مقالاتمقالات اقتصادی
موضوعات داغ

توصیه هایی به نومهاجران در مورد کارت های اعتباری

برگرفته شده از تارنمای بانک سلطنتی کانادا
پیشگفتار: بانک سلطنتی کانادا/ آر بی سی (RBC/ The Royal Bank of Canada) که در نوع خود یکی از مهم ترین ها و از صادرکنندگان کارت های اعتباری/Credit Cards است، در مورد این کارت ها و همچنین ساختن پیشینه اعتباری توصیه هایی برای نومهاجران دارد. از جمله در نوشتاری در تارنمای خود آورده این افراد ابتدا باید بدانند، که اعتبار چیست/ چگونه ایجاد پیشینه اعتباری را آغاز کنند/ و چطور از اعتبار به وجود آمده، به درستی بهره ببرند.
داشتن رتبه خوب اعتباری می تواند، در مواقع گوناگونی مفید باشد. مثلا اگر کسی که می خواهد برای خرید خانه و یا اتومبیل وام بگیرد چنین رتبه ای داشته باشد، بانک و یا سایر موسسات مالی گزینه های چندگانه ای را پیش رویش می گذارند. مساله ای که به نوبه خود به مفهوم صرفه جویی پول زیادی است. زیرا وام گیرنده می تواند بهره کمتری بپردازد، و برای پرداخت قسط هایش از شرایط انعطاف پذیری برخوردار شود. فوایدی که برای افراد دارای اعتبار کم و نامناسب مقدور نیستند.
گرفتن کارت اعتباری کانادایی برای نومهاجران هم، مانند سایرین یکی از بهترین راه های ایجاد پیشینه اعتباری و جا افتادن در کانادا است.

چرا پیشینه اعتباری خوب و مناسب اهمیت دارد؟

در کانادا زمانی که فرد وام هایش را به موقع می پردازد، پیشینه اعتباری خوب و مناسبی برای خود به وجود می آورد. زیرا نهادهای متولی مربوطه کشور از پیشینه اعتباری شهروندان برای دادن رتبه به آنها استفاده می کنند. وقتی کسی بخواهد وام بگیرد، بانک ها و یا سایر موسسات مالی با توجه به این رتبه اعتباری با او تعامل می نمایند. داشتن کارت اعتباری کانادایی و پرداخت سر موقع قبض مربوطه، ساده ترین راه برای کسب رتبه خوب و مناسب است. در عین حال فواید بیشتری هم دارد، که به قرار زیرند:
خرید و پرداخت هزینه خدمات را آسان تر می کند.

برای برخی از خریدها مانند امضای قرارداد تلفن دستی، کرایه اتومبیل، و یا خرید آن-لاین، ضروری است.
خرید در داخل کشور با استفاده از کارت های اعتباری کانادایی شامل هزینه برابری نرخ ارزها نمی شود.
خرید روزانه بدون به همراه بردن میزان زیادی پول نقد صورت می گیرد.
اغلب می توان از کارت های اعتباری به عنوان نوعی کارت شناسایی استفاده کرد.
البته فهرست این فواید به همین جا ختم نمی شود. زیرا استفاده از کارت های اعتباری سبب جمع کردن امتیازهایی می گردد، که می توان از آنها برای خرید رایگان و یا حتی پرداخت هزینه سفر بهره برد. برخی از این کارت ها هم گزینه ایجاد بیمه دارند. بگونه ای که اگر دارندگان شان چیزی را که تازه خریده اند خراب و یا گم کنند، زیر پوشش چنین بیمه ای قرار می گیرند.

توصیه هایی برای استفاده عاقلانه از کارت های اعتباری

عمل به راهکارهای زیر قویا توصیه می شود:
پرداخت قبض ها به موقع و همواره: باید احراز اطمینان کرد که قبض کارت های اعتباری همواره پیش از موعد مقرر، و یا در همان روز موعود پرداخت شوند. زیرا امکان دارد، پرداخت دیرهنگام به آسیب زدن به رتبه اعتباری و یا جریمه نقدی بینجامد.
استفاده تنها برای خرید کالاهایی که توانایی پرداخت بهایشان وجود دارد: باید بودجه بندی مناسب داشت، که بتوان همه ماهه قبض ها را پرداخت. به عبارت دیگر نباید از کارت های اعتباری برای خرید کالاهایی استفاده کرد، که توانایی پرداخت بهایشان وجود ندارد.
پرداخت بیش از میزان حداقل: دارندگان کارت های اعتباری می توانند، از گزینه پرداخت تنها میزان حداقل ذکر شده در قبض های مربوطه بهره ببرند. اما باید بدانند تا هنگامی که کل مبلغ را نپرداخته باشند، باید برای آن بهره بدهند.
خودداری از گرفتن پول نقد با استفاده از کارت های اعتباری: زیرا در صورت چنین استفاده ای، از همان لحظه از دارنده کارت بهره گرفته می شود.
بررسی قبض های ماهانه به منظور احراز اطمینان از درست بودن: با نگهداری رسید خریدها و مطابقت دادن آنها با این قبض ها، می توان از درست بودن مبلغ آنها احراز اطمینان کرد.

محدود ساختن شمار کارت های اعتباری: زیرا چنین اقدامی پیگیری مخارج و آگاهی از میزان بدهی را آسان تر می نماید.
به خاطر سپردن رمز ورود و حفاظت از آن در تمامی اوقات: هرگز نباید این رمز را با کسی در میان گذاشت. دارنده کارت اعتباری تنها فردیست، که باید از آن آگاه باشد.
گزارش فوری مفقود، و یا دزدیده شدن کارت اعتباری: درصورت مفقود و یا دزدیده شدن کارت اعتباری، دارنده باید فورا مراتب را به بانک خود اطلاع دهد. زیرا تنها به این وسیله می تواند، از عواقب استفاده غیرمجاز از کارت خویش در امان باشد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

ایران جوان را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

  • 6
  • 0