مقالاتمقالات اقتصادی

تورنتو تنها شهر گرفتار حباب مسکن در آمریکای شمالی

 

به نقل از گلوب اند میل

بر اساس آخرین گزارش بانک UBS از وضعیت بازار مسکن در جهان، با افزایش قابل توجه قیمت ملک در تورنتو، این شهر تنها شهر در آمریکای شمالی است که خطر تشکیل حباب قیمت مسکن در آن وجود دارد.

در گزارش این بانک، تورنتو در شاخص سالانه حباب، پس از مونیخ و فرانکفورت در جایگاه سوم قرار داد. از 25 شهر ارزیابی شده در این گزارش، 7 شهر در گروه شهرهای پرخطر در معرض تشکیل حباب قیمت قرار دارند که در این فهرست، هنگ کنگ، آمستردام و پاریس به ترتیب بعد از تورنتو قرار گرفتند.

بانک UBS حباب را به عنوان دوره ای از افزایش کاذب قابل توجه و پایدار قیمت مسکن تعریف می کند.

برعکس، شیکاگو در پایین ترین رده این جدول جای گرفت به این معنی که مسکن در این شهر از ارزش واقعی خود کمتر قیمت گذاری شده است. شهرهای مادرید، میلان و وارساو نیز در زمره شهرهایی قرار گرفتند که مسکن در آنها معادل ارزش واقعی خود قیمت گذاری شده است. 

 

 

به گفته جاناتان وولوشین، تحلیلگر املاک بانک UBS، در شهرهایی مانند تورنتو احتمال افت یا رکود قیمت بیشتر از شهرهایی مانند شیکاگو وجود دارد. هرچند رخ دادن این اتفاق قطعی نیست، اما ریسک آن در شهرهایی که گرفتار حباب قیمت هستند بالاتر است.

در این گزارش ضمن اشاره به اینکه زمان ترکیدن حباب قیمت ها مشخص نیست،  گفته شده قیمت گذاری بالا و پایین هر دو معمولا برای مدت نسبتا طولانی ادامه پیدا می کنند. با این حال، تغییر در وضع اقتصادی، نگرش سرمایه گذار و افزایش موجودی خانه می تواند منجر به کاهش قیمت مسکن شود.

این گزارش همچنین با نگاه به عدم توازن در بازار مسکن از جمله رابطه بین قیمت مسکن و درآمد خانواده، اشاره می کند این چهارمین سالی است که تورنتو در دسته شهرهای گرفتار حباب قرار می گیرد. این شهر در سال 2017 از این نظر در صدر جدول بانک UBS قرار گرفت. در حالی که ونکوور در سال 2016 این جایگاه را به خود اختصاص داده بود، امسال شاخص UBS این شهر را در گروه شهرهای پرخطر از نظر حباب قیمت مسکن قرار نداد.

بر اساس این گزارش، با وجود افزایش بهای مسکن در تورنتو، قدرت خرید کاهش چندانی پیدا نکرده است. همچنین با توجه به احتمال افزایش ارزش دلار کانادا، پیش بینی می شود با برداشته شدن محدودیت ها توجه سرمایه گذاران خارجی بیش از پیش به بازار مسکن تورنتو جلب شود.

تورنتو در حال حاضر دومین شهر گران کانادا، پس از ونکوور، در حوزه مسکن است. این شهر بعد از 8 هفته رکود در ماه های مارچ، آوریل و می اکنون شاهد افزایش بی سابقه قیمت است به طوری که در ماه آگوست، متوسط قیمت خانه های دیتچد و سمی دیتچد با بیش از 20 درصد افزایش نسبت به آگوست سال گذشته، به ترتیب به 1,505,100 دلار و 1,166,226 دلار رسید.

در حال حاضر، با بازگشت رونق به بازار مسکن در سراسر کانادا، اداره مسکن کانادا پیش بینی کرده است اصلاح بازار مسکن می تواند به کاهش 9 تا 18 درصدی قیمت بیانجامد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
نیازمندیهای ایران جوان 

Don`t copy text!
بستن

AdBlock را متوقف کنید

سیاست