صفحه اصلی / اخبار / تهدید جدی برای کانادایی ها؛ ویزای کاری برای جذب متخصصین خارجی

تهدید جدی برای کانادایی ها؛ ویزای کاری برای جذب متخصصین خارجی

اتاوا- از 12 ژوئن، شرکت های فن آوری کانادایی می توانند به جای انتظار 1 ساله، در کمتر از دو هفته متخصصین خارجی را استخدام و به کشور بیاورند. این ویزا که Global Skills Visa Program نام دارد، به صورت آزمایشی برای مدت 24 ماه به اجرا گذاشته شده است.

خانم پتی هاجو، وزیر کار دولت فدرال، در گفتگو با خبرنگار Globe and Mail  گفت: گله ای که از مدیران این شرکت ها شنیده ایم این است که اگر فرایند استخدام و انتقال متخصصین خارجی بیش از حد طولانی باشد، شانس استخدام آن متخصص از دست می رود.

مسوولین شرکت فن آوری Unbounce (مستقر در ونکوور) قبل از این بارها بابت طولانی بودن این روند با مشکل روبرو شده اند. ساشا ویلیامز مدیر شرکت مورد اشاره می گوید: بارها شده با مهندسین و متخصصین مایل به کار در کانادا مصاحبه کرده ولی برای صدور ویزای ورود برای فرد منتخب، 6 ماه یا بیشتر صبر کرده ایم. در بسیاری از موارد فرد مورد نظر ما نمی توانست مدت طولانی در بلاتکلیفی و انتظار برای دریافت ویزا باقی بماند و پیشنهاد کار را رد کرد.

شوشانا گرین، از شرکای موسسه حقوقی Green and Spiegel LLP می گوید: دنیا هر روز کوچکتر و کوچکتر می شود. اگر می خواهیم توان رقابت کانادا را افزایش بدهیم، می بایست درب های کشور را بر روی برترین استعدادهای خارجی باز کرده و به کسب و کارهای کانادایی اجازه بدهیم که بهترین ها را به سوی خود جذب کنند.

به گفته دولت فدرال، این ویزای کار برای شرکت های در حال رشد کانادایی که مایل به استخدام متخصصین با سطح مهارت بالا و منحصربفرد هستند، در نظر گرفته شده است.

نکات کلیدی در مورد برنامه جدید:

  • واجدین شرایط:  شرکت های کانادایی با رشد بالا که برای ادامه رشد نیازمند دسترسی به استعدادهای جهانی می باشند. همچنین شرکت های خارجی که مایل به سرمایه گذاری یا نقل مکان به کانادا و اشتغالزایی در کانادا می باشند.
  • هزینه: 1 هزار دلار در ازای هر پست شغلی به اضافه هزینه صدور ویزا
  • فرایند: کارفرما می تواند بلافاصله پس از انتخاب متقاضی کار خارجی، با وزارت مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا تماس گرفته و از کمک های اختصاصی برای تکمیل فرم های Labour Market Benefit Plan و همچنین Labour Market Impact Assessment  برخوردار شود.
  • مدت زمان: وزارت مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا مدت زمان دو هفته ای را برای رسیدگی به درخواست تعیین و انتظار دارد که حداقل در 80 درصد موارد، در چهارچوب زمانی تعیین شده عمل نماید.

 

برنامه جدید دولت فدرال تحت عنوان Global Talent Stream همچنین به کارفرمایان، دانشگاه ها و برخی موسسات تحقیقاتی اجازه می دهد که استعدادهای بین المللی را برای مدت کوتاه (بدون اعطای اجازه کار) به کشور بیاورند.

پتی هاجو و ناودیپ باینز (وزیر نوآوری) ماه ها برای گفتگو و مشاوره با دست اندرکاران بخش فن آوری در کانادا وقت صرف کردند، تا به بهترین راهکار برای جذب متخصصین خارجی دست یابند. یکی از سازمان هایی که مورد مشورت قرار گرفتند، شورای نوآوران کانادایی یا Council of Canadian Innovators بود که توسط جان رافولو (مدیر اجرایی UMERS Ventures و جیم بالسیلی (مدیر اجرایی سابق BlackBerry) تاسیس شد. سازمان CCI، در حال حاضر نمایندگی 70 مدیر اجرایی کانادایی را به عهده دارد و بنجامین برگن آن را مدیریت می نماید. برگن با ارسال ایمیلی برای Globe and Mail نوشت: با توجه به کم بودن تعداد کانادایی هایی که تجربه تبدیل کردن یک شرکت چند میلیون دلاری به شرکتی چند میلیارد دلاری را دارند، ویزای جدید به شرکت های داخلی اجازه می دهد که برترین استعدادهای بین المللی را به سوی خود جذب کنند. رشد مضاعف اینگونه شرکت ها در نهایت به اشتغالزایی بیشتر در کشور منجر خواهد شد.

Behnam Marfou

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *