیرند، برخی از اینگونه موارد را که مهمتر هستند نیز، بخرد. اگر مشاور ملک و املاک در هنگام معامله در این مورد با خریدار گفت و گو نکند، بهتر است که خود خریدار مسئله را مطرح نموده و درباره جزئیات مهم مربوطه کسب آگاهی کند.

نمونه قابل توجه اینکه یک بار خریداری (البته آمریکایی) با کند و کاوی که پس از پایان یافتن معامله انجام داد، متوجه شد که 12 پا/ فوت از طول ملک مورد نظر به همسایه بغلی تعلق دارد. از دست دادن این 12 پا با سلب مالکیت از یک ردیف درخت کاشته شده، همراه بود. اما چون در بیمه حق مالکیت به چنین موردی اشاره نشده بود، مالک جدید نتوانست در این باره ادعا و یا شکایت قانونی داشته باشد.

خطر یا اشکال غیرمنتظره توصیه 2: متکی بودن به راهنمایی ها و نصایح دیگران، به جای خواندن مفاد مربوطه

باز هم قویا توصیه می شود که خریدار با خواندن محتویات پوشه موردنظر، از کلیه تعهدات خود آگاهی حاصل کند. همچنین اگر پس از این مطالعه پرسش هایی به ذهنش می رسد، همه آنها را مطرح نماید. چراکه شنیدن پاسخ اینگونه پرسش ها برای درک کامل شرایط بیمه حق مالکیت – اعم از مواردی که پوشش می دهد یا نمی دهد- ضرورت دارد. درعین حال متکی بودن به شرکت بیمه مربوطه و یا مشاور ملک و املاک، وضعیت قانونی را تغییر نمی دهد. بنابراین در صورت چنین اتکایی، پرداخت هزینه مخاطرات احتمالی به عهده شخص خریدار می باشد.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *